Menu Zamknij

Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz tor TREC w Gniazdowie stały się centrum niezwykłego wydarzenia w skali regionu. Oto bowiem 18-20 września 2015 r. swój debiut miała impreza, która skupiała wokół siebie miłośników koni oraz muzyki country.

Trzydniowy I Festiwal Miłośników Koni i Muzyki „Z KOPYTA” oferował wiele ciekawych wydarzeń artystycznych, sportowych, kulturalnych, a także duże wesołe miasteczko, różnorodną gastronomie oraz kramy z regionalnymi produktami.

W piątek 18 września dla uczestników Otwartych Mistrzostw Śląska TREC PTTK powstała specjalna klinika, która w razie wypadku miała udzielić poszkodowanym specjalistycznej pomocy. Tego dnia został przeprowadzonym Przegląd Zespołów Muzycznych. Wielu wykonawców prezentowała swój kunszt muzyczny na scenie festiwalu, wśród nich było bardzo wielu młodych artystów, którzy swoją pasją i talentem nie raz zadziwili komisje konkursową.

Członkami komisji konkursowej byli muzycy Sebastian Ruciński, Tomasz Wójcik, Piotr Górka, Sebastian Skipirzepa, Janusz Tytman. Przewodniczącą komisji była dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach Pani Renata Garleja. Po burzliwych obradach komisja wyłoniła zwycięzców I Przeglądu Zespołów Muzycznych. W kategorii dorośli I miejsce zajął zespół „Pomyloni”, przed „Neverender” i „Grejprutem”.

W młodszej kategorii wiekowej nagroda przypadła zespołowi „Dżemik” prowadzonemu przez Tomasza Motylewskiego z MDK Myszków. Po ogłoszeniu wyników, przyszedł czas na dwa świetne koncerty w wykonaniu takich zespołów jak : „John Mayer Song’s” i „ShaleyesH”

Pierwszy dzień festiwalu minął wszystkim przy dobrej muzyce owianej pasją. Kolejnego dnia na uczestników imprezy czekało wiele niezapomnianych wrażeń.

W sobotni, słoneczny dzień 19 września 2015 r. Rozpoczął się długo wyczekiwane I Otwarte Zawody Śląska TREC POR (orientacja w terenie), w których uczestnicy wraz z swoimi wierzchowcami musieli wykazać się nie lada technicznymi umiejętnościami.

Z Koziegłowach ruszył paradny korowód w którego skład wchodziły piękne i niejednokrotnie zabytkowe motocykle i samochody. Cały korowód pojechał w stronę Gniazdowa by zatrzymać się tuż przy torze TREC. Tam widzowie mieli okazję lepiej się przyjrzeć pięknym pojazdom i porozmawiać z ich właścicielami.

Następnie w Ośrodku Sportu i Rekreacji rozpoczęły się zawody lekkoatletyczne dla dzieci i młodzieży, a po nich miał miejsce bieg na 10km na odcinku Gniazdów-Mzyki-Gniazdów. Tego dnia na płycie stadionu w Gniazdowie rozegrano mecze towarzyskie między drużynom „Fair Play Koziegłowy” a drużynom „Stradom Częstochowa” oraz mecz pomiędzy drużyną „GLKS Siedlec Duży-Gniazdów” a drużyną „Sokół Olsztyn”.

Po sportowych emocjach nadszedł czas na oficjalne, uroczyste otwarcie stadionu i toru TREC.

Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka wraz z Przewodniczącą Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, Joanną Kołodziejczyk powitał mieszkańców gminy, oraz wszystkich przybyłych gości a wśród nich senatora Jarosława Laseckiego, radnych gminy i powiatu, Mariusza Trepke, Jerzego Motłocha – dyrektora Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Halina Palarz – prezes Partnerstwa Północnej Jury, Zofia Jakubczyk – prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie, przedstawicielki Marszałka Województwa Śląskiego, delegacja z Namestowa, Jan Gorol – wykonawce kompleksu rekreacyjno-sportowego w Gniazdowie. Oprawę artystyczną zapewniła Gminna Orkiestra Dęta z Koziegłów.

Po uroczystym otwarciu stadionu oraz Toru TREC rozpoczęły się pokazy reinigowe, łucznictwa konnego oraz dżygitówki. Widzowie na własne oczy mogli podziwiać sprawność jeźdźców i ich koni, która robiła nie małe wrażenie.

Późnym Popołudniem przeprowadzono konkurs na „Strój w Stylu Country”, w którym m.in. efektownie zaprezentował się Leszek z Włoszczowej oraz kowboje z Bielska – Białej, Katowic, Myszkowa. Komisja konkursowa której przewodniczyła dyrektor MGOPK w Koziegłowach Pani Renata Garleja w składzie: Jakub Musiał, Marcin Musiał, Aleks Jarmuła wyłoniła zwycięzców konkursu na „Strój w Stylu Country”. Nagrody w konkursie wręczyli burmistrz Gminy Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka wraz z dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach Panią Renatą Garleją. Prezentowane kostiumy w stylu country były, niesamowite i stylowe, cechowały się mnogość detali, które w charakterystyczny sposób odzwierciedlały charakter i image ich posiadaczy.

Pod wieczór licznie zgromadzoną publiczność w dobry nastrój wprawił znany satyryk Pan Andrzej Poniedzielski.

W sobotni dzień na wszystkich miłośników muzyki czekało wiele interesujących koncertów. Tego dnia na scenie I Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki z Kopyta wystąpiły zespoły i artyści : „Słoma z Buta” wraz z pokazem tańca county, Agnieszka Wajs – „Autostopem z piosenkami Karin Stanek”, Alicja Boncol oraz gwiazda wieczoru Kasia Kowalska, której koncert ściągnął tłumy widzów.

Sobotni dzień Festiwalu chylił się ku końcowi, ogromna dawka pozytywnych wrażeń i emocji udzielała się wszystkim jego uczestnikom.

W niedziele 20 września 2015 r. odbyła się kolejna część I Otwartych zawodów Mistrzostw Śląska TREC, tym razem uczestnicy zawodów musieli się zmierzyć w części MA (próbie tempa) oraz w części PTV (próbie terenowej). Zawodom towarzyszył ekstremalny pokaz umiejętności kowbojskich.

Tego dnia można było oglądać psy rasowe na VI międzynarodowej wystawie psów rasowych odbywającej się na stadionie w Gniazdowie zorganizowana przez Związek Hodowców Psów rasowych z Częstochowy.

Na stadionie rozegrano kolejne mecze piłkarskie, tym razem w grupie juniorów między drużynami” LKS Siedlec Duży – Gniazdów a drużyną Znicz Kłobuck.

Po znakomitych koncertach Zbyszka Widulińskiego i Macieja Cichonia oraz zespołu „The Blue Coks” doszło do oficjalnego zakończenie Mistrzostw Śląska w TREC i wręczania nagród dla zwycięzców.

Ostatnim punktem niedzielnego programu był koncert nastrojowego zespołu ” The Missing Part” – Natalii Kwiatkowskiej i Roberta Kapkowskiego

W pamięci wszystkich pozostaną piękne konie i wielka pasja ich właścicieli, barwne postacie które swoim ubiorem nawiązywały do stylu country i dzikiego zachodu, wspaniała muzyka, która rozgrzewała serca. I wiele innych wydarzeń sportowych, artystycznych, którymi byliśmy świadkami.

Impreza przyciągnęła wielu turystów i mieszkańców naszej gminy, jej wyjątkowa specyfika poświęcona koniarzom i fanom muzyki country,  bluesa, stworzyła niesamowity, pozytywny klimat, który dał się odczuć wszystkim uczestnikom I Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki „Z KOPYTA”.

Pragniemy złożyć ukłon z wyrazami wdzięczności za pomoc finansową i usługową Sponsorom:

– Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie
– Hotel i Karczma ,,Czardasz” Koziegłowy
– Restauracja „EM” Koziegłowy
– Kukubara Bowling Center & Hotel Myszków
– Firma KETRAL CONSTRUCTION PARTS AND EQUIPMENT Rzeniszów
– Firma A1 Projekt Sp. z o.o. Bytom
– Tauron Polska Energia S.A.
– PUPH Inprex Sp. z o.o. 
– Ranczo Rosochacz
– Zakłady Mięsne ,,Józan” Rzeniszów
– Hotel i Karczma ,,Czardasz” Koziegłowy
– Firma SoNa Sp.  z o.o. Koziegłówki
– Firma ANMA Koziegłowy
– Firma LightingCenter
Skip to content