Menu Zamknij

Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Pińczycach powstała w 2009 roku z inicjatywny Pana Jacka Ślęczki – Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy.

Od 2017 roku Dyrygentem tejże Orkiestry Dętej jest Pan Wojciech Pompka.

Wojciech Pompka – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju prof. Tomasza Miczki. Swe umiejętności oraz kwalifikacje podnosił na licznych kursach i warsztatach muzycznych u wybitnych pedagogów w kraju i za granicą. Od 2011r. solista i I oboista Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana, koncertujący również z wieloma Orkiestrami zarówno w Polsce jak i za granicą m.in. w Niemczech, Czechach, Luxemburgu, Hiszpanii, Portugalii, Francji, we Włoszech i na Słowacji. W 2012r. rozpoczął swą przygodę z dyrygenturą i prowadzi jako kapelmistrz, tamburmajor oraz nauczyciel gry na instrumentach dętych i perkusyjnych Orkiestry Dęte w Brzeźnicy Starej, Ostrowach nad Okszą oraz Pińczycach , z którymi aktywnie koncertuje oraz odnosi liczne sukcesy. Od 2016r nauczyciel klasy oboju, a od 2018r. kierownik sekcji instrumentów dętych, akordeonu i perkusji w Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Częstochowie. W 2019r. otrzymał tytuł „Osobowość Roku” w kategorii Kultura w powiecie myszkowskim i powiecie pajęczańskim. Od 2020r. adept Podyplomowych Studiów Dyrygentury Orkiestr Dętych na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od listopada 2021 r. Inspektor Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej.

Orkiestra jest sekcją MGOPK w Koziegłowach, działającą przy Szkole Podstawowej w Pińczycach.

Skupia wokół dzieci i młodzież z terenów Gminy i Miasta Koziegłowy oraz powiatu myszkowskiego. Orkiestra uświetnia lokalne uroczystości i przedsięwzięcia, bierze udział w konkursach i festiwalach muzycznych. Koncertuje z gwiazdami polskiej sceny muzycznej m.in. z „Poparzonymi Kawą Trzy”, „Golec uOrkiestra”, Krzysztofem Cugowskim, Marcinem Jajkiewiczem.

W styczniu 2021 roku orkiestra wydała swoją pierwszą płytę zatytułowaną „Melodie…niebiańskim piórem pisane…”, zawierającą kolędy, pastorałki oraz utwory o charakterze świątecznym. Premierowy film uzyskał niemalże 9 tysięcy wyświetleń!!! ( https://www.facebook.com/watch/?v=1650514975135008 ).

OBECNIE TRWA SPRZEDAŻ PŁYT; więcej informacji : https://www.facebook.com/gminnamlodziezowaorkiestradetawpinczycach/posts/559501835141770

2.10.2021 roku miała miejsce premiera płyty z muzyką filmową pt. Muzyka…w złotych sierpnia pokojach…” : https://www.facebook.com/gimkozieglowy/videos/1234186690432907/ .

Więcej informacji o projekcie: https://www.facebook.com/gminnamlodziezowaorkiestradetawpinczycach/posts/528306254927995

Oprócz nauki gry na instrumentach muzycznych, prowadzona jest również edukacja muzyczna podejmująca zagadnienia dotyczące muzyki, zachowania i wizerunku scenicznego oraz ogólnych zasad panujących w zespołach muzycznych. Uczestniczymy również w wielu ciekawych wyjazdach integracyjnych i edukacyjnych np. do Zakopanego, Krakowa, Warszawy (teatr muzyczny) i wiele innych. W okresie wakacyjnym organizujemy ogniska orkiestrowe. Jesteśmy zgraną grupą na czele z naszym Kapelmistrzem, chcącą się prężnie rozwijać i móc jak najczęściej pokazywać swoje talenty.

Uczestnictwo w Orkiestrze wymaga od każdego członka regularnego uczęszczania na próby jak i koncerty, sumienności, odpowiedzialności, indywidualnej pracy, kultury osobistej oraz dobrego humoru!

Nasze próby odbywają się w budynku Szkoły Podstawowej w Pińczycach (ulica Śląska 5) w nowo wyremontowanej, klimatyzowanej i profesjonalnej sali muzycznej.

Próby odbywają się regularnie w każdą sobotę od godziny 10:00 do około 12:00. Natomiast w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) – w poniedziałki od godziny 17:00 do około 19:00.

Zajęcia prowadzone są przez Pana Wojciecha Pompkę, który jest dla nas niesamowitym autorytetem. To w dużej mierze dzięki niemu osiągamy coraz więcej i rozwijamy się w zawrotnym tempie.

Zajęcia indywidualne prowadzą wykwalifikowani muzycy: Pan Piotr Pompka oraz Pan Stanisław Pietrzik. Również wspaniali pedagodzy.

W skład naszej Orkiestry wchodzi 31 członków, w tym:

– klarnety: Monika Będkowska, Maja Mieszkowska, Kamila Rycąbel, Patryk Nowak, Wiktoria Grzywna

– flety: Zuzanna Rycąbel, Anna Będkowska, Gabriela Bojanek, Aleksandra Grzywna

– obój: Zuzanna Giersz

– saksofony altowe: Alicja Machura, Zuzanna Przybyłowicz, Julia Korzec, Marika Kazimierska

– saksofony tenorowe: Bartosz Piekarczyk, Filip Gross, Wiktoria Dotkuś

– trąbki: Tymoteusz Ślęczka, Ksawery Kwiecień, Wiktoria Sularz, Miłosz Kwoka, Hubert Kocot

– puzony: Marcelina Szymonik, Antonina Gocyła, Marysia Szczęsny

– eufonium: Przemysław Nowakowski, Tomasz Zamora

– tuby: Konrad Kwiecień, Albert Morawiec

– sekcja perkusyjna: Mateusz Rosikoń, Filip Kocot

Inspektor (przedstawiciel) Orkiestry: Wiktoria Sularz

Sekretarz Orkiestry: Maja Mieszkowska

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pińczyc powstała w 2009 roku. Skupia wokół dzieci i młodzież z terenów Gminy Koziegłowy. Orkiestra uświetnia lokalne uroczystości oraz bierze udział w przeglądach i koncertach.  Oprócz nauki gry na instrumentach omawiane są również zagadnienia dotyczące muzyki, zachowania oraz ogólnych zagadnień dotyczących orkiestry. Uczestnictwo w zespole wymaga regularnego uczęszczania na próby, odpowiedzialności, sumienności i indywidualnej pracy.

Próby orkiestry odbywają się w Zespole Szkół w Pińczycach w każdą sobotę, a prowadzą ją dyrygenci: Wojciech Pompka i Piotr Pompka.

Dodaj komentarz

Skip to content