Menu Zamknij

 

 

Początki działalności Zespołu sięgają lat 50- tych XX wieku, wtedy to powstał chór ,,Lutnia” pod patronatem Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Od 1974 roku opiekę nad chórem przejmuje Koło Gospodyń ,,Ziemianki” i zmienia nazwę na Zespół Śpiewaczy, a następnie na Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”. Ideą jest propagowanie polskiej kultury ludowej.
Bliskie związki kulturowe, gospodarcze, rodzinne z Górnym Śląskiem wpłynęły na to, że Zespół pielęgnuje i propaguje folklor z tego terenu.
W swoim repertuarze posiada pieśni, tańce i  widowiska obrzędowe z Górnego Śląska i Zagłębia.
W ostatnim czasie rozszerzył repertuar o pieśni i tańce z terenu Beskidu Śląskiego. W swojej 40- letniej działalności brał udział w wielu przeglądach i konkursach folklorystycznych na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Koncertował nie tylko w Polsce ale również poza granicami.
Występował min. na Łotwie, Litwie, Estonii, na Węgrzech, Rumunii, Bułgarii i Słowacji.
W 2010 roku za swoja działalność na polu kultury został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową ,,Zasłużony Dla Kultury Polskiej”.
W roku 2015 GZPiT  ,,Koziegłowy” obchodził jubileusz 40 – lecia zespołu.

W roku 2015 zespół wzbogacił swój repertuar o pieśni i tańce z terenu Beskidu Śląskiego.

Za szczególne osiągnięcia, Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy” otrzymał w 2015 roku Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zespół w 2015 roku uczestniczył w profesjonalnych warsztatach studyjnych w Białce Tatrzańskiej.

W swojej 40- letniej działalności brał udział w wielu przeglądach i konkursach folklorystycznych na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Koncertował nie tylko w Polsce ale również poza granicami.
Występował min. na Łotwie, Litwie, Estonii, na Węgrzech, Rumunii, Bułgarii i Słowacji.

 

Choreografami Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” są:

Anna Szczęsna, Mirosław Naturalny – grupa dorośli oraz dzieci i młodzież

 

Próby odbywają się w czwartki

dzieci i młodzież- godz. 16.00- 17.30

dorośli- godz. 17.45-19.00

 

 

ZAPRASZAMY !!!

Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” koncertuje !

27.04.2019,  11.05.2019

Dla młodych członków Zespołu wiosna to okres wytężonej pracy.

27 kwietnia uczestniczyli w XI Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym ,,Zagłębie Sąsiedzi”.

Festiwal odbywa się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Podczas Festiwalu wystąpiły zespoły taneczne, śpiewu grupowego i kapele ludowe. Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” zaprezentował suitę krakowską z elementami patriotycznymi i zabawą z Lajkonikem.

Jeszcze nie opadły festiwalowe emocje a już przygotowywał się do kolejnego, bardzo ważnego występu.

11 maja w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się XII Śląska Gala Biesiadna z okazji Dnia Matki.

Gwiazdami tegorocznej Gali byli Gabi Gold, Tadeusz Drozda, Edward Hulewicz, Damian Holecki, Andrzej Miś, Arkadia Band, Duet Karo, Weronika, BetiBer, Tim Fabian, Kapela Górole, Kuzyn MIX, Zespół Dd-Ka, grupa taneczna Maraquja, Frela Blue i oczywiście Bernadeta Kowalska i Przyjaciele.

I to właśnie na zaproszenie Bernadety Kowalskiej nasz młodzieżowy zespół miał okazje zaprezentować się podczas Gali. Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” towarzyszył jej podczas koncertu. Młodzi artyści zaprezentowali się wspaniale przed wypełnioną po brzegi salą koncertową.

Cały koncert prowadził znany duet Joanna Bartel i Sebastian Mierzwa, którzy nie zapomnieli o Przyjaciołach Bernadety Kowalskiej i Młodzieżowym Gminnym Zespole Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” wspaniale ich zapowiadając.

To taki pierwszy prestiżowy koncert. Młodzi artyści podeszli do niego bardzo profesjonalnie i odpowiedzialnie.

Choreografię do obu występów przygotowała Beata Gwardyś.

Z naszej strony pragniemy życzyć naszym młodym artystom kolejnych udanych występów i sal wypełnionych po brzegi.

Biało- Czerwony Korowód w Warszawie

2.05.2019

2 maja ulicami Warszawy po raz pierwszy w historii przeszedł Biało- Czerwony Korowód. Korowód odbył się pod hasłem ,,Jesteśmy różni, łączy Nas wiele”. Zakończył się na Placu Piłsudskiego, gdzie odbywały się występy sceniczne. Odbył się on w ramach 100- lecia Niepodległości i wpisuje się w Święto Dnia Flagi RP.

W śród jego uczestników znajdowała się liczna reprezentacja Gminy i Miasta Koziegłowy reprezentowana przez młodzież z Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”, panie z Koła Gospodyń ,,Ziemianki”, oraz przedstawicieli ,, Osikowej Doliny” . W Korowodzie nie zabrakło także Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy pana Jacka Ślęczki. Elementem, który wyróżniał Nas był przepięknie wykonany z wiór osikowych Biały Orzeł. Mierzący około 3 metrów dumnie prezentował się podczas Korowodu i budził powszechny zachwyt.

Zanim Biały Orzeł mógł towarzyszyć reprezentacji w Warszawie został uroczyście zaprezentowany 30 kwietnia w ,,Osikowej Dolinie”, gdzie został specjalnie wykonany na tą okazję. Jego prezentację poprzedziły warsztaty osikowe gdzie nasi młodzi członkowie Zespołu własnoręcznie wykonywali miniaturki orłów czy kotyliony biało- czerwone.

Gościem honorowym podczas prezentacji Białego Orła była pani Jadwiga Wiśniewska , Poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

 

 

Ogólnopolski Festiwal Tańca ,,Róża”

2.03.2019

W dniu 2 marca odbył się w Sosnowcu XII Ogólnopolski Festiwal Tańca ,,Róża”. Organizatorem tak dużego przedsięwzięcia był Miejski Dom Kultury w Kazimierzu Sosnowcu, Uczniowski Klub Sportowy ,,Orlęta” i Szkoła Podstawowa nr 32 z Sosnowca. W Festiwalu uczestniczyły artystyczne zespoły taneczne z całej Polski w 4 kategoriach wiekowych, prezentujące różne style tańca od hip- hopu przez funky, break dance, tańce latynoamerykańskie po taniec ludowy.

W tym roku po raz pierwszy wystąpił również nasz Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”. Zaprezentował suitę krakowską opracowaną przez choreografa Zespołu

p. Beatę Gwardyś. Zespołowi akompaniował na akordeonie p. Mirosław Naturalny.

Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” otrzymał ogólnopolskie wyróżnienie II stopnia. Jest to prestiżowa nagroda zwłaszcza, że ilość występujących zespołów i poziom artystyczny był naprawdę imponujący.

Gratulujemy naszym tancerzom i wiemy, że ambitium naszego Zespołu nie pozwoli na przysłowiowym ,,spoczywaniu na laurach”.

Brawo!!!

 

 

Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych

 ,,Piękna, ludowa, ojczysta”

18.03.2018

 

 

18 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach odbył się Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych pn ,,Piękna, ludowa, ojczysta” na który zostały zaproszone Zespoły z kilku gmin i powiatów.

Naszą Gminę reprezentował Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy „, młodzi artyści brawurowo wykonali suitę krakowską. To barwne widowisko zachwyciło zgromadzoną publiczność.

Podczas Przeglądu podziwialiśmy również Zespół Tańca Ludowego ,,Niezapominajki” z Łaz. Gospodarze Przeglądu zaprezentowali wiosenne zwyczaje i zabawy śląskie.

Zespół Folklorystyczny ,,Wrzosowianie” z Poczesnej przybliżył folklor Ziemi Częstochowskiej.

Zespół Pieśni i Tańca ,,Poraj” zaprezentował się w suicie tańców śląskich.

Zespół Pieśni i Tańca ,,Zawiercie” zaprezentował tańce i przyśpiewki z terenu Ziemi Pszczyńskiej.

Śledząc repertuar śmiało można powiedzieć, że Zespoły zaprezentowały najbardziej charakterystyczne elementy folklory poszczególnych regionów Polski. Cieszy to ,że młodzi ludzie potrafią docenić piękno naszej ojczyzny, z pokorą podejść do spuścizny dziadów i być ich dumnymi kontynuatorami.

Na zakończenie Przeglądu każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i statuetkę. Zwieńczeniem było wspólne odśpiewanie ,,Płynie Wisła płynie” jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych.

Orszak Trzech Króli

6.01.2016

 

 

 

Już po raz czwarty Orszak wyruszył spod kościoła pw. św Marii Magdaleny. Podczas drogi można było zobaczyć budzących się pasterzy, wizytę Trzech Króli u Heroda, walkę dobra ze złem czyli Anioły kontra Diabełki i pokłon Trzech Króli przy stajence.

Zwieńczeniem Orszaku Trzech Króli był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” oraz solistów Studia Piosenki. Koncert odbył się na płycie koziegłowskiego Rynku w pięknej świątecznej scenerii.

 

Koncert Świąteczny

„W drodze do Betlejem”

27.12.2015

 

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły. Na świat przychodzi Dzieciątko Jezus, ludzie są otwarci, jakby lepsi, chętnie spędzamy czas w gronie najbliższych. W domach rozbrzmiewają kolędy.
Śpiewanie kolęd i pastorałek to piękna, polska tradycja. W tym czasie chętnie uczestniczymy również we wszelkiego rodzaju świątecznych koncertach i Jasełkach.
,,W drodze do Betlejem” to koncert kolęd przygotowany przez Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” . Odbył się 27.12.2015 w kościele pw. Marii Magdaleny w Koziegłowach. Zgromadzona publiczność mogła wspólnie z Zespołem zaśpiewać ,,Wśród nocnej ciszy”, ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”, ,,Przybieżeli do Betlejem”, ,,Dzisiaj w Betlejem”, ,,Bóg się rodzi”.
Solistki Zuzia Rydzowska, Kinga Żak, Julia Kaźmierska przepięknie zaśpiewały ,,Oj maluśki, maluśki”, Kasia Szewczyk, Zuzia Rzepka, Pola Drysh, Karolina Garleja, Julia Psonka, Joasia Moczulska wykonały ,,Lulajże Jezuniu”, Weronika Duda i Grażyna Wcisło ,, Jezus malusieńki”, Barbara Sapota i Grażyna Wcisło w duecie zaśpiewały ,,Gdy śliczna Panna”.
Koncert w murach świątyni podkreślił charakter świąt, a dobór kolęd, tych najbardziej znanych i popularnych pozwolił wszystkim uczestnikom na wspólne śpiewanie.
Rzec można odbyło się jedno wielkie, wspólne kolędowanie.

 

XXI Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych ZŁOTY KŁOS  

EURO – FOLKLOR 2014-  Zebrzydowice

W dniach od 1 do 3 maja w Zebrzydowicach odbywał się XXI Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych ,,Złoty Kłos”.
Podczas XXI edycji tego konkursu w szranki stanęło  30 zespołów śpiewaczych a’cappella,
28 zespołów śpiewaczych z akompaniamentem, 12 zespołów inscenizujących zwyczaje ludowe,
6 zespołów tanecznych, 6 kapel ludowych, 26 śpiewaków ludowych i 3 instrumentalistów.
Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” działający przy MGOPK w Koziegłowach również wziął udział w Przeglądzie.
2 maja zaprezentował widowisko obrzędowe ,,Wokół osikowego łyka”. Jest to inscenizacja nawiązująca do historii rękodzieła wiórowego, dziedzictwa kulturowego Gminy Koziegłowy.
Opowiedziana w sposób barwny i z humorem.
Widowisko podobało się nie tylko zgromadzonej publiczności.
Jury pod przewodnictwem prof. zw. dr hab. Krystyny Turek, etnomuzykologa przyznało zespołowi 3 miejsce.
Jest to ogromne wyróżnienie, które motywuje zespół do dalszej pracy.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dodaj komentarz

Skip to content