Menu Zamknij

Festiwal Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta”

17-18.08.2019

17-18 sierpnia w Gniazdowie odbył się V Jubileuszowy Festiwal Miłośników Koni i Muzyki ,,Z Kopyta”. W tym roku przez dwa dni odwiedziła nas rekordowa liczba osób.

Od kilka lat staramy się, aby kolejna edycja była wyjątkowa i niepowtarzalna pod każdym względem. W tym roku przenieśliśmy się w Klimaty Dzikiego Zachodu. Nie zabrakło więc wielu atrakcji dla miłośników koni. W ramach Festiwalu wspólnie z Polską Ligą Western i Rodeo zorganizowane zostały widowiskowe zawody konne ,,Extreme Trail Open”, pokazy kaskaderskie Red Simon Wild West Show, pokazy powożenia zaprzęgami Stajni Gold Driving Team oraz różnorodne wyścigi kowbojskie.

Podczas tegorocznego Festiwalu nie zabrakło dobrej muzyki, wystąpili znamienici artyści tacy jak: Zespół Piersi, Golec uOrkiestra, Margaret, Zespół Strefa 50, Alicja Boncol, Tomasz Szwed, Michał Gasz& Kwar4et Bojowy. Imprezę poprowadził znany i lubiany dziennikarz Radiowej Jedynki Pan Tomasz Czejarek.

Na terenie imprezy powstało Miasteczko Westernowe “Na bardzo Dzikim Zachodzie”, które oferowało bardzo wiele ciekawych atrakcji dla dzieci i nie tylko. Łowcy przygód mogli spróbować swoich sił m.in. w strzelaniu z łuku indiańskiego, karabinu, rewolweru, strzelaniu z bicza, dojeniu krowy, kręceniu lassem, poszukiwaniu złota, przejażdżkami wozem farmerskim, przejażdżkami konnymi, a także zajrzeć do zagrody alpak.

Obejrzeć można było Żywe Figury, które nawiązywały wesołe relacje z każdym, kto próbował złapać kontakt.

Wokół samego Festiwalu toczyło się wiele imprez towarzyszących.

W sobotę jedną z nich był V Bieg „Z Kopyta” pod patronatem Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego, w którym mogły wziąć udział dzieci i młodzież na krótkich dystansach oraz osoby dorosłe na dystansie 10 km, 5 km oraz w nordic walking (5 km).

W tym roku zaproszenie do Brukseli ufundowane przez Panią Europoseł Jadwigę Wiśniewską zdobyli zwycięzcy biegu na 5 km w kategorii open mężczyzn i kobiet – Rafał Kargól z Tarnowskich Gór oraz Daria Kobiela z Częstochowy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Również w sobotę trwały Zawody OFF ROAD o Puchar Burmistrza GiM Koziegłowy. Zawodnicy mieli do pokonania trudną kilometrową trasę, która została specjalnie przygotowana na potrzeby Festiwalu, rywalizacja była bardzo zacięta i toczyła się w trzech kategoriach: Najłatwiejsza trasa (EASY), trasa średnio-trudna (PRO) i trasa najtrudniejsza (MAX). Zmagania dostarczyły z pewnością uczestnikom ekstremalnych wrażeń.

W niedzielę natomiast na Stadionie w Gniazdowie odbywała się XI Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych , która co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dorosłych jak i dzieci. Miały miejsce następne konkurencje w ramach Polskiej Ligi Western i Rodeo, pokazy kowbojskie i powożenia, a fani motoryzacji mogli skorzystać z przejażdżek samochodami terenowymi, które niewątpliwie dostarczały wiele emocji .

W sobotę o godzinie 15:00 odbyło się oficjalne otwarcie V Jubileuszowego Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta” oraz Uroczysta Parada z udziałem jeźdźców, zaprzęgów konnych, motocykli oraz samochodów terenowych i zabytkowych. W paradzie uczestniczyli wyśmienici goście, tacy jak: Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Pan Mariusz Trepka, Starosta Powiatu Myszkowskiego Pan Piotr Kołodziejczyk oraz Burmistrz GiM Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka.

W tym roku szczególnie duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził konkurs na strój w stylu na dzikim zachodzie. Jury w składzie: Dyrektor MGOPK w Koziegłowach p. Renata Garleja, p. Sylwia Wachelka, p. Cezary Bierzniewski, p. Waldemar Błaszczyk miało duży problem z wybraniem najlepszych w poszczególnych kategoriach, bo uczestnicy przygotowali bardzo różnorodne i fantazyjne stroje. Na konkurs wpłynęło ogółem 24 zgłoszeń. Po trudnych naradach wyłoniono zwycięzców: Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Pan Jerzy Trybuszewski, w kategorii kobiet Pani Oliwia Krzysztofowicz natomiast Wśród dzieci najwyżej oceniony został strój Wiktora Łęczyckiego i Nikoli Stus.

Festiwal nie mógłby się odbyć bez programu artystycznego przygotowanego przez Miejsko – Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach.

Koncertową część programu rozpoczął zespół „Strefa 50”, którzy rewelacyjnie stworzyli muzyczny klimat country, przygotowując nas na mocniejsze uderzenie występującego wieczorem Zespołu „Piersi”. Prawdziwą ucztą dla fanów rocka był energetyczny repertuar grupy, który publiczność gorąco przyjęła.

Wielkie tłumy zebrały się by obejrzeć prawie dwugodzinny koncert Zespołu Golec uOrkiestra, którzy stworzyli niezapomniane widowisko. Wyjątkową niespodzianką dla widzów był także występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pińczyc w trakcie trwającego koncertu z zespołem Golec uOrkiestra. Wykonano wspólnie utwór „Lornetka”. To wielka promocja dla naszej Orkiestry i zaszczyt, ponieważ mogliśmy usłyszeć w takim wyjątkowym wykonaniu nasze młode talenty muzyczne z Pińczyc.

Pierwszy dzień Festiwalu zakończyła „Potańcówka pod Gwiazdami” z zespołem Eminens.

Drugi dzień Festiwal „Z Kopyta” owocował kolejnymi atrakcjami.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz kulinarny „Kopytkowe szaleństwo” przygotowany przez Ośrodek Szkoleniowo–Wypoczynkowy „Zacisze”, który zakończył się wspólną degustacją do której dołączyły Koła Gospodyń Wiejskich z naszej Gminy z własnymi kopytkami przyrządzonymi na różne sposoby.

W międzyczasie rozstrzygnięty został konkurs kulinarny na „Najsmaczniejsze Kopytka”, w którym rywalizowało 11 Kół Gospodyń Wiejskich. Panie z Kół Gospodyń w tym roku przedstawiły wiele oryginalnych przepisów na kopytka.

Jury w składzie: p. Sylwia Piekarczyk, p. Ewa Surma, oraz p. Iwona Chmurzewska, oceniło zgłoszone kopytka biorąc pod uwagę przede wszystkim smak kopytek, innowacyjność pomysłu i kreatywność.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyło KGW Stara Huta (kopytka „Kolorowe”), drugie – KGW Gniazdów (kopytka „z dyni z sosem kurkowym”) a trzecie – KGW Cynków (kopytka „z salami z sosem pieczarkowym”). Wyróżnione zostały również następujące kopytka: „Babuni” – przyrządzone przez KGW z Wojsławic oraz „Kopytka z Boczkiem”, które były dziełem Pań z KGW z Markowic.

Chętnych do degustacji nie brakowało, więc wszystkie kopytka zniknęły błyskawicznie.

Część artystyczną rozpoczął występ młodych artystów ze Studio Piosenki MGOPK z wykonawcami: Natalia Feret, Nadia Cesarz, Karolina Garleja, Igor Jerz, Wiktoria Cesarz, Paulina Urbańczyk, Wiktoria Konieczniak oraz show taneczne w wykonaniu Pań z Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wysłuchaliśmy również występu młodej artystki Laury Olchowa z Morawicy.

Występ kolejnych wykonawców a mianowicie Alicji Boncol i Tomasza Szweda zgromadził pod sceną rzeszę fanów muzyki country.

Gwiazdą wieczoru był zespół Margaret, na którą czekał pod sceną tłum rozemocjonowanych widzów. Publiczność żywiołowo reagowała na kolejne piosenki oraz słowa piosenkarki zachęcające do zabawy. Po występie artystka chętnie rozdawała autografy i pozowała do zdjęć.

Na finał z coverami światowych przebojów rocka wystąpił Kwartet Bojowy. Z zespołem wystąpił również znany już ze swoich umiejętności wokalnych Starosta powiatu myszkowskiego p. Piotr Kołodziejczyk.

Na Festiwalu „Z Kopyta” Burmistrz GiM Koziegłowy podziękował wszystkim organizatorom, którzy przyczynili się do powstania tak udanego wydarzenia wręczając pamiątkowe statuetki.

Nowością na festiwalu była podświetlana podkowa z siedziskiem oraz logiem Gminy i Miasta Koziegłowy, ufundowana przez sponsora Firmę ADAL z Koziegłówek, która doskonale wpisywała się w klimat imprezy. Wielu uczestników Festiwalu nie omieszkało zrobić sobie w niej pamiątkowego zdjęcia. Obecnie ten element promocyjny naszej Gminy ustawiony jest na Rynku w Koziegłowach.

Jubileuszowy Festiwal Miłośników Koni i Muzyki ,,Z Kopyta” został bardzo pozytywnie przyjęty przez uczestników imprezy oraz prasę. Otrzymaliśmy bardzo ciepłe komentarze dotyczące organizacji tak wyjątkowego przedsięwzięcia.

To wyjątkowe wydarzenie zrodzone z pasji i zamiłowania ludzi do koni i dobrej muzyki wpisało się na dobre w cykl kulturalnych imprez organizowanych w Gminie Koziegłowy.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Oczywiście impreza nie mogłaby się odbyć bez naszych sponsorów, a oto oni:

Sponsor Generalny:

 • Firma ADAL Koziegłówki

Sponsor Strategiczny:

 • Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy ,,Zacisze”

 • Sokpol Sp. z oo – Fundacja Kropla Szczęścia.

Partner:

 • Żywiec Zdrój S. A.

Sponsor Główny:

 • Hotel Czardasz

 • Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie

 • PSB – Mrówka

 • SoNa Sp.z oo.

 • PPHU Orion

Sponsor Wspierający:

 • Studio Figura

 • Denar – Travel

 • Hotel Kinga

 • Kukubara Bowling Center

 • MediGym

 • JODEŁKA

 • ART – TRANS

 • Meble WANAT

 • Meble WÓJCIK

 • Hurtownia Rolniczo- Ogrodnicza FARMER

 • Hotel ORLE GNIAZDO Hucisko

 • Zakłady mięsne JÓZAN

 

Skip to content