Menu Zamknij

Białoruski pisarz w Koziegłowach
Uładzimir Prakopawicz Niaklajeu, białoruski poeta, prozaik i działacz społeczno-polityczny, przyjechał do Częstochowy na zaproszenie Towarzystwa Wzajemnej Adoracji Li-TWA i miasta . We wtorek 17 listopada przed południem był gościem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, a po południu odwiedził Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koziegłowach . Towarzyszyli mu: Bogdan Knop, prezes Li-TWY, tłumacz Jazep Januszkiewicz oraz pisarz Wojciech Pestka.
W ciepły i nastrojowy klimat, wszystkich zebranych w Galerii Promo Arte, wprowadził mini koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży, Angeliki Krajewskiej i Tymoteusza Ślęczki. Podczas spotkania w Koziegłowach, poeta w sposób niezwykły i ekspresyjny czytał swoje wiersze, prezentował twórczość, poprzez którą, jak wyjaśniał, stara się zmienić spojrzenie na politykę. Zrobiło to niesamowite wrażenie na odbiorcach o czym świadczy spontaniczny dialog, który nawiązał się między odbiorcami
a gościem.
Pytania dotyczyły zarówno literatury jak i zmian kulturowych i politycznych na Białorusi. „Poczta gołębia”- to pierwszy w Polsce tak obszerny wybór wierszy Uładzimira Niaklajewa. „Pożegnalny gest Zugmunta” to następny, przetłumaczony na język polski, tom wierszy, które recytował poeta. Czego nie można było wyrazić wierszem, pisarz ujął w powieści „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez” czyli powieść ukazująca Mińsk w czasach odwilży lat 60., środowisko stiljagów – ówczesnych hipsterów, ale i kagiebistów czy milicjantów, wyróżniona Nagrodą im. Jerzego Giedroycia.
Zainteresowanie i żywe reakcje osób przybyłych na spotkanie świadczyły o tym, że ta niezwykła literatura i niezwykły sposób prezentowania jej przez poetę, dla słuchaczy staje się bliska i zrozumiała. Dowodzi o tym również ilość egzemplarzy książek tego białoruskiego pisarza, zakupionych podczas spotkania w Koziegłowach. Społeczność Koziegłów pokazała, że i mniejsze ośrodki mogą zapewnić znakomitą atmosferę i frekwencje w czasie wieczorów poetyckich- wyraził po spotkaniu prezes Towarzystwa Literackiego Li-TWA, Bogdan Knop.
Wszystkie prezentowane pozycje, ufundowane przez burmistrza Jacka Ślęczkę, dostępne są również
w Bibliotece w Koziegłowach.

„Czytam sobie w bibliotece”

„Czytam sobie w bibliotece” to kolejny pomysł na promocję czytelnictwa, tym razem skierowany do najmłodszych czytelników – dzieci w wieku 5-8 lat. Realizowany w oparciu o projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej do którego dołączyła Koziegłowska Biblioteka. Biblioteka otrzymała z wydawnictwa Egmont komplet książek z serii „Czytam sobie” oraz materiały i filmy instruktażowe do przeprowadzenia zajęć.
Pierwsze zajęcia odbyły się 15.10.2015r., na których gościłyśmy w Bibliotece dzieci z Przedszkola w Koziegłowach z oddziałami integracyjnymi ( dzieci z Starej Huty – 5 i 6 latki ). Zajęcia były przeprowadzone w oparciu o książkę Ewy Nowak pt. „Szarka”. Na zajęciach, dzieci w twórczy sposób zinterpretowały literaturę korzystając z takich form wyrazu jak: film, animacja, plastyka, zajęcia ruchowe oraz elementy zajęć teatralnych . Przedszkolaki zdobyły wiedzę z zakresu : życia leśnych zwierząt oraz ich obyczajów, rozpoznawania ich odgłosów, śladów zostawianych przez te zwierzęta. Efekty działań Bibliotecznych, zgodnie z założeniami projektu, zostaną upowszechnione w środowisku szkolnym i bibliotecznym.
„Marta i ufoludek ” czyli przyjaciele planety Ziemia na podstawie książki Wojciecha Widłaka to kolejne spotkanie z przedszkolakami z Starej Huty, które odbyły się 12 listopada, w ramach realizacji projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Poprzez rozmowę, czytanie, zabawę , zajęcia plastyczne , prezentację multimedialną dzieci uczyły się jak należy prawidłowo segregować śmieci, dbać o ”Naszą planetę Ziemię” Dzięki wizycie pracowników Urzędu Gminy – działu ochrony środowiska , nasi milusińscy zaznajomili się z tak trudnymi pojęciami jak: odpady, recykling, segregacja. Jednak największym zainteresowaniem przedszkolaków cieszyła się ta część zajęć, podczas której, tworzyły one ufoludki z różnorodnych odpadów .Kreatywność i pomysłowość dzieci była wręcz zaskakująca. Niesamowitą fantazja wykazały się także nadając swoim ufoludkom imiona. Podsumowaniem działań było wręczenie dzieciom pamiątkowych dyplomów oraz prezentów w postaci teczek „ Czytam sobie w bibliotece” otrzymanych od organizatora projektu. Jesteśmy pewni, że ten sposób obcowania maluszków z książką i Biblioteką to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

My jednak czytamy

Udowodnili to czytelnicy Biblioteki Publicznej w Koziegłowach, zwłaszcza ci najmłodsi. W czwartek 22 października 2015r w Miejsko – Gminnym Ośrodku Promocji Kultury, odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie czytelniczym „ My jednak czytamy” Konkurs, pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy, trwał od 01. 09.2014r. do 31.08. 2015 r., a jego celem było m.in. mobilizowanie dzieci i młodzieży do czytania i zdobywania wiedzy, rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zachęcanie do systematycznego czytania i podniesienia poziomu czytelnictwa.
Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach:
• dzieci i młodzież w wieku do 14 lat
I miejsce Karolina Pasternak Lgota Górna, 188 wyp. Książek
( nagroda ufundowana przez Burmistrza GiM Koziegłowy Jacka Ślęczkę – tablet)
następne miejsca
Julia Ćwik Koziegłowy – 75 wyp. książek nagroda ufundowana przez Burmistrza GiM Koziegłowy Jacka Ślęczkę – tablet)
Marcin Gruszka Koziegłowy – 72 wyp. książek
( nagroda ufundowana przez Pana Ryszarda Jadowskiego – tablet)
Wiktoria Walo Cynków – 67 wyp. książek
( nagroda ufundowana przez Firmę Sonę P. Halina i Marian Nawrot – tablet)

Wyróżnienia, nagrody książkowe ufundowane przez Dyrektor MGOPK Renatę Garleję otrzymali
Surma Tomasz, Surma Mateusz, Surma Magdalena, Nawara Wiktoria, Psonka Julia, Aleksander Myrmus, Natalia Znamierowska, Matyja Daniel, Maja Maciąg i Bartosz Maciąg oraz Bartosz i Jakub Słocińscy

• młodzież w wieku od 15 do 25 lat,
1 miejsce Magdalena Kidawa – 51 wyp. książki ( nagroda ufundowana przez Słotzom Pana Bogdana Słocińskiego – dysk zewnętrzny)
2 miejsce Mateusz Bugara – 45 wyp. książek ( nagroda ufundowana przez Państwa Beatę i Włodzimierza Zemłę P HU Odys – dysk zewnętrzny
Wyróżnienia nagrody książkowe ufundowane przez Dyrektor MGOPK Renatę Garleję otrzymali : Szyja Kamila, Cogiel Aleksandra, Kulak Patrycja, Proszowski Karol

Nagrody wręczył Burmistrz Jacek Ślęczka i Dyrektor MGOPK Renata Garleja.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za wspaniałe nagrody: Burmistrzowi Gminy i Miasta Koziegłowy Jackowi Ślęczce, Panu Ryszardowi Jadowskiemu, Państwu Halinie i Marianowi Nawrot Firma Sona, Panu Bogdanowi Słocińskiemu Firma Słotzom, Państwu Beacie i Włodzimierzowi Zemle PHU Odys oraz Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renacie Garleji.

Spotkanie autorskie
22 października 2015r. w MGOPK w Koziegłowach odbyło się spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną. Arkadiusz Niemirski – jest autorem książek dla dzieci i dla dorosłych, dziennikarz, satyryk, autor zaliczany jest do ścisłej czołówki krajowych pisarzy tworzących dla młodzieży. W latach osiemdziesiątych pisał skecze i teksty dla III Programu Polskiego Radia, występował na estradzie.
Debiutował w 2000 r. książką Pan Samochodzik i skarby Wikingów, a do 2006 r. wzbogacił tę kultową serię Zbigniewa Nienackiego o szesnaście tomów. Jest autorem m.in. powieści detektywistycznej dla młodzieży Pojedynek detektywów (2003), współczesnego dreszczowca Zbrodnia prawie doskonała (2003) czy książki Testament bibliofila (2005), na podstawie której powstał scenariusz filmowy.We wrześniu 2009 ukazała się kolejna pozycja dla młodzieży “Tajemnica Fabritiusa”, w kwietniu 2010 “Klątwa Nipkowa”.
Twórczość Arkadiusza Niemirskiego charakteryzuje obecność przygody, tajemnicy, zagadki i elementów kryminału. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas V i VI ze szkół podstawowych Gminy i Miasta Koziegłowy.

Pracownia Orange w Lgocie Mokrzesz
Od wtorku, 20 października działa Pracownia Orange w Lgocie Mokrzesz. W tym dniu odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej pracowni multimedialnej.
Pracownie Orange to program społeczny, w ramach którego Fundacja Orange zakłada i pomaga prowadzić multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem pracowni jest zapewnienie lepszego dostępu do technologii i informacji, a także inspiracja mieszkańców do zmiany rzeczywistości na lepsze. Pracownia Orange, to miejsce otwarte dla wszystkich, nie tylko jako punkt dostępu do informacji, ale też przestrzeń spotkań i integracji, w której rodzą się nowe pomysły na wspólne projekty.
W 2015r, spośród 1018 złożonych wniosków Fundacja Orange wyłoniła 50, wśród nich był nasz projekt przygotowany przez Grupę Inicjatywną: Bożenę Kolasę, Alicję Kozieł, Mariusza Janoszkę, Dianę Kolasę i Dagmarę Radosz.
Aby jednak Pracownia Orange powstała w Gminie Koziegłowy, potrzebne były głosy internautów. Głosowanie trwało 20 lipca do 10 sierpnia 2015. Aż 4 miliony głosów oddano w internetowym plebiscycie na Pracownie Orange. Internauci wybrali miejscowości, w których Fundacja założyła 26 nowych świetlic. Nasza miejscowość zdobyła 36 543 głosy, co dało nam pierwsze miejsce w woj. Śląskim. Bardzo dziękujemy wszystkim za oddane głosy – podziękowała Renata Garleja, dyr. MGOPK – instytucji wnioskującej oraz Bożena Kolasa z grupy inicjatywnej
Głosowaniu towarzyszył konkurs na najciekawsze hasło o miejscowościach z plebiscytu. Do Fundacji napłynęło ich ponad 30 tysięcy. Komisja wybrała 5 w tym o Lgocie Mokrzesz. To następny sukces. „Cała Mokrzesz się raduje, gdy pracownie wybuduje. Będą szkolić młodzież , dzieci – więc głosuję na nich w sieci;-)”. Autorem jest Paweł Paliga z Cynkowa, który otrzymał od Fundacji Orange tablet i gadżety.
Pomieszczenie zostało odnowione , a 10 października otrzymaliśmy sprzęt i meble:
3 komputery stacjonarne, telewizor, konsola PLAY STATION 3 z dwoma sterownikami oraz dwoma grami na płytach CD, urządzenie wielofunkcyjne, dostęp do Internetu w okresie 24 miesięcy. Zakupiliśmy ławeczki i pufy. Otrzymaliśmy bezpłatną prenumeratę e-wydań od Polska Press Grupy dla Pracowni Orange, w serwisie prasa24.pl. Bezpłatna prenumerata będzie aktywna od 2 listopada 2015 do 1 listopada 2016. Przez najbliższy rok, będą dostępne bezpłatnie: Dziennik Zachodni, oraz miesięcznik Nasza Historia Dziennik Zachodni. Fundacja Orange wspierać będzie opiekunów pracowni w prowadzeniu profesjonalnej świetlicy dla lokalnej społeczności.
Pracownia Orange będzie pełnić bardzo ważną rolę w miejscowości Lgota Mokrzesz. Stanie się łącznikiem i inspiratorem wielu działań kulturalnych w środowisku lokalnym. Pracownia funkcjonować będzie przez 5 dni w tygodniu od 15- 20. Wstępny harmonogram zakłada zajęcia dla różnych grup wiekowych: min. komputerowe, plastyczne, szachowe, kulinarne, a od listopada w Bibliotece i w Pracowni ruszy kurs FunEnglish.pl – kurs e-kurs języka angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym i Funjunior.pl. Zapraszamy przedstawicieli organizacji społecznych do współtworzenia harmonogramu, tak aby nasza Pracownia dawała radość i przygotowanie młodszych i starszych, do funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie informacyjnym – powiedziała dyr. MGOPK Renata Garleja.
Burmistrz Jacek Ślęczka szczególne podziękowania skierował do Fundacji Orange za tak wspaniałe działania, a mieszkańcom pogratulował wygranej.
Uroczystość została przygotowana przez MGOPK w Koziegłowach oraz mieszkańców Lgoty Mokrzesz. W uroczystym otwarciu wzięło udział około 200 osób: przedstawiciele władz gminnych, radni, organizacji i stowarzyszeń oraz najmłodsi mieszkańcy, którzy najbardziej cieszą się z Pracowni.
Program prowadzony jest pod honorowym patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Partnerzy programu Pracownie Orange:
ASUS, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę, Stowarzyszenie Szkoła Liderów, Laboratorium EE, Fundacja Highlight/Inaczej i Fundacja Dobra Sieć

„Czytam sobie w bibliotece”

„Czytam sobie w bibliotece” to kolejny pomysł na promocję czytelnictwa, tym razem skierowany do najmłodszych czytelników – dzieci w wieku 5-8 lat. Realizowany w oparciu o projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej do którego dołączyła Koziegłowska Biblioteka.
15.10.2015r. gościłyśmy w Bibliotece dzieci z Przedszkola w Koziegłowach z oddziałami integracyjnymi ( dzieci z Starej Huty – 5 i 6 latki ). Zajęcia były przeprowadzone w oparciu o książkę Ewy Nowak pt. „Szarka”. Na zajęciach, dzieci w twórczy sposób zinterpretowały literaturę korzystając z takich form wyrazu jak: film, animacja, plastyka, zajęcia ruchowe oraz elementy zajęć teatralnych . Przedszkolaki zdobyły wiedzę z zakresu : życia leśnych zwierząt oraz ich obyczajów, rozpoznawania ich odgłosów , śladów zostawianych przez te zwierzęta. Efekty działań Bibliotecznych, zgodnie z założeniami projektu, zostaną upowszechnione w środowisku szkolnym i bibliotecznym.

 

Kodowanie w bibliotece
Na zaproszenie Biblioteki, Ekipa GO GO GO_PRO! ze Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej „Meritum” z Krakowa, 4 września odwiedziła Sołeckie Centrum Kultury w Lgocie Mokrzeszy. W 3-godzinnych warsztatach pokazowych dla młodzieży w zakresie programowania z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms, uczestniczyli uczniowie klas VI z Zespołu Szkół w Lgocie Górnej oraz dyrektorzy i nauczyciele, przedstawiciele urzędu gminy, stowarzyszeń i lokalnych organizacji. To była wspaniała zabawa !
GO_PRO! to projekt edukacyjny i modernizacyjny, którego głównym celem jest stworzenie nowoczesnych przestrzeni do rozwoju kompetencji kluczowych oraz zachęcenie młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych do nauki programowania.

Happening biblioteczny w Sołeckim Centrum Kultury w Lgocie Mokrzeszy

Tak wyglądał Happening biblioteczny w Sołeckim Centrum Kultury w Lgocie Mokrzeszy, 06 sierpnia br. Było wesoło, słodko i pomarańczowo. Klaun Hary i Klaun Malinka zabawiali nie tylko milusińskich, a do karaoke zaprosiliśmy również dorosłych. W imprezie uczestniczyły dzieci z okolicznych miejscowości wraz z rodzicami i dziadkami. Na miejscu można było wypożyczyć książkę, wziąć udział w zabawach z harcerzami, w programie animacyjnym i małym pokazie iluzji na wesoło. Klaun Hary obdarował wszystkie dzieci kolorowym zwierzątkiem z podłużnych baloników, a klaun Malinka malowała na buziach dzieci kolorowe tatuaże ulubionych postaci z bajek. Całe widowisko przybrało formę zabaw, konkursów, śmiesznych gagów dla dzieci wraz z tańcami w bańkach mydlanych. Wszystkie dzieci jak i dorośli obdarowani zostali pyszną watą cukrową z prawdziwej festynowej maszyny oraz kiełbaską z grilla w nieograniczonych ilościach i oczywiście nie odpłatnie. Dzieci otrzymały drobne upominki i gadżety ufundowane przez naszych sponsorów. Konkurs na pomarańczowy dodatek przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. A dlaczego właśnie ten kolor?. W tym okresie nasza miejscowość walczyła o Pracownia Orange- nowoczesną pracownię multimedialną, w konkursie Fundacji Orange. Podczas happeningu również promowaliśmy tą akcję. Głosowanie trwało do 10 sierpnia. Na finał czekaliśmy do 13 sierpnia, kiedy to Fundacja Orange, poinformowała nas, że miejscowość Lgota Mokrzesz zwyciężyła w internetowym plebiscycie Fundacji Orange i to właśnie u nas powstanie multimedialna świetlica.
Sponsorzy happeningu:
Renata Garleja Dyrektor MGOPK
Alicja i Marian Kozieł
Donata i Piotr Zasadzin
Jolanta i Edward Chachulscy
Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy Myszków
Jurajska Spółka z.o.o. Postęp
Klub Sportowy Warriors
Agencja Ubezpieczeniowa Grażyna i Marian Kuźba
Irena Grzybek
ZU Kolasa Ireneusz
Dziękujemy za pomoc w organizacji imprezy również Mariuszowi i Anecie Janoszce, Zbyszkowi Noszczykowi, harcerzom z 24 Drużyny Harcerskiej w Koziegłowach oraz koleżankom z Domu Kultury, Dagmarze i Dianie.
Gorące podziękowania dla wszystkich głosującym na Lgotę Mokrzesz, również dla mediów lokalnych, które wspierały naszą inicjatywę. BK

Biblioteczne grupy zabawowe odwiedziły stadninę koni w Jaworzniku
„Uważam, że słowa nie są w stanie oddać uroku czerwcowego dnia spędzonego w stadninie. Uśmiech nie znikał z twarzyczek naszych Milusińskich. Dziękujemy właścicielce Renacie Pietrucha za umożliwienie nam zabawy wśród uroczej przyrody. Kontakt z wspaniałymi ludźmi i zwierzętami sprawił, że czujemy niedosyt i wszyscy bardzo chętnie znów odwiedzimy stadninę KJ WOLTA” – wyraziła Beata Bednarczyk, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.
Wyjazd do stadniny był ostatnim spotkaniem z wiosennego cyklu „Grupy zabawowe
w bibliotece”. Podczas zajęć, miło było patrzeć jak nasi najmłodsi uczestnicy poprzez zabawę, rozwijają swoje umiejętności ruchowe, intelektualne i społeczne. Cieszymy się, że Biblioteka stała się miejscem przyjaznym dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. BK

Przedszkolaki w Bibliotece

Na zakończenie „ Tygodnia Bibliotek”, 15 maja, odwiedziła naszą Bibliotekę wesoła, liczna gromadka dzieci z Przedszkola w Koziegłowach. Przedszkolaki poznały bibliotekę i jej działy, z zaciekawieniem oglądały katalogi. Zapoznały się z zasadami wypożyczania książek i sposobem w jaki należy zachowywać się w bibliotece.
Z przyjemnością wysłuchały słowa czytanego na żywo oraz tekstów z audiobooka.
Część z dzieci to nasi stali bywalcy – czytelnicy. A pozostali? Mamy nadzieję, że staną się wkrótce naszymi czytelnikami

„Grupy zabawowe w bibliotece”

Rozpoczęliśmy majowy cykl spotkań „Grupy zabawowe w bibliotece”. Miło jest patrzeć jak nasi najmłodsi uczestnicy poprzez zabawę rozwijają swoje umiejętności ruchowe, intelektualne i społeczne. Cieszymy się, że znów możemy Was u siebie gościć.
Zapraszamy na kolejne zajęcia w najbliższy czwartek o godz. 10.00

Tydzień Bibliotek w Koziegłowach

Sympatycy i miłośnicy książek, 8 maja wybrali Bibliotekę w Koziegłowach, gdzie odbył się Happening Biblioteczny, inaugurujący  XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, pod hasłem WYBIERAM BIBLIOTEKĘ. W tym dniu na terenie centrum rekreacji przy MGOPK w Koziegłowach, czytelnicy spotkali się z harcerzami, sportowcami z Klubu Sportowego Warriors, ratownikami medycznymi z firmy Kan – Med oraz grupą bębniarzy Djembomaniacy. Każdy mógł spróbować swoich sił  w sportach walki, udzielaniu pierwszej pomocy, w grze na bębnach afrykańskich czy w łamaniu języka na trudnych tekstach. Drobne upominki i poczęstunek dla uczestników, ufundowali sponsorzy:  Międzypowiatowy  Bank Spółdzielczy Myszków, PPH Sofi Zofia Dyrda, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych M. Kuźba, Sklep Spożywczy Jola   J. Błońska, Sklep odzieżowy Julia  Agata Kluza, Sklep Spożywczy Beata  Będkowska   Lgota Górna,  FHU Marel  B. Wróbel,  Tadeusz Wróbel PPHU TiT Koziegłowy. Piękna pogoda i klimat miejsca sprawił, że dobrze bawiły się zarówno maluchy jak ich rodzice i dziadkowie, a młodzież z radością, pokazała jak można wykorzystać pozytywną energię podczas wspólnego popołudnia w bibliotece.

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek pozwoliło nam do zaprezentowania po raz kolejny, tych cech, które sprawiają, że biblioteka ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną dla każdego. BK

 

 

DJEMBOMANIACY W BIBLIOTECE

Gramy na bębnach Djembe więc nazywamy się DJEMBOMANIACY. Po burzliwej naradzie, wybraliśmy taką nazwę, niech się wszyscy dowiedzą, że gramy na coraz bardziej popularnych na świecie i w Polsce bębnach afrykańskich. Poznajemy nie tylko tajniki gry ale również odkrywamy w sobie nowe pokłady pozytywnej energii, którą z radością będziemy przekazywać dalej – powiedział jeden z uczestników projektu

Niech nas usłyszą – bębny afrykańskie głosem młodych – to projekt biblioteki  w ramach  Programu „Równać Szanse 2014 – Regionalny Konkurs Grantowy” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Celem projektu jest  utworzenie w Koziegłowach grupy młodych bębniarzy a przy tym nauka kreatywności i otwartości na drugiego człowieka,  zdobywanie  nowych umiejętności obcowania z otaczającą nas wielokulturowością. Gra na bębnach afrykańskich ma stanowić również  rodzaj komunikacji młodzieży z zabieganym światem dorosłych.

DJEMBOMANIACY  to 10 osobowa grupa młodzieży w wieku 13 – 19 lat  z terenu gminy Koziegłowy. Warsztaty prowadzi perkusista, perkusjonalista, multi-instrumentalista etniczny, kolekcjoner instrumentów z różnych stron świata, Tomasz Drozdek. Muzyk prowadzi swoje autorskie warsztaty muzyczne bębniarskie z wykorzystaniem rzadkich instrumentów etnicznych.

Spotkania z instruktorem odbywają się co 2 tygodnie w bibliotece, ale  młodzież chętnie częściej odwiedzają bibliotekę, aby wspólnie bębnić na zakupionym sprzęcie w ramach projektu ( 7 bębnów djembe). Na spotkaniach przygotowujemy się do wyjścia w teren.  Odwiedzać będziemy, z tymi magicznymi instrumentami, szkoły,urzędy  i przedsiębiorców. W pomieszczeniu Domu Kultury – Galeria Promo – Arte, wspólnie pracować będziemy nad przygotowaniem i scenografią wystawy inspirowanej Afryką: fotografia podróżnicza, malarstwo, maski, afrykańska kuchnia, instrumenty  i akcesoria domowe.
Jeżeli, ktoś posiada takie eksponaty z Czarnego Lądu, a chciałby się nimi pochwalić, zapraszamy do współpracy.

Bożena Kolasa koordynator projektu

 

 

 

Ostatnie zajęcia z cyklu „Bo jaki początek, takie będzie wszystko’’… Grupa zabawowa w bibliotece.

W dzisiejszych zabawach głównym tematem była inteligencja emocjonalna dzieci. To trudne i niezbędne umiejętności we współczesnym świecie. Rozumienie siebie, własnych emocji, kierowanie nimi i kontrolowanie ich wpływa bezpośrednio na kompetencje społeczne dziecka, a później osoby dorosłej. Małe dziecko, a tak ważny temat. Zabawa kolorowymi kredkami z buźkami malowanymi małymi raczkami dzieci i ich opiekunów przeniosła się z kartki w rzeczywisty świat … widoczny na zdjęciach. Patrzcie, oglądajcie, podziwiajcie, kontaktujcie się z nami – zapraszamy do naszej Biblioteki. Serdecznie dziękujemy Dorocie Kozłowskiej terapeucie i logopedzie. Bawiła się z dziećmi i pomagała nam w prowadzeniu zajęć, obserwowała dzieci, udzielała rad rodzicom. Zajęcia będą kontynuowane znów w maju br. Zapraszamy

 

Noc w kulturze i w bibliotece

Na zakończenie ferii, w Bibliotece gościliśmy dzieci uczestniczące w niecodziennym wydarzeniu – Noc w Domu Kultury. Spotkanie rozpoczęło się od zabawy ,,Odgadnij kim jest nasz gość”. Dzieci dzielnie sobie poradziły z tym zadaniem. Powitały ,,nieznajomego”, którym okazał się być rycerzem. Rycerz – prywatnie Michał Derejczyk, członek bractwa rycerskiego ,, Milites Christi ” przez ponad godzinę opowiadał o swojej pasji. Dzieci miały okazję dotknąć prawdziwej zbroi, przymierzyć hełm, a nawet potrzymać miecz i walczyć z rycerzem. Gość honorowy- dyrektor MGOPK- Renata Garleja sprawdziła osobiście wytrzymałość tarczy rycerskiej uderzając w nią mieczem. Nasi goście wysłuchali też opowieści o tych najznamienitszych rycerzach w dziejach naszego narodu. Legenda o ,,Śpiących rycerzach ” w tatrzańskim Giewoncie zakończyła to niecodzienne spotkanie.

W lutym Biblioteka Publiczna w Koziegłowach  rozpoczęła  cykl spotkań ,,Grupy zabawowe w  Bibliotece”

     Rodzice  wspólnie ze swymi maleńkimi  pociechami,  pod okiem profesjonalistów, uczestniczyli w zabawach ruchowych prowadzonych według Weroniki Sherborne, oraz w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej ,, Klazna”. Wiele dobrych emocji przyniosły prace plastyczne typu ,, Duży pomaga małemu „. Uczestnicy spotkań  rysowali na dużych kartonach, malowali paluszkami, lepili z masy solnej, rysowali  twarze specjalistycznymi kredkami  okazując w ten sposób odczucia i emocje. Dzieci rozwijały zaufanie do swych własnych sił i możliwości, poczucie bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego, umiejętność komunikacji i współpracy, a przy tym świetnie się bawiły. Rodzice oprócz wspaniałej zabawy z dziećmi, mogli obserwować  swych milusińskich, zadawać pytania  Dorocie Kozłowskiej, która gościnnie brała udział w bibliotecznych zajęciach z malutkimi dziećmi. Dorota Kozłowska to doświadczony 33 letnią pracą terapeuta  i logopeda. Na co dzień pracuje ona    w Centrum  Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie. Prowadzi konsultacje dla rodziców,  zajęcia i kursy dla  nauczycieli z zakresu : wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,  arteterapii, ruchu rozwijającego  Weroniki  Sherborne.   Dzieci wspólnie z dorosłymi  stworzyły niepowtarzalną atmosferę,  wręcz bajkową rzeczywistość. Rodzice czasem nie nadążali za swoimi pociechami. Możemy stwierdzić, że twórcze pomysły dzieci zadziwiają nas i wprawiają w niekłamany zachwyt. Zajęcia będą kontynuowane znów w maju br. Zapraszamy

Czytanie z Helen Doron

Biblioteka w Koziegłowach dołączyła się do oferty zajęć dla dzieci i młodzieży w Świetlicy w Koziegłowach z nowymi działaniami.  We wtorek 3 lutego odbyło się spotkanie „ Czytanie z Helen Doron”. Organizatorem spotkania  było Centrum Helen Doron w Myszkowie i Siewierzu. Podczas zajęć,  Maria Olchowy – lektorka i Monika Kasprzak – pedagog, zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy w języku polskim i angielskim.  Na podstawie książeczki „ The Fog and the Dog”, uczestnicy  uczyli się słówek, wykonali pracę plastyczną, obejrzeli teatrzyk  kukiełkowy w języku polskim. Nie zabrakło elementów muzycznych i quizu na koniec spotkania.  Dzieci dobrze się bawiły, a organizatorki były pod wrażeniem poziomu umiejętności języka angielskiego  naszych podopiecznych.

Dodaj komentarz

Skip to content