Menu Zamknij

II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej

,,Gościniec Jurajski”- Koziegłowy 1 lipca 2023

1 lipca teren Centrum Rekreacji przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach zapełnił się kolorowymi strojami, muzyką, śpiewem, który niósł się donośnie po okolicy . To zamieszanie spowodowały zespoły ludowe, które tłumnie przybyły na Gościniec Jurajski odbywający się w ramach II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej. Było to wielkie święto folkloru północnej Jury. Tego dnia do Koziegłów zjechały 43 podmioty: zespoły śpiewacze, taneczne, obrzędowe i kapele ludowe z czterech powiatów: będzińskiego, częstochowskiego, myszkowskiego i zawierciańskiego. To laureaci powiatowych konkursów aby tutaj powalczyć o palmę pierwszeństwa. Zanim jednak zespoły stanęły w szranki konkursowe uroczyście podsumowano przeglądy powiatowe i ogłoszono wyniki konkursów. Laureaci w poszczególnych powiatach otrzymali pamiątkowe statuetki z rąk swoich Starostów. Statuetki dla powiatu będzińskiego ufundował Starosta Sebastian Szaleniec, dla powiatu częstochowskiego Starosta Krzysztof Smela, dla powiatu myszkowskiego Starosta Piotr Kołodziejczyk, dla powiatu zawierciańskiego Starosta Gabriel Dors.

Uhonorowane podmioty przystąpiły następnie do rywalizacji w konkursie regionalnym. Pod czujnym okiem jurorów Renaty Rak- folklorysty, Igi Baranowskiej – Jagiełło- muzykologa i Małgorzaty Kłych – etnografa prezentowały się zgodnie ze swoimi kategoriami.

Po wielogodzinnych przesłuchaniach postanowiło przyznać nagrody pieniężne i wyróżnienia. Jury podkreśla zgodnie, że tegoroczny II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej stał na wysokim poziomie.

Zespoły śpiewacze prezentujące repertuar autentyczny :
I miejsce -Zespół Śpiewaczy ,,Wrzos”- 800,00 zł
II miejsce -Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy ,,Klepisko”- 600,00 zł
III miejsce-Zespół Śpiewaczy ,,Kościelanki”- 400,00 zł
III miejsce Zespół Śpiewaczy KGW ,,Leśniaki”- 400,00 zł

Zespoły śpiewacze prezentujące repertuar opracowany artystycznie
I miejsce – Zespół Śpiewaczy ,,OD-DO- 800,00 zł
II miejsce – Męski Zespół Śpiewaczy ,,Żelisławice”- 600,00 zł
II miejsce- Zespół Śpiewaczy ,,Toporowianki”- 600,00 zł
II miejsce- Zespół śpiewaczy KGW ,,Jura” – 600,00 zł
III miejsce – Regionalny Zespół Folklorystyczny ,,Złoty Kłos”- 400,00 zł
III miejsce- Zespół Folklorystyczny ,,Janowianie”- 400,00 zł

Zespoły obrzędowe:
I miejsce- nie przyznano
II miejsce- Zespół Obrzędowy ,,Grusza”- 600,00 zł
III miejsce Zespół Obrzędowy KGW ,,Mysłowianki”- 400,00 zł

Kapele ludowe:
I miejsce- Kapela Regionalna ,,Mierzęcice - 800,00 zł
II miejsce – nie przyznano III miejsce - nie przyznano

Zespoły taneczne:
I miejsce- Zespół Taneczny uczniów SP im Józefy Jabczyńskiej z Wysokiej - 800,00 zł
II miejsce – nie przyznano
III miejsce - Zespół Ludowy ,,Konopielki” - 400,00 zł

Ponad przyznano wyróżnienia I stopnia w kwocie 240,00 zł dla:
Regionalny Zespół Folklorystyczny ,,Jaworznik”
Zespół Śpiewaczy ,,Ryczowianki"
Zespół Śpiewaczy ,,Swojaki”
Zespół Śpiewaczy KGW ,,Ziemianki”
Zespół Folklorystyczny ,,Wrzosowianie”
Zespół Obrzędowo - Ludowy ,,Cyganeczki”
Zespół Śpiewaczy ,,Pocześnianki”
Zespół Ludowy ,,Kamienica”
Zespół Śpiewaczy KGW ,,Karlinianki”
Kapela ludowa ,,Sami Swoi”
Kapela ludowa Gródków
Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”

i wyróżnienia II stopnia w kwocie 120,00 zł dla:

Zespół Śpiewaczy KGW Gołuchowice 
Zespół Śpiewaczy ,,Podwarpianki”
Zespół Śpiewaczy KGW ,,Malwy”
Zespół Śpiewaczy KGW ,,Nowowsianki”
Zespół Śpiewaczy KGW ,,Niwczanki”
Zespół Śpiewaczy KGW ,,Rokiczanki - Jarzębinki”
Zespół Śpiewaczy KGW Dziewki
Zespół Śpiewaczy ,,Wojkowianki”
Zespół Śpiewaczy KGW Żelisławice
Zespół Śpiewaczy ,,Mierzęcanki”
Zespół Śpiewaczy KGW ,,Brudzowice”
Zespół Śpiewaczy ,,Lipowianki”
Zespół Śpiewaczy KGW ,,Lgoczanki”
Zespół Śpiewaczy KGW ,,Cynkowianki”
Zespół Folklorystyczny KGW ,,Bzowianie”
Chorońska Kapela Biesiadna

Ogromną niespodzianką dla wykonawców było wręczenie specjalnych nagród Grand Prix - biletów do Brukseli ufundowanych przez Jadwigę Wiśniewską Posła do Parlamentu Europejskiego, która również II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej objęła wraz z Jackiem Ślęczką, Burmistrzem Gminy i Miasta Koziegłowy Honorowym Patronatem.
Bilety do Brukseli powędrowały do wykonawców najlepszych w swojej kategorii i tak w kategorii zespoły śpiewacze występujące w repertuarze autentycznym bilety otrzymały Zespół Śpiewaczy ,,Wrzos" z Ryczowa Kolonii i Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy " Klepisko" z Kłomnic.
W kategorii zespołów śpiewaczych prezentujących repertuar opracowany artystycznie Zespół Śpiewaczy ,,OD DO" z Zawiercia.
W kategorii kapele ludowe bilet otrzymała Kapela Regionalna Mierzęcice a w kategorii zespoły taneczne Zespół Taneczny uczniów SP im. Józefy Jabczyńskiej z Wysokiej. 

"Gościniec Jurajski” , który odbył się w ramach II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej nie tylko dostarczył emocji konkursowych ale również pokazał jak pięknie bawią się ludzie, miłośnicy tradycji, osoby dla których jest cenne dziedzictwo kulturowe. Gwiazdą wieczoru była Bernadeta Kowalska. To w rytmy jej przebojów w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników plac przed domem kultury zamienił się w wielki krąg taneczny.

Wielkie święto folkloru zgromadziło miłośników tradycji i dziedzictwa kulturowego. Wśród zaproszonych gości byli min.: Lidia Burzyńska Poseł na Sejm RP, Mariusz Trepka Poseł na Sejm RP, Szymona Giżyńskiego - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowała żona, Urszula Giżyńska. Na Jurajski Gościniec przybyli też: Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz, Starosta Zawierciański Gabriel Dors, Starosta Częstochowski Krzysztof Smela, Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, Wicestarosta Myszkowski Mariusz Morawiec, Burmistrz Siewierza Zdzisław Banaś, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Myszkowskiego Zdzisława Polak, członek Zarządu Powiatu Myszkowskiego Tomasz Ośmiałowski, radna Rady Powiatu Myszkowskiego Marlena Wiśniewska, Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Dawid Zamora zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego w Częstochowie Konrad Jarzyński, wicedyrektor KOWR Teresa Pala, Krzysztof Sosnowski zastępca dyrektora KRUS w Częstochowie.

W ramach imprezy odbył się również Powiatowy Konkurs Kulinarny KGW „Bitwa Regionów”. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały w trakcie konkursu tradycyjne potrawy, które oceniała komisja.
A o to wyniki ,,Bitwy Regionów”:
I miejsce – KGW Wysoka Lelowska – „Kotlet mielony z baraniny” (nagroda finansowa 2000 zł).
II miejsce – KGW „Lgoczanki” Lgota Górna – „Kaczka pieczona z jabłkami” (nagroda finansowa 1500 zł).
III miejsce – KGW „Mysłowianki” Mysłów – „Rumiane Mysłowianki pod gruszą” (nagroda finansowa 1000 zł).
IV miejsce – KGW Być Kobietą Jastrzębie i KGW Wojsławice (nagroda finansowa 500 zł).
Organizatorami „Bitwy Regionów” byli: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, KRUS i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Nagrody finansowe ufundował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oddział w Częstochowie. Impreza została dofinansowana z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach p. Renata Garleja składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom za pomoc i współorganizację.
Serdeczne dziękujemy:
– p. Jadwidze Wiśniewskiej – Posłowi do Parlamentu Europejskiego
– p. Sebastianowi Szaleniec - Staroście powiatu będzińskiemu
– p. Krzysztofowi Smela - Staroście powiatu częstochowskiemu
– p. Piotrowi Kołodziejczykowi - Staroście powiatu myszkowskiego
– p. Gabrielowi Dors – Staroście powiatu zawierciańskiego
– p. Jackowi Ślęczce – Burmistrzowi GiM Koziegłowy
– p. Dyr. Małgorzacie Majer i Pracownikom Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie
– p. Dyr. Iwonie Skorupa i Pracownikom Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej
– p. Dyr. Magdalenie Brzegowskiej i Pracownikom Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach
– p. Dyr. Grzegorzowi Piłka i Pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach
– p. Dyr. Jackowi Gruszczyńskiemu i Pracownikom Miejsko- Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu.

Dziękujemy wszystkim Zespołom, instruktorom, osobą na co dzień pracującym na rzecz zachowania i promocji rodzimych tradycji folklorystycznych za przybycie do Koziegłów. To co robicie Państwo w swoich ,,małych ojczyznach” zasługuje na ogromny szacunek. Tylko miłość, głęboka wiara, poświęcenie dla dobra dziedzictwa pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Najpiękniejsze elementy polskiej wsi są dokumentowane i wierzymy, że nie zaginą ale znajdą godnych naśladowców.

,,II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej” otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Promocji Kultury.

,,Bliżej natury" - warsztaty garncarskie

Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł, polega na rękodzielniczym wyrabianiu z gliny naczyń i przedmiotów codziennego użytku. W Polsce do połowy XIXw. było niezwykle popularne. Naczynia codziennego użytku: miski, dzbany, talerze, garnki były każdym domu, w każdej wiejskiej chacie na wyposażeniu kuchni. Obecnie to piękne i kiedyś użytkowe rękodzielnictwo jest znane dzięki grupie pasjonatów. To oni w swoich pracowniach garncarskich wytwarzają dzbanki, misy, talerzyki, wazony, które cieszą współczesnego odbiorcę. ,,Bliżej natury" to warsztaty przeprowadzone w ramach II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej a tematyką spotkania było właśnie garncarstwo. Grupa 45 uczestniczek brała udział w wyjazdowych warsztatach do Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie znajduje się Pracownia Garncarska p. Justyny Wolnej. Będąc tam poznano wyposażenie pracowni, wyroby ceramiczne. Instruktor podzielił się wiedzą z zakresu historii, wytwarzania i zdobnictwa naczyń glinianych. Zwrócono uwagę na transformację jaką przeszło to rękodzieło od form użytkowych do form czysto dekoracyjnych. Następnie uczestniczki warsztatów pod okiem instruktora przystąpiły do pracy. Każda z nich otrzymała porcję gliny, którą następnie obrabiały na kole garncarskim. Pierwszym spostrzeżeniem było jak plastycznym materiałem jest glina i ile uwagi wymaga aby z bezkształtnej masy powstały miseczki, dzbanki, wazoniki. Pomoc instruktora i zaangażowanie zaowocowały wyrobami, którymi nie powstydzili by się wytrawni garncarze. Każda z uczestniczek przywiozła do domu wykonany przez siebie wazonik, dzbanuszek, miseczkę. Postawione na półce, regale będą wspaniałą pamiątką warsztatów i dumą autorki.

Warsztaty plastyczne - tradycja i nowoczesność

W ramach II Jur a jskiego Festiwalu Kultury Ludowej grupa dzieci uczestniczyła w warsztatach plastycznych, które miały na celu pokazać młodym ludziom zastosowanie współczesnych form plastycznych tzw. quillingu do odtwarzania technik rękodzielniczych jakie wykorzystywano przy wykonywaniu elementów klejonych z wiór osikowych. Ozdób charakterystycznych dla Koziegłów, widocznych głównie w klejonych słonecznikach, gwiazdkach,rozetach.
I chodź to papieroplastyka doskonale odzwierciedla i nawiązuje do sposobu wytwarzania ozdób z wióra osikowego. Pod okiem instruktora plastyki p. Małgorzaty Chebel z kawałków kolorowego papieru przy pomocy patyczków, kleju młodzi ludzie robili kółka, łezki, spirale z których następnie sklejali gotowy wzór w formie kwiatów. Młodzi artyści stworzyli niepowtarzalne kompozycje, przyciągające formą i kolorem.

II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej - Łazy 15.06.2023r. 

W Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach odbyły się przesłuchania zespołów ludowych z powiatu zawierciańskiego w ramach II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej.
Jury w składzie:
- Karolina Mrugalska
- Marzena Kosela
- Włodzimierz Kuca
po przesłuchaniu postanowiło nominować do konkursu regionalnego, który odbędzie się 01.07.2023r. w Koziegłowach :
kat. zespoły śpiewacze
- ZŚ KGW ,,Jura"z Niegowoniczek
- ZŚ ,,Wrzos" z Ryczowa Kolonii
- ZŚ KGW ,,Rokiczanki - Jura" z Rokitna Szlacheckiego
- ZŚ KGW ,,Ryczowianki" z Ryczowa
- ZŚ KGW ,,Niwczanki" z Poręby
- Zespół Folklorystyczny KGW ,,Bzowianie" z Zawiercia

kat. zespoły taneczne  
- Zespół Taneczny uczniów SP im. Józefy Jabczyńskiej z Wysokiej

kat. zespoły obrzędowe
- Zespół Obrzędowy KGW ,,Karlinianki" z Karlina

kat. kapele ludowe
- Kapela ludowa ,,Sami Swoi" z Zawiercia

Laureatom powiatowego konkursu gratulujemy i życzymy powodzenia w konkursie regionalnym w Koziegłowach.

II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej - Poczesna 14.06.2023r. 

Gminne Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej zorganizowało w OSP Bargły przesłuchania zespołów ludowych z powiatu częstochowskiego w ramach II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej.
Jury w składzie:
- Karolina Mrugalska
- Marzena Kosela
- Grzegorz Leonarcik
po przesłuchaniu postanowiło nominować do konkursu regionalnego, który odbędzie się 01.07.2023r. w Koziegłowach :
Kat. zespoły śpiewacze:
- Zespół Śpiewaczy "Kościelanki" z Rędzin
- Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie" z Poczesnej
- Zespół Obrzędowo - Ludowy "Cyganeczki" z Sygontki
- Zespół Folklorystyczny " Janowianie"z Janowa
- Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy " Klepisko"z Kłomnic
- Zespół Śpiewaczy „ Lipowianki" z Dąbrowy Zielonej
- Zespół Folklorystyczny "Kamienica"z Kamienicy Polskiej
- Zespół Śpiewaczy KGW ,, Pocześnianki" z Poczesnej

Kat. zespoły taneczne
- Zespół Ludowy „Konopielki” z Konopisk

Kat. zespoły obrzędowe
- Zespół Obrzędowy ,,Grusza" z Rzerzęczyc

Gratulujemy wszystkim nominowanym i życzymy sukcesów podczas konkursu regionalnego w Koziegłowach

II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej - Siewierz 12.06.2023r.

Miejsko- Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Siewierzu zorganizowało przesłuchania zespołów ludowych z powiatu będzińskiego w ramach II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej.
Jury w składzie:
- Karolina Mrugalska
- Marzena Kosela
- Włodzimierz Kuca
po przesłuchaniu postanowiło nominować do konkursu regionalnego, który odbędzie się w Koziegłowach 1.07.2023r.

Kat. zespoły śpiewacze
- Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki
- Regionalny Zespół Folklorystyczny „Jaworznik” Wojkowice
- Zespół Śpiewaczy „Od Do”
- Męski Zespół Śpiewaczy Żelisławice
- Zespół Śpiewaczy KGW Dziewki
- Zespół Śpiewaczy „Wojkowianki”
- Zespół Śpiewaczy KGW Żelisławice
- Zespół Śpiewaczy „Swojaki”
- Zespół Śpiewaczy „Toporowianki” z Toporowic
- Zespół Śpiewaczy KGW Gołuchowice
- Zespół Śpiewaczy „Podwarpianki”
- Zespół Śpiewaczy „Mierzęcanki”
- Zespół Śpiewaczy KGW Brudzowice

Kat. kapele ludowe
- Kapela Regionalna „Mierzęcice”
- Kapela Gródków

Serdecznie gratulujemy nominowanym i życzymy powodzenia podczas etapu regionalnego.

II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej - Żarki 05.06.2023r.

W Miejsko -Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach odbyły się przesłuchania zespołów ludowych z powiatu myszkowskiego w ramach II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej.
Jury w składzie:
- Karolina Mrugalska
- Marzena Kosela
- Włodzimierz Kuca
po przesłuchaniu postanowiło nominować do konkursu regionalnego, który odbędzie się 01.07.2023r. w Koziegłowach :

kat. zespoły śpiewacze
 Zespół Folklorystyczny ,,Złoty Kłos" ze Starej Huty
  Zespół Śpiewaczy KGW ,,Malwy" z Poraja
Zespół Śpiewaczy KGW ,,Ziemianki" z Koziegłów
Zespół Śpiewaczy KGW ,,Lgoczanki" z Lgoty Górnej
Zespół Śpiewaczy ,,Nowowsianki" z Nowej Wsi
Zespół Śpiewaczy ,,Cynkowianki" z Cynkowa

kat. zespoły taneczne
Gminny Zespół Pieśni i Tańca,, Koziegłowy " z Koziegłów

kat. zespoły obrzędowe
Zespół obrzędowy KGW ,,Mysłowianki" z Mysłowa
 
Chorońska Kapela Biesiadna z Choronia

Wszystkim nominowanym gratulujemy i życzymy wysokich not podczas regionalnego konkursu w Koziegłowach.

Warsztaty plecionkarskie

Plecionkarstwo, to jedno z najstarszych rzemiosł wykonywanych przez człowieka. Poprzez wytwarzanie z wikliny, rogoży,słomy, trawy zaspakajano podstawowe potrzeby człowieka w zakresie ubrań, sprzętów domowych czy wyrobów stosowanych w gospodarstwach.
Warsztaty jakie odbyły się 19 maja w domu kultury miały na celu kultywowanie starych tradycji rękodzielniczych we współczesnym świecie. Widzimy, że twórczość ludowa przeszła długą drogę, dostosowała się do potrzeb i gustów współczesnego odbiorcy.
Korzystając z wikliny,trawy morskiej, sznurków uczestniczki warsztatów stworzyły arcydzieło, które z jednej strony zachowało użytkowy charakter a z drugiej pokazało artyzm tego rękodzieła.
Pod okiem instruktora p. Sylwii Piech, każda z uczestniczek zaaranżowała i wykonała oprawę do lusterka. Proste lusterko, obecne w każdym domu przerodziło się w małe dzieło sztuki.
Działanie zrealizowano w ramach zadania ,,II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej", które otrzymało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.

Warsztaty wytwarzania kwiatów z łyka osikowego

12 maja w domu kultury odbyły się warsztaty wytwarzania kwiatów z łyka osikowego. Zorganizowano je w ramach realizacji zadania
,,II Jurajski Festiwal Kultury Ludowej", które otrzymało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Uczestniczki spotkania miały okazję zapoznać się z unikatowym rękodziełem wiórowym, kiedyś wizytówką Koziegłów. Wyroby wiórowe to dziedzictwo kulturowe ziemi koziegłowskiej. To szmat historii, bogactwo wzorów, rozpoznawalność miejscowości. Podczas warsztatów wykonano kwiaty z których następnie powstawały kolorowe gałązki i całe bukiety. Warsztaty poprowadziła p. Anna Grzywna, twórca ludowy, kultywująca rodzinne tradycje rękodzielnicze.

Skip to content