Menu Zamknij

Słowiańska Noc Zakochanych

25 czerwca 2016 r. na kompleksie sportowym ,,Orlik” w Koziegłowach odbyła się magiczna impreza, nasze rodzime święto miłości – ,,Słowiańska Noc Zakochanych”.

Ta jedyna, wyjątkowa noc w roku wiąże się z magią, czarem ognisk, zapachem ziół, płynącymi wiankami.

Imprezę rozpoczęła się od powitania Króla (Piotra Fusiarksiego) i Królowej (Oli Znamirowskiej) Słowiańskiej Nocy Zakochanych. Na scenie, para królewska wygłosiła, piękne przesłanie dotyczące znaczenia tego wyjątkowego święta jakim jest Noc Kupały.

,,To święto Miłości, święto naszych przodków, o którym powinniśmy pamiętać i które winniśmy kultywować” – podkreślali zgodnie Król i Królowa.

Po przywitaniu odbyły się trzy konkursy, dwa dobrze znane i lubiane przez publiczność: konkurs na ,,Wianek Świętojański” oraz na ,,Strój Świętojański” i zupełnie nowy konkurs ,,Dziwy i Słowiańskie Baje”.

Do konkursu „Wianek Świętojański”, zgłoszono 24 wianki, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, świetlice oraz osoby indywidualne.

Wykonawcy wykazali się pomysłowością i precyzją w doborze materiałów. Mogliśmy podziwiać wianki wykonane z różnych ziół i kwiatów.

W kategorii KGW zwyciężył wianek z Wojsławic, w kategorii świetlice wianek z ,,Pomysłolandi” z Gniazdowa, natomiast w kategorii osoby indywidualne zwyciężył wianek wykony przez Panią Angelikę Lisowską.

Wiele emocji dostarczył konkurs na „Strój słowiański”. Pomysłowością i inwencją twórczą wykazali się uczestnicy konkursu.

W kategorii indywidualna, jury pierwsze miejsce przyznało, Maji Kwiecień, natomiast w kategorii grupowa, pierwsze miejsce otrzymało koło KGW z Lgoty Mokrzesz.

Nowy Konkurs ,,Dziwy i Słowiańskie Baje” nawiązywał do mitologi, baśni, podań słowiańskich. Przed sceną pojawiły się tajemnicze postacie, i ich niezwykłe pojazdy. Na jury i zgromadzonej publiczności duże wrażenie zrobiły kreacje, przywołujące na myśl, czarownice, rusałki, wiedźmy i inne baśniowe stworzenia.

Jury za najlepszą kreację w kategorii dorośli uznało strój Pani Ewy Greber, która przyjechała pod sceną ognistym rumakiem, a w kategorii grupy pierwsze miejsce otrzymały nimfy wodne strzegące kwiatu paproci z KGW Wojsławice, które płynęły na zielonej gondoli obsypując publiczność i jury płatkami róż i kwiatów.

Po emocjach związanych z konkursami Zespół Kola & Jula oczarował publiczność sowim śląskimi piosenkami wprawiając wszystkich w dobry nastrój.

Łącząc tradycje z nowoczesnością, nad wodą pojawiła się niezwykła łódź, która brała na pokład śmiałków głodny ekstremalnych wrażeń. Tą niecodzienną atrakcje przygotowali strażacy z OSP Stara Huta.

Widowiska muzyczne ,,Palmy sobótki, bo wieczór krótki” przedstawił Koła KGW, oraz młodzieżowa grupa Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy”, po czym wszyscy razem w przepięknym korowodzie z muzyką i śpiewem na ustach wyruszyli z pochodniami i kolorowymi wiankami, nad wodę.

Do tańca zapraszał publiczność zespół MARDIS, który bawił i grał skoczne przeboje z polskiej sceny muzycznej.

Legendarny kwiat paproci, który kiedyś kusił śmiałków obietnicą bogactwa i zaklętych skarbów, również dzisiaj jest nie lada gratką, zwłaszcza dla dzieci. Nagrodą za znalezienie kwiatu był duży kosz wypełniony słodyczami,ufundowany przez Burmistrza, a otrzymał go z Koziegłów. Nagrodę otrzymali Kewin Jakubczyk, Kacper i Bartosz Lebioccy.

Pogodny czerwcowy wieczór, miejsce i atmosfera tej uroczystości, jak co roku przyciągnęły tłumy mieszkańców Gminy Koziegłowy.

Dziękujemy pięknie wszystkim, którzy przyczynili się do współtworzenia tego wspaniałego przedsięwzięcia, Burmistrzowi GiM Koziegłowy, patronom medialnym ,a także osobom i instytucjom współpracujących z nami, które zadbały o bezpieczeństwo

i porządek.

Taka impreza nie mogłaby się odbyć gdyby nie nasi wspaniali sponsorzy, którym równie mocno z tego miejsca chcemy podziękować, a byli to:

Sponsor strategiczny:

Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy ,,Zacisze” z Rzeniszowa

Sponsorzy:

Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszowie

Bella-Biss Przyprawy Bella-Bis Szczypta Natury w Koziegłowach

,,Ula Styl” Urszula Bryłka z Koziegłów

P.H. ,,Jola” Jolanta Błońska z Koziegłowy

F.H. ,,Grześ Renata” Jagielska z Wojsławice

Firma ,,Barbara” Producent Zniczy Barbara i Krzysztof Bubel z Mysłowa

Centrum Ogrodnicze Natura & Człowiek Dominika Puszczewicz

Wyniki Konkursów

Jury w składzie:

Przewodnicząca: Bożena Kolasa

Członek: Paweł Derejczyk

Członek: Agata Copiak

,,Wianek Świętojański”

Kategoria: KGW

I miejsce KGW Wojsławice

II miejsce KGW Mzyki

III miejsce KGW Stara Huta i Zespół ,,Złoty Kłos”

Wyróżnienie: KGW Lgota Mokrzesz

Kategoria: Świetlice

I miejsce ,,Pomysłolandia”, Gniazdów

II miejsce Pracownia Orange, Lgota Mokrzesz

III miejsce ,,Zielony Domek”, Cynków

Kategoria: Osoby Indywidualne

I miejsce Angelika Lisowska

II miejsce Kacper Lis

III miejsce Katarzyna Szewczyk

,,Strój Świętojański”

Kategoria: Indywidualna

I miejsce Maja Kwiecień

II miejsce Katarzyna Szewczyk

III miejsce Magda Kropiwnicka

Wyróżnienie: Viktoria Kolasa

Kategoria: Grupowa

I miejsce KGW Lgota Mokrzesz

II miejsce KGW ,,Ziemianki” Koziegłowy

,,Dziwy i Słowiańskie Baje”

Kategoria: Dorośli

I miejsce Ewa Greber

II miejsce Wiesława Chojnacka

Kategoria: Grupowa

I miejsce KGW Wojsławice

II miejsce KGW Markowice

Skip to content