Menu Zamknij

MURAL

Dzieło sztuki czy kicz. To pytanie stawia sobie często wiele osób. Dziedzina plastyki, która budzi kontrowersje. Jest to rodzaj malatury, malarstwa ściennego, można go zdefiniować jako wieloformatową grafikę na ścianach budynku. Malowidła takie, w zależności od intencji twórcy, mogą mieć na celu impresję odbiorcy, promocję lub reklamę.

Dotykając tej dziedziny plastyki pokażemy wartości artystyczne, ekspresję i treści w nich zawarte. Pokażemy , że mural to dzieło artystyczne, często futurystyczne ale mające głębokie przesłanie. To malarstwo przestrzenne, które pobudza ciekawość i wyobraźnię, a z drugiej strony umożliwia chwilową ucieczkę do innego wyimaginowanego świata. Nauczymy się postrzegać, rozmawiać o nim i dyskutować mimo, ze budzi w wielu nas kontrowersje.


Warsztaty plastyczne „Mural” Online

 Anita Grobelak pochodzi z Częstochowy. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie: Wydział Filologiczno – Historyczny (filologia polska), Wydział Pedagogiczny (pedagogika wczesnoszkolna); Wydział Artystyczny (wychowanie plastyczne) oraz Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza (malarstwo). Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Malarstwa profesora Wernera Lubosa. Następnie otrzymała dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa sztalugowego na Uniwersytecie Humanistyczno – Przyrodniczym im. Jana Długosza w pracowni prof. Włodzimierza Karankiewicza i Beaty Bebel – Karankiewicz.

Od 2006 roku jest członkiem Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”, od 2018 Stowarzyszenia Yes, I can, a od 2019 roku członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. W 2006 roku A. Grobelak została kuratorem Galerii Teatru from Poland w Częstochowie; animowała działania artystyczne Galerii Groovy Grupy; była członkiem biura festiwalowego Festiwalu działań parateatralnych i performance’u OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Zaułku”. W 2007 roku została właścicielką Galerii Teatr from, a w latach 2011 – 2016 menagerem artystyczny Teatru from Poland. W ramach tej działalności zajmowała się animacją kulturalną (koncerty, imprezy klubowe, charytatywne, spotkania literackie, filmowe, wystawy, warsztaty, przeglądy, konkursy, festiwale, itp.). Udzielała się w biurze Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! (2011). W latach 2006 – 2009 organizowała Ogólnopolski Plener Malarski pod hasłem „Teatr mundi”. Była współtwórcą i organizatorem projektu  częstochowska MłodaScenaArtystyczna (2007-2008); cyklu wystaw fotografii w ramach „GaleriaMłodychTwórców” (2007-2008); 7×7 dni Fest (2011); Manufaktury książki (2012); członkiem jury I i II Ogólnopolskiego przeglądu monodramów 42-200 Monodram w Częstochowie (2008-2009). Anita Grobelak jest też pomysłodawcą i organizatorem Free Art Fest from Poland. Festiwalu Sztuki Niezależnej (2009 -2019); przeglądu zespołów muzycznych Debiuty from Poland (2009 – 2018); projektu Częstochowa Bajkowa (2011- 2012, 2018); Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Zobacz Częstochowę” i festiwalu Peron Częstochowa (2014-2019); Urban Sketches in Częstochowa (2018,2019); Urban Sketches in Lwów (2019); Międzynarodowego pleneru malarskiego „Gradacja żywiołów” (Opuzen – Chorwacja 2018, 2019); projektu „Generacje 2019″; kuratorem cyklu wystaw ekologicznych Stop!Smog, który został zainicjowany w Brukseli i był prezentowany na Europejskim Szczycie Gospodarczym w Katowicach oraz kilku wystawach w Polsce; komisarzem pleneru MASURIA (2019, 2021); pomysłodawcą projektu i międzynarodowej wystawy „Podróż na Wschód – Wielokulturowość” (2020/21),  PO – MOSTY żywiołu wielokulturowości oraz Bogu – Chwała. Historia i tożsamość (2021). A. Grobelak na początku 2018 roku założyła Grupę artystyczną Atna i jest kuratorką większości wystaw organizowanych przez Atinę w ramach współpracy ze stowarzyszeniami, instytucjami kultury, organizacjami i podmiotami w Polsce i poza jej granicami.

Ma na swoim koncie stypendia Rektora WSP (1998, 1999, 2000), Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy (2016). W 2018 r. jej sylwetka była wyróżniona w konkursie z okazji 100-lecia niepodległości „(NIE)ZWYKŁA KOBIETA Śląska”. W 2019 roku została nominowana do tytułu Osobowość Roku 2018 w plebiscycie „Dziennika Zachodniego. Oprócz animacji kultury, zajmuje się głównie malarstwem, ilustracją i instalacją. Uczestniczyła w ok 140 wystawach zbiorowych, międzynarodowych, poplenerowych, pokonkursowych, indywidualnych w: Polsce, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Belgii, Holandii, Francji i na Ukrainie. Prace artystki znajdują się w prywatnych i zinstytucjonalizowanych kolekcjach krajowych i zagranicznych. 


Za nami pierwsze spotkanie online dotyczące muralu. Uczestniczyli w nim młodzi mieszkańcy Gminy Koziegłowy. Zainteresowane osoby mogły uczestniczyć w zaciszu swoich domów lub jak kto wolał spotkać się w domu kultury. Wykładowca przeprowadził nas przez historię malarstwa przestrzennego zaczynając od czasów starożytnych a kończąc na współczesnych formach malatury. Informacje były bogato ilustrowane zdjęciami , uwagę zwracały kultowe polskie murale. Podczas spotkania zwrócono też uwagę na istotne elementy podczas tworzenia muralu.


15.07.2021

grupa uczestników wyjazdu studyjnego do Częstochowy w ramach działania Mural miała okazję zobaczyć dzieła Tomasza Sętowskiego, które charakteryzują się realizmem magicznym. Jego prace można podziwiać na budynkach miasta. Ogromne wrażenie na odbiorcach zrobił ,,Strażnik czasu”. Zaprojektowany był dla znanego zegarmistrza Stefana Rybickiego. Znajduje się przy Placu Rady Europy obok dworca PKP. W Muzeum Częstochowskim- Ratuszu, zobaczyli jubileuszową wystawę Tomasza Sętowskiego Imaginarium z okazji 60- lecia urodzin i 40- lecia pracy twórczej. Na zakończenie uczestniczyli w mini warsztatach plastycznych na których omawiano zasady tworzenia malowideł przestrzennych.


10.09.2021

Praca zespołowa – MURAL

Grupa plastyczna pod kierunkiem:

Anity Grobelak, Anny Lewandowskiej i Rafała Jęczmińskiego

Skip to content