Menu Zamknij

Jesienna Grupa zabawowa w bibliotece

Jesienny cykl spotkań z maluchami rozpoczął  się wspólnymi zabawami i czytaniem bajeczek Brzechwy i Tuwima. Miło nam było powitać nowych uczestników zajęć. Podczas kolejnych spotkań dzieci ćwiczyły raczki i  wyobraźnię. Wyobraźnia w połączeniu z „darami jesieni” dała niesamowite efekty. Fantazje na temat: „Ziemniaczane stworki”, zabawy ruchowe i nieoczekiwana niespodzianka – urodziny jednej z dziewczynek, wypełniły czas wspólnej zabawy. Bardzo dużo frajdy dała również zabawa z naturalną plasteliną – masą solną. Maluszki wraz z opiekunami tworzyły bajkowe postacie, wycinały figurki foremkami. Ostatnie spotkanie to  m.in. zabawy z przesypywaniem produktów takich jak: kasza, ryż, groch, wykorzystując do tego kubeczki i miski plastikowe. Zabawa ta dała maluchom dużo radości a mamy mogły spokojnie porozmawiać o swoich pociechach, wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia. W tym dniu odwiedziła nas także ekipa z telewizji TVP 3 Katowice. Relację o naszej grupie zabawowej będzie można zobaczyć  na antenie TVP3 Katowice w kolejnym odcinku Kroniki Jurajskiej, w czwartek 17 listopada o godz. 18.00.

Na kolejne spotkanie grupy zabawowej  zapraszamy na wiosnę.

 

 Grzegorz Kasdepke w Koziegłowach

We wtorek, 25 października,  w Miejsko – Gminnym Ośrodku Promocji Kultury  w Koziegłowach, gościł wybitny twórca literatury dziecięcej, autor scenariuszy, dziennikarz, laureat wielu nagród literackich, sympatyczny i radosny człowiek, Grzegorz Kasdepke. W miłej  i wesołej atmosferze, przebiegły spotkania autorskie dla najmłodszych klas z wszystkich szkół Gminy i Miasta Koziegłowy. W tym dniu poznaliśmy również laureatów konkursu plastycznego i czytelniczego, a  prace uczniów można było obejrzeć  na przygotowanej  wystawie w MGOPK.

Celem konkursu plastycznego pn.  Detektyw Pozytywka na tropie – ilustracja do książki Grzegorza Kasdepke, było rozwijanie zdolności plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni oraz zachęcanie do czytania i poznawania najpiękniejszych utworów Grzegorza Kasdepke.

Laureatami konkursu zostali :

Kategoria klasa I

Maria Jędrusik  ZS Koziegłowy

Kategoria klasa II

I miejsce  Jagoda Karch    ZS Koziegłowy

II miejsce Lena Korusiewicz  ZS Pińczyce

III miejsce Antonina Lis  ZS Koziegłowy

Kategoria klasa III

I miejsce Karolina Kukla  ZS Pińczyce

II miejsce Maja Rusek  SP Cynków

III miejsce Wiktoria Jastrząb  SP Cynków

wyróżnienie Emilia Naczyńska  ZS Pińczyce

wyróżnienie Amelia Rusek  SP Cynków

Celem drugiego konkursu pt. „Umiem pięknie czytać. W kręgu twórczości Grzegorz Kasdepke”,  było krzewienie zamiłowań czytelniczych, rozbudzanie zainteresowań literaturą współczesną dla dzieci, pielęgnowanie wśród uczniów dbałości o kulturę języka ojczystego, zdobycie wiedzy o twórczości autora współczesnej literatury dla dzieci Grzegorza Kasdepke.  Konkurs przeznaczony był dla dzieci klas II -III Szkoły Podstawowej z terenu Gminy i Miasta Koziegłowy.

 W konkursie czytelniczym  laureatami zostali:

  1. Kornel Sitek kl.II SP. Siedlec Duży
  2. Amelia Rusek kl.III SP Cynków
  3. Alicja Gonczarko klasa III b ZS SP Lgota Górna
  4. Hanna Zimny kl. II SP Gniazdów
  5. Kacper Narodowiec kl. III SP Gniazdów
  6. Wiktoria Nawara Kl. IIIA ZS SP Koziegłowy
  7. Zuzanna Dyrka Kl.II ZS SP Pińczyce
  8. Blanka Sojka, Klasa III S. P. Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Mysłowie
  9. Zuzanna Rzepka kl. III Koziegłówki

Na zakończenie spotkania autor rozdał nagrody książkowe z autografem dla 30 uczniów, laureatów konkursów. Wszystkim chętnym podpisywał swoje książki, kolejka zainteresowanych była bardzo duża. W spotkaniach wzięło udział około 300 uczniów z całej gminy.

Organizatorem spotkania był Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Oświaty Samorządowej Gminy i Miasta Koziegłowy oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Promocji Kultury  w Koziegłowach

 

 

 

Tak się bawią dzieci w bibliotece. Grupa zabawowa w Koziegłowach

To już trzecia edycja spotkań dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy i ich rodziców w bibliotece. Nasza grupa liczy już 12 dzieci w wieku od 0 do 3 lat, mamy nadzieję, że będzie jeszcze więcej. Dzieci świetnie się bawią, a rodzice wymieniają doświadczeniami. Porad i konsultacji udziela terapeutka
i logopeda, Dorota Kozłowska, która współpracuje z nami od trzech lat. Na co dzień prowadzi konsultacje dla rodziców,    zajęcia i kursy dla nauczycieli z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, arteterapii, czy ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne.

Na każde spotkanie staramy się wprowadzać nową atrakcję. Prowadzimy zabawy integracyjne, plastyczne, ruchowe. Odwiedziły nas specjalistki z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Myszkowa. Pani Dietetyk – Justyna Gil opowiedziała młodym mamom i babciom o zalecanych sposobach żywienia dzieci w przedziale wiekowym od 0 do 3 lat, po czym wspólnie przygotowaliśmy wyśmienitą sałatkę owocową.

Na poprzednim spotkaniu grupy zabawowej, największą atrakcją dla dzieci było przesypywanie produktów takich jak: kasza, ryż, groch, zboża, wykorzystując do tego kubeczki i miski plastikowe. Zabawa ta dała maluchom dużo radości, a mamy i babcie mogły w tym czasie podszkolić się z podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Szybkie szkolenie przeprowadził ratownik medyczny i tatuś uczestniczący również ze swoją pociechą    w zajęciach naszej grupy.

Ostatnie spotkanie w tej edycji odbędzie się we wtorek, na ten dzień zaplanowany jest wyjazd do stadniny          w Jaworzniku. Mamy nadzieję, że rodzice zainspirowani, zajęciami, nadal będą odwiedzać bibliotekę, ze swoimi maluchami,  gdzie czeka na nich kącik zabaw, kolorowe książeczki i przyjazna atmosfera.  Takie wizyty
w bibliotece dają dzieciom szansę kontaktu z rówieśnikami i edukacji poprzez zabawę. Z kolei rodzice mogą porozmawiać i wymienić doświadczenia z innymi rodzicami, poznać nowe pomysły na zabawę z dzieckiem oraz obserwować dziecko na tle grupy.

 

Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku na Olimpiadzie w Łazach

 

VIII OLIMPIADA SPORTOWA UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU
I ORGANIZACJI SENIORALNYCH „TRZECI WIEK NA START” Łazy 2016

W sobotę 21 maja, nad Zalewem Mitręga w Łazach, po raz VIII zapłonął  znicz olimpijski, który rozpoczął Olimpiadę Sportową Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na start”.
Olimpiada w Łazach jest największą imprezą sportową seniorów w województwie, Polsce
i Europie. Wpisuje się ona doskonale w nowoczesną politykę senioralną oraz przypadające w tym roku obchody 120 ROCZNICY NOWOŻYTNYCH LETNICH IGRZYSK OLIMPIJSKICH.
O medale walczyło około 1000  zawodników z całej Polski ( od morza – Kołobrzeg, po Tatry – Cieszyn, Bielsko Biała, od zachodu – Polkowice, po wschód – Rzeszów, Przemyśl, Lublin ) oraz z Wiednia i dwie drużyny                  z Ukrainy. To ponad 2000 uczestników.
Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, po raz trzeci uczestniczył w tym sportowym wydarzeniu. Na starcie stanęło 10 zawodników z KUTW, w różnych konkurencjach : biegi na 60 i 200 m., pchniecie kulą, przełaje rowerowe, boule, strzelanie i łucznictwo. W tym roku mamy dwa medale, srebro
w przełajach ( Andrzej Bubel)  i brąz w biegu na 60m. ( Bożena Kolasa), 4 miejsce  w biegu na 60m mężczyzn    ( Marian Chojnacki), 5 był Jan Machowski w biegu na 200m., 8 miejsce w pchnięciu kulą
( Barbara Pakuła). Bardzo dobrze spisali  również pozostali zawodnicy: Wacław Flacha( pchniecie kulą), Irena Grzybek ( bule), Andrzej Stodółkiewicz ( turniej łuczniczy), Marian Kuźba ( karabin pneumatyczny oraz  Veysel Gul ( pistolet pneumatyczny).
„Z roku na rok jest coraz lepiej. W  naszym Uniwersytecie stawiamy na aktywność ruchową, chodzimy z kijkami, jeździmy na rowerach, biegamy  i tańczymy. We wrześniu wyjeżdżamy do Ojcowa, gdzie mamy zaplanowany rajd na wyznaczonych szlakach dla  pieszych po okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego w ramach zadania publicznego, dofinansowanego przez Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy ,”Wspieranie i upowszechnianie różnorodnych form aktywności sportowej dla dorosłych” pn. Wygrać z czasem na sportowo – mówi prezes KUTW, Grażyna Kuźba.

 

Tydzień Bibliotek

W dniach 8 -15 maja 2016 r. trwa XIII edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza
i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Hasło Tygodnia Bibliotek 2016 brzmi „Biblioteka inspiruje”.

Nasza biblioteka, jak każdego roku, dołączyła do programu. We wtorek, 10 maja odwiedziliśmy Przedszkole w Starej Hucie. W świat baśni, milusińskich, zabrał prawdziwy rycerz. To była wspaniała zabawa. Przedszkolaki nie zapomniały o święcie bibliotekarzy i przekazały na ręce kierownik biblioteki, kwiaty i słodycze dla pracowników biblioteki w Koziegłowach. Bardzo dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.

We wtorek 26 kwietnia w bibliotece Publicznej w Koziegłowach odbyło się spotkanie autorskie
z Jolantą Szwalbe.

Jolanta Szwalbe jest łodzianką, autorką bardzo inspirujących antologii cytatów i pierwszą edytorką. W 2008 roku otworzyła własne wydawnictwo im. Benjamina Franklina. Ma sześć wydań: „Myśl i działaj dla przyszłości”- „Złap na zawsze wiatr w żagle”- oba zbiory z przedmową p. dr Ewy Lisowskiej; „Wyrusz w drogę”- 900 inspirujących myśli Jana Pawła II min. o: działaniu, człowieku, życiu, miłości, kobiecie, młodości, starości, pracy, kulturze, z przedmową red. Ewy Karabin z Więzi; Sekrety istnienia- 900 inspirujących myśli jak odnaleźć źródło radości i życia oraz z wdziękiem się zestarzeć- z przedmowa p. Zuzanny Celmer oraz Sto i więcej lat w aktywności – 900 inspirujących cytatów, które rozbudzą w tobie życiowe pasje- z przed. Pana Profesora Zdzisława Ryna oraz „Obudź się do życia”- 900 inspirujących cytatów jak zwyciężyć czas i mieć w sercu wiecznie maj, z przed. Pana Profesora Jana Ślężyńskiego.

Spotkania to miało ciekawą formę bardzo inspirującej prelekcji pobudzającej do aktywności, dawania radości, dobrej energii, ale i nadziei , że można przezwyciężyć najgorszą sytuację w życiu.

Książki pani Jolanty dostępne są w koziegłowskiej Bibliotece

 

 

„Podaj dalej…”

20 kwietnia 2016 w Książnicy w Chełmku miało miejsce niecodzienne spotkanie bibliotekarzy zaangażowanych
w projekt „O finansach w bibliotece” w województwie małopolskim i śląskim z cyklu „Podaj dalej…”

Była to okazja do wymienienia swoich spostrzeżeń, odpowiedzi na różne pytania bibliotekarzy, którzy są w projekcie od początku, po tych którzy po raz pierwszy realizują edukację ekonomiczną osób dorosłych w swoich bibliotekach oraz tych, którzy poznają dopiero idee i założenia projektu.

W spotkaniu w uczestniczyła Katarzyna Morawska z Warszawy koordynatorka ogólnopolskiego projektu, opiekun regionalny z ramienia WBP w Krakowie p. Wojciech Momot oraz ekspert ds. edukacji ekonomicznej osób dorosłych p. Krystyna Brząkalik. Udział w spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele bibliotek z Koziegłów, Andrychowa, Trzebini, Lanckorony, Chrzanowa, Oświęcimia, Libiąża, Bukowiny Tatrzańskiej, Grojca, Bukowna, Sławkowa oraz Przeciszowa.

Była to również wspaniała okazja do zwiedzenia okolicy i poznania historii Chełmka jako przykładu batowskiej ekonomii i modernizacji. Wizytę zakończyliśmy w Domu Pamięci Baty.

Inicjatywa, koleżanek z Chełmka, takiego spotkania z cyklu „Podaj dalej” była inspiracją dla nas wszystkich
i cennym zawodowym doświadczeniem

Ch

 

 

XXVIII Regionalne Spotkania Młodych Recytatorów „Wrażliwość na słowa” :    RELACJA

 

 

Spotkanie z przedszkolakami

Tym razem biblioteka odwiedziła Przedszkole w Starej Hucie. Dzieci poznały przygody papugi na podst. książki „Maja na tropie jaja” autorstwa Rafała Witek. Poza wysłuchaniem, czytanej literatury dziecięcej, przedszkolaki uczestniczyły w zabawach ruchowych: tropienie po śladach, zabawy z chustą animacyjną, tunelem, zabawy naśladujące ruchy i odgłosy dzikich zwierząt. Zabawa była przednia tak dla dzieci jak i dla nas, o czym mogą świadczyć prace powstałe podczas zajęć plastycznych, kończących nasze spotkanie ( rysowanie twarzy określających emocje dzieci w danej chwili)

Rycerze książek w Bibliotece

Zapraszamy na relację z wydarzenia:  Fotoreportaż

 

 

Bębny afrykańskie

 

Warsztaty gry na bębnach afrykańskich ruszyły pełną parą. W każdy wtorek godz. 15.00 – grupa młodsza. Nadal zapraszamy chętnych do gry. Zapisy również w Pracowni Orange.

 

 

 

 

Fun English w bibliotece

W Bibliotece w Koziegłowach dzieci coraz chętniej korzystają z bezpłatnego,
e-learningowego kursu języka angielskiego FunEnglish i FunJunior.  Dla dzieci jest to nie tylko nauka, ale również dobra zabawa, mogą korzystać z niego samodzielnie – potrzebny jest tylko komputer z dostępem do Internetu

Skip to content