Menu Zamknij

„Spotkamy się przed zachodem słońca, pełni radości , by uczcić święto wody, ognia i miłości.”

Słowiańska Noc Zakochanych to cykliczna impreza plenerowa inaugurująca szereg wakacyjnych wydarzeń kulturalnych w naszej Gminie. Z nadejściem ostatniego weekendu czerwca, nad wodą przy

Kompleksie Sportowym ,,Orlik” trwają przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia.

Ideą tej imprezy jest nawiązanie do starych, słowiańskich tradycji, gdzie rządziły żywioły ognia, wody, powietrza i słońca. To święto miłości , czarów, magii. Pełne żywiołowości i radości.

Przesłaniem tej imprezy jest pokazanie mieszkańcom w jaki sposób nasi przodkowie obchodzili swoje święto zakochanych. Zgodnie z tradycją w tą noc palone są ogniska świętojańskie, szukany jest kwiat paproci. Uczestnicy tworzą barwny korowód, z pochodniami i wiankami ruszają z śpiewem na ustach, nad wodą puszczają pięknie wite wianki, symbolizujące miłość i oddanie. A późnym wieczorem, wśród radosnych gwarów i śpiewów, trwa zabawa, aż do białego rana.

W czasie trwania „Słowiańskiej Nocy Zakochanych” odbywają się trzy konkursy. „Jak Anioła Głos” to konkurs piosenki, w którym przeplatają się wątki miłosne z tajemnicami sobótkowej nocy. Następnie osoby, które z polnych ziół wiją piękne wianki mogą wziąć udział w konkursie „Na Najpiękniejszy Wianek Świętojański”. Każdy kto przygotował na tą wyjątkową noc własny, stylowy, strój słowiański może wziąć udział w konkursie „Na Najpiękniejszy Strój Słowiański”

Wśród wielu atrakcji, które czekają na uczestników Słowiańskiej Nocy Zakochanych są takie jak: Wioska rycerska, tętniąca własnym życiem, gdzie toczą się pojedynki dzielnych wojów, łucznicy szyją z łuku do słomianych tarcz, dziewoje gotują starodawne potrawy częstując nadchodzących wędrowców. Jeżeli ktoś planuje wybrać się na sabat czarownic, warto by zajrzał do salonu czarciej urody gdzie będzie mógł się przystroić w strój godny najpiękniejszej czarownicy.

Finał imprezy często nawiązuje do żywiołu ognia i tak przykładowo w ubiegłym roku każdy mógł zobaczyć i spróbować swoich sił w trudnej sztuce „chodzeniu po ogniu”.

To niepowtarzalne wydarzenie niesie przesłanie w szczególności skierowane do młodego pokolenia ,które współcześnie zatraciło oryginalne znaczenie Słowiańskiej Nocy Zakochanej. Przekaz nocy świętojański niesie ze sobą wiele pięknych przesłań. Pokazuje bogactwo kultury ludowej, naszej polskiej, słowiańskiej. Nawiązuje do tradycji naszych przodków, jest naszym wiekowym świętem miłości i radości.

Impreza ,,Słowiańskiej Nocy Zakochanych” gwarantuje niezapomnianą, pełna wrażeń, przygód noc z magią, miłością w duchu Słowian.

Zapraszamy do zapoznania się z obszerną relacją z imprezy „Słowiańska Noc Zakochanych.” Wszelkie informacje dotyczące ubiegłorocznych edycji imprezy znajdą Państwo na naszej stronie internetowej w zakładce „To już za nami” oraz pod linkami:

Słowiańska Noc Zakochanych (2014)

Słowiańska Noc Zakochanych (2015)

Słowiańska Noc Zakochanych (2016)

Słowiańska Noc Zakochanych (2017)

Słowiańska Noc Zakochanych (2018)

Słowiańska Noc Zakochanych (2019)

Dodaj komentarz

Skip to content