Menu Zamknij

Warsztaty zdobienia kafli ceramicznych

Warsztaty zdobienia kafli ceramicznych

Tradycja kaflarstwa sięga odległych czasów kultury rzymskiej, wtedy już bowiem wykorzystywano glinę do produkcji kafli. Znano bowiem konstrukcje piecowe i zastosowanie kafli.

Początkowo gładkie, nie glazurowane powierzchnie były później pokrywane glazurą, następnie otrzymywały dekorację reliefową, a w okresie renesansu wielokolorową glazurę oraz bardziej plastyczną dekorację. Obok czysto geometrycznych i roślinnych wzorów, pojawiły się ornamenty z postaciami bohaterów i władców. Na takim gruncie zaczęły powstawać u nad kafle ludowe, wykorzystywane przy budowie pieców kaflowych salonikach książąt i mieszczan, komnatach królewskich, izbach chłopskich. Obecnie piece kaflowe to już odległa epoka, stały się reliktem minionych czasów.

Warsztaty zdobienia kafli zorganizowane w domu kultury w ramach II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej miały na celu przybliżyć historię kaflarstwa, jego wykorzystanie w codziennym życiu i pokazać współczesne przeznaczenie wyrobów kaflarskich, zwracając uwagę na ich bardziej dekoracyjny charakter niż użytkowy.

Uczestniczki warsztatów pod okiem p. Sylwii Piech skupiły się na dekoracji płytek ceramicznych motywami kwiatowymi. W ten sposób zwykła, szara płytka przerodziła się w pełen barw, życia element dekoracyjny stanowiący ozdobę współczesnego mieszkania.

Skip to content