Menu Zamknij

ALCHEMIA SŁOWA

Pod tym tytułem kryją się zajęcia, które wprowadzą odbiorcę w świat książek i słowa pisanego. Jest to niezmiernie ważne we współczesnym świecie, gdzie kontakt literaturą nie jest priorytetem wielu ludzi, a przecież właśnie książka, słowo pisane poszerza nasze horyzonty, wzbogaca wiedzę, słownictwo. To książka wpływa na nasze postawy, na decyzje jakie podejmujemy. Kształtuje nas jako świadomego, odpowiedzialnego człowieka. Pozwala radzić sobie w wielu trudnych sytuacjach i dostarcza odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem literatury Stanisława Lema, wzbogacone o emisję głosu, dynamikę, barwę. Efektem końcowym będzie pokaz czytania performatywnego.

Iwona Chołuj (ur. 8 marca 1971 w Żarach) – polska aktorka teatralna, reżyser, wykonawczyni piosenki aktorskiej. Ukończyła Państwowe Policealne Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występowała w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Współpracuje z warszawskim Teatrem Syrena. Od 1996 związana z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Znana jest min. z ról: Klarysy w Fircyku w zalotach, Hanki z Moralności pani Dulskiej, Kliminy z Wesela, Damy z Iwony księżniczki Burgunda, Kasi z Igraszki z diabłem, Eli Smirnowej z Do dna. Wystąpiła w filmie Na dobre i na złe, Klanie, Na Wspólnej, Darmozjad polski i Boża podszewka.

W 2007 otrzymała nominację do „Złotej Maski” za rolę młodej Katii w spektaklu Walentynki Iwana Wyrypajewa, reż. Szczepana Szczykny.

22.07.2021

02.08.2021

zajęcia on-line

16.08.2021

24.08.2021

Próba generalna czytanie performatywne wybrane osoby

„Alchemia słowa” to przebywanie w kręgu książki i żywego słowa, to postrzeganie literatury oraz emocji jakie towarzyszą przy odbiorze poprzez emisję głosu i czytanie performatywne. Na zajęciach wykorzystano fragmenty literatury Stanisława Lema, polskiego pisarza gatunku hard science fiction, filozofa, futurologa oraz krytyka. Pisarza docenianego na całym świecie. Te jego wizje literackie obecnie są na porządku dziennym. Rok 2021 jest ogłoszony Rokiem Lema.

Na zajęciach uczestnicy pracowali na wybranym fragmencie opowiadania ,,O maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła” przynależącym do Bajki robotów. Jest to zbiór groteskowo-baśniowych opowiadań wydanych po raz pierwszy nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1964. Utwory zostały napisane w konwencji baśni ludowej i osadzone w świecie futurystyczno-kosmicznej technologii, w którym bohaterami i narratorami są roboty.

O maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła

Skip to content