Menu Zamknij

ANTROPOLOGIA DŹWIĘKU

Dźwięk, a konkretnie dźwięk muzyczny wytwarzany przez instrument muzyczny pozwala nam rozróżniać poszczególne gatunki muzyki. Słyszymy ją, poznajemy genezę, przesłanie i wartości artystyczne. Stajemy się świadomym odbiorcą . Muzyka przemawia do nas, otoczeni brzmieniem dźwięków poznamy hip- hop, jako miejską muzykę, rock i rolę gitary w nim oraz blues inspirowany realnym życiem. Na wybranych przykładach zgłębimy wiedzę z zakresu historii muzyki, dźwięków i aranżacji. Stworzymy utwór aranżowany w omawianych stylach.

20.08.2021

W pierwszej odsłonie warsztatów muzycznych pt. „Antropologia dźwięku” zajmiemy się bluesem, który wywarł wpływ na całą znaną nam dziś muzykę rozrywkową i stanowi jej źródło. Omówimy historię powstania tego gatunku muzycznego, przedstawimy kontekst społeczny, przybliżymy jego głównych przedstawicieli, podamy przykłady muzyczne. Dowiecie się jak jest zbudowany, jak ewoluował na przestrzeni lat i jak do tego doszło, że wywarł tak znaczącą rolę w kulturze muzycznej.

Tomasz Mucha – skrzypek jazzowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie dr hab. Henryka Gembalskiego (2001). Prowadzi swoje autorskie składy jazzowe: Tomek Mucha Collective, Mulasta Trio, Jazz & Hip-hop Collaboration. Współtworzy duet z legendą polskiej muzyki – Wł Nahornym. Występował ze znanymi postaciami polskiej, europejskiej i światowej sceny jazzowej – Robertem Majewskim, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Mariuszem Bogdanowiczem, Jarosławem Śmietaną, Arkiem Skolikiem, Pawłem Kaczmarczykiem, Tymonem Tymańskim, Johnem Zornem, Lasse Lindgrenem, Locko Richterem i Siergiejem Dawidowem. Udziela się na również na śląskiej scenie hip-hopowej (współpraca z gliwickim raperem – Skorupem). Był uczestnikiem wielu festiwali w kraju i za granicą, m.in.: Warsaw Summer Jazz Days, Gdańskie Noce Jazsowe, Muzyka Bez Granic, Wrocław Summer Guitar & Folk Festival, Muzyka Bez Granic, Zajazz Festival Kharkiv, Wrocław Summer Guitar & Folk Festival, Jazz w Ruinach, All’Improvviso, Palm Jazz Festival, Koktebel Jazz Festival, Ednist Jazz Festival, Świętokrzyska Wiosna Jazzowa, Art Naif Festival i in. Od lat prowadzi również aktywną działalność koncertową, występując w klubach w całej Polsce (i nie tylko), a także salach koncertowych zarządzanych przez instytucje kultury. Pojawił się na ponad 15 wydawnictwach płytowych (w tym 2 płyty autorskie). Prowadzi działalność edukacyjną. Od 2015 do 2020 r. był wykładowcą klasy skrzypiec na kierunku Jazz i muzyka estradowa UMCS w Lublinie. We wrześniu 2018 roku rozpoczął pracę nauczyciela skrzypiec w prywatnej szkole PasjonArt w Lublińcu. Od 2019 r. wykłada skrzypce na kierunku Jazz i muzyka rozrywkowa Uniwersytetu Rzeszowskiego.23.08.2021

Bartłomiej Mechanik Chyla muzyk, kompozytor, autor tekstów uczęszczał do Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kontrabasu. Finalista 5 edycji “ Must Be The Music“, zwycięzca “Rock Stars“, laureat festiwalu “Czarny piątek“ radiowej Trójki. Współpracował z takimi artystami jak Michał Gasz, Piotr i Wojciech Cugowscy czy Michał Marten (Kaliber 44). Oprócz solowej twórczości ma na  koncie  albumy z zespołami : Shaleyesh, Ego trip, Skodury. Jednocześnie od 10 lat jest instruktorem nauki gry na gitarze, współpracując z MOK Centrum w Zawierciu, DK Koziegłowy, DK Wolbrom Klub Kultury Przegorzały w Krakowie

W drugiej części warsztatów muzycznych ,,Antropologii dźwięku” opowiemy o szeroko pojętej muzyce rockowej. O jej podgatunkach i kluczowych momentach jej rozwoju.


02.09.2021

Fokus, właściwie Wojciech Alszer (ur. 13 marca 1980 w Katowicach – polski raper i producent muzyczny. Wojciech Alszer znany jest przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym Paktofonika, którego był członkiem w latach 1998–2003. Wcześniej był członkiem grupy Kwadrat Skład. Od 2001 roku współtworzy formację Pijani Powietrzem. W międzyczasie tworzył w ramach projektu Brak2Sensu. Natomiast od 2003 roku występuje w zespole Pokahontaz. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Jego hypemanem był Adam „Aes” Szymura, koncertowy skład uzupełnia także DJ Bambus. W 2001 roku wraz z zespołem Paktofonika otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku – Hip-Hop za album Kinematografia. Fokus współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Pezet, Moral, White House, Trzeci Wymiar, Fisz, Vienio, Łona, HST, Kaczor, DonGURALesko, O.S.T.R., Ras Luta, Abradab oraz PIH. Poza działalnością artystyczną prowadzi wytwórnię muzyczną FoAna. W 2011 roku Alszer został sklasyfikowany na 14. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu „Machina”. Rok później znalazł się na 10. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys.

Hip- hop, to gatunek muzyki rozrywkowej oparty na rapowaniu. Na gatunek muzyczny hip-hopu składają się: rytmizowany styl muzyki o stałym tempie oraz rapowaniu, czyli rytmicznym wypowiadaniu tekstu . Styl muzyczny hip-hop jest jednym z filarów kultury hip-hopowej.

W świat tej muzyki przeniesie nas spotkanie z polskim raperem i producentem muzycznym.


Uczestnicy zajęć pracują nad aranżacją utworu ,,Wehikuł czasu” zespołu Dżem


Nagrania końcowe utworu Wehikuł czasu.

17.09.2021r.

Aranżacja utworu „Wehikuł czasu” – blues:

https://dkkozieglowy.pl/Blues.mp3


Aranżacja utworu – Rock

https://dkkozieglowy.pl/Rock.mp3


Aranżacja utworu – Hip Hop

https://dkkozieglowy.pl/Warsztaty Hip Hop.mp3

Skip to content