Menu Zamknij

Słowiańska Noc Zakochanych

23.06.2018

23 czerwca na Kompleksie Sportowym ,,Orlik” odbyła się Słowiańska Noc Zakochanych.

Mieszkańcy Gminy Koziegłowy spotkali się przed zachodem słońca, w ten magiczny czas, by uczcić to przepiękne święto nawiązujące do tradycji Nocy Świętojańskiej, które obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku.

Uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, palinocką, Noc Kupały, kupalnocka. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Przepełnione uczuciami, szczęściem i miłością.

W taką noc nie mogło zabraknąć Królowej i Króla, którzy jak na prawdziwych Słowian przystało ubrani byli w szykowne szaty. W te rolę wcielili się Dominika Ptasik i Paweł Zimny. Słowiańska para królewska przepłynęła Łódką Szkoleniowo-Ratowniczą Ochotniczej Straży Pożarnej z Starej Huty przez jezioro i dobiła do brzegu aby stanąć przed zgromadzonymi i tym wspaniałym akcentem otworzyć całą imprezę i powitać wszystkich zgromadzonych.

Na scenie zgromadzona publiczność mogła podziwiać występy Zespołu Folklorystycznego ,,Janowianie” z Janowa, Kapelę Biesiadną z Choronia, koło muzyczne działające w MGOPK – grupę Jambomaniacy. A w góralskie nuty wprowadziła uczestników gwiazda wieczoru – kapela Góralska „WATRA”. Kapela zagrała utwory z Tatr w tradycyjnym, rozrywkowym oraz miłym dla ucha brzmieniu porywając do zabawy publiczność.

W międzyczasie odbyły się konkursy nawiązujące do tradycji Nocy Świętojańskiej. Rywalizacja toczyła się o to, który wianek Świętojański jest najpiękniejszy i który strój Świętojański najbardziej może zachwycić swoim wyglądem i prezentacją.

Wianki do konkursu ,,Wianek Świętojański” zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Świetlice oraz osoby indywidualne. Przepiękne wianki jak nakazuje tradycja wyplatano z kwiatów polnych i ziół. W sumie zgłoszono 25 wianków. Jury w składzie: Elżbieta Miszczyńska – przewodnicząca, Małgorzata Chebel i Iwona Chmurzewska przyznało – w kategorii KGW – pierwsze miejsce KGW z Cynkowa, drugie miejsce zdobyło KGW Wojsławice, trzecie KGW ,, Mokrzeszanki” z Lgoty Mokrzesz. Jury postanowiło również wyróżnić KGW Markowice i KGW Gniazdów.

W kategorii Świetlice pierwsze miejsce otrzymała Świetlica ,,Ferajna” z Wojsławic, drugie miejsce Świetlica „Pomysłolandia” z Gniazdowa, miejsce trzecie „Przebojowa Ekipa” Świetlica z Mzyk. Przyznano również wyróżnienie dla Pracowni Orange z Lgoty Mokrzesz oraz Świetlicy „Pod Aniołem” z Pińczyc.

W kategorii osoby indywidualne wyróżnione zostały wianki przygotowane przez Barbarę Kuczerę z Markowic oraz Patryka Świebodę z Lgoty Mokrzesz.

Oprócz świętojańskich zmagań zorganizowano również konkurs w ramach Sąsiedzkiego Festiwalu Ciast na najsmaczniejsze „Domowe Ciasto”. To już kolejna odsłona tego Festiwalu, który realizowany jest w wielu sołectwach naszej gminy. Jury spośród 12 wypieków wzięło pod uwagę przede wszystkim dobór produktów z których zostało wykonane, walory smakowe oraz oryginalność i estetykę wyróżniło smakołyk KGW i Zespołu „Złoty Kłos” ze Starej Huty, które otrzymało I miejsce, II miejsce otrzymał wypiek KGW Mokrzesz, III miejsce – KGW Lgota Górna. Przyznano również wyróżnienia dla KGW Pustkowie Lgockie i KGW Cynków. Po konkursie nadszedł czas na ogólną degustację. Każdy, kto był w tym dniu na Świętojańskiej Nocy Zakochanych mógł spróbować domowych wypieków. Ciasta były wyborne, wprost rozpływały się w ustach. Podziwu nad dekoracją słodkości i smakiem nie było końca.

Zorganizowane były liczne warsztaty i atrakcje m.in. wyplatanie wianków świętojańskich z KUTW, ”Kwiat Jednej Nocy” z Osikową Doliną, słodki pokaz kulinarny przygotowany wspólnie przez Ośrodek Szkoleniowo – Wypoczynkowy „Zacisze” z Rzeniszowa oraz Koło Gospodyń „Ziemianki z Koziegłów, rejsy na zalewie Łodzią Szkoleniowo-Ratowniczą udostępnioną przez strażaków z OSP w Starej Hucie.

Aby tradycji stało się zadość nie mogło zabraknąć głównego punktu programu czyli oczyszczającego ognia i wianków puszczanych na wodę wraz z osobistymi pragnieniami. Popłynął również Wianek Gminny uwity z kwiatów i ziół ziemi koziegłowskiej. Popłynął niosąc ze sobą przesłanie spokoju, dostatku, zdrowia dla wszystkich naszych mieszkańców.

Widowisko muzyczne Słowiańskiej Nocy Zakochanych przygotowała grupa dziecięco-młodzieżowa z Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” wraz z Zespołem Folklorystycznym ,,Złoty Kłos” ze Starej Huty. To widowisko ognia, śpiewu i tańca wywarło ogromne wrażenie na publiczności, po nim nastąpił czas na puszczanie wianków na wodę.

Sobótki to również tradycja i magia kwiatu paproci. Jak wieś niesie zakwita przez jedną magiczną chwilę a śmiałek, który go odnajdzie może cieszyć się szczęściem. Jak co roku chętnych do poszukiwania kwiatu paproci nie zabrakło. Dzieci i młodzież szukali przedmiotów nawiązujących do nocy świętojańskiej. Nagrodą dla zwycięzcy był ogromny kosz słodyczy ufundowany przez Burmistrza GiM Koziegłów Pana Jacka Ślęczkę. W tym roku po raz pierwszy kosz słodyczy został komisyjnie podzielony pośród 2 zwycięzców.

Po tych wspaniałych wydarzeniach i emocjach przyszedł czas na zabawę taneczną z grupą „Eminens”

Dziękujemy pięknie wszystkim, którzy przyczynili się do współtworzenia tego wspaniałego przedsięwzięcia, Burmistrzowi GiM Koziegłowy, patronom medialnym, a także osobom i instytucjom współpracujących z nami, które zadbały o bezpieczeństwo i porządek.

Taka impreza nie mogłaby się odbyć gdyby nie nasi wspaniali sponsorzy, którym równie mocno z tego miejsca chcemy podziękować, a byli to:

Sponsor strategiczny:

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ,,Zacisze” z Rzeniszowa.

Sponsorzy wspierający:

P.H. ,,Jola” Jolanta Błońska z Koziegłowy,

Sklep Mini Market Ewa i Krzysztof Kuwak.

Partnerzy:

Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku,

Osikowa Dolina z Koziegłów,

ZUK w Koziegłowach,

OSP w Koziegłowach,

OSP Stara Huta,

ROK w Częstochowie.

Skip to content