Menu Zamknij

Słowiańska Noc Zakochanych

Słowiańska Noc Zakochanych, to przepiękne święto nawiązujące do tradycji Nocy Świętojańskiej.

Bywało, że gorszono się tą Nocą, zakazywano jej, straszono. A przecież to najpiękniejsza Noc w całym Roku. Przedarła się z mgieł prehistorii. Starsza niż dzieje Polski, a jednak nigdy nie zatraciła swej żywiołowości, radości i beztroskiego szaleństwa.

Św. Jan Chrzciciel, któremu została przydzielona nie raz zapewne dumał nad jej uporczywym trwaniem i bezradnie rozkładał ręce gdy dobiegały go odgłosy kupalnockiej zabawy.

To święto ognia, wody, powietrza, święto miłości. Przepełnione magią i ukrytymi marzeniami.

I taka była właśnie nasza rodzima Słowiańska Noc Zakochanych. Odbyła się 24 czerwca na Kompleksie Sportowym ,,Orlik”.

W tym to czasie koziegłowski gród odwiedziła para królewska ( Dominika Ptasik i Krystian Lepiarz), zachwyciła się naszą okolicą, pięknie przywitała zgromadzonych gości i wygłosiła przesłanie nawiązujące do tej niezwykłej, magicznej nocy.

Po tym podniosłym charakterze nadszedł czas na konkursy nawiązujące do tradycji Nocy Świętojańskiej. Był więc konkurs ,, Wianek Świętojański”, ,,Strój świętojański” i konkurs na ,,Dziwy

i słowiańskie baje” .

Do konkursu ,,Wianek Świętojański” zgłoszono 22 wianki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Świetlice oraz osoby indywidualne. Przepiękne wianki jak nakazuje tradycja wyplatano z kwiatów polnych i ziół.

Jury w składzie: Teresa Dawczyńska z Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku- przewodnicząca, Dorota Musiał i Ewelina Ignaszek- Stolarska z ROK w Częstochowie przyznało w kategorii KGW pierwsze miejsce KGW z Markowic, drugie miejsce zdobyło KGW,, Mokrzeszanki” z Lgoty Mokrzesz,

trzecie KG,, Ziemianki” z Koziegłów. Jury postanowiło również przyznać wyróżnienie dla

KGW ,Mysłowianki” z Mysłowa i KGW z Cynkowa.

W kategorii Świetlice pierwsze miejsce otrzymała Świetlica ,,Ferajna” z Wojsławic, drugie miejsce Pracownia Orange z Lgoty Mokrzesz, trzecie miejsce ,,Zielony Domek” Świetlica z Cynkowa. Przyznano również wyróżnienie dla Świetlicy z Lgoty Górnej ,, Tęczowa Gromada” i Świetlicy ,,Przebojowa ekipa” z Mzyk.

W kategorii osoby indywidualne nagrody powędrowały do Urszuli Lis, Bernardyny Nowińskiej, Angeliki Lisowskiej i Kacpra Lisa.

W konkursie ,,Strój słowiański” jury nagrodziło grupę Rusałek z Mysłowa i Julię Piec, w konkursie ,,Dziwy i słowiańskie baje” nagroda powędrowała do KGW z Wojsławic .

Na scenie zgromadzona publiczność mogła podziwiać występ Zespołu Folklorystycznego

,,Złoty Kłos” ze Starej Huty, ,,Lgoczanki” z Lgoty Górnej, Formację Tańca Estradowego ,,Pokusa” oraz grupę Djembomaniacy, młodych artystów grających na bębnach afrykańskich. Do łez rozbawił wszystkich Grzegorz Stasiak.

Aby tradycji stała się zadość nie mogło zabraknąć głównego punktu programu czyli oczyszczającego ognia i wianków puszczanych na wodę wraz z osobistymi pragnieniami.

Widowisko ,,Palmy Sobótki bo wieczór jest krótki” przygotowała grupa dziecięco- młodzieżowa

z Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” wraz z Zespołem Folklorystycznym ,,Złoty Kłos”

ze Starej Huty. To widowisko ognia, śpiewu i tańca wywarło ogromne wrażenie na publiczności, po nim nastąpił czas na puszczanie wianków na wodę.

Sobótki to również tradycja i magia kwiatu paproci. Jak wieś niesie zakwita przez jedną magiczną chwilę a śmiałek, który go odnajdzie może cieszyć się szczęściem. Jak co roku chętnych do poszukiwania kwiatu paproci nie zabrakło. Ta popularna zabawa cieszy się dużym powodzeniem zwłaszcza wśród dzieci. Nagrodą dla zwycięzcy był ogromny kosz słodyczy ufundowany przez

Pana Burmistrza Jacka Ślęczkę. W tym roku sprytem i przebiegłością wykazały się dziewczęta

Nikola Bubak, Weronika Puszczewicz , Beata Mesjasz i to do ich rąk trafił kosz słodyczy.

Ciepły, pogodny wieczór zachęcał do zabawy przy dźwiękach muzyki zespołu Solaris, a chętni wrażeń mogli przejechać się łodzią udostępnioną przez strażaków z OSP w Starej Hucie.

Punktem kulminacyjnym był pokaz ogni sztucznych.

To wspaniałe, pełne fantazji i uroku przedsięwzięcie mogło odbyć się dzięki wsparciu Burmistrza GiM Koziegłowy, osób i instytucji współpracujących z nami, a które zadbały o porządek i bezpieczeństwo oraz naszych sponsorów.

Składamy serdeczne podziękowania dla:

P.H. ,,Jola” Jolanta Błońska z Koziegłowy

Z.P.H.EKKS Ewa i Krzysztof Kuwak

ZUK w Koziegłowach

OSP w Koziegłowach

OSP Stara Huta

ROK w Częstochowie.

Skip to content