Menu Zamknij

Słowiańska Noc Zakochanych

22.06.2019

22 czerwca 2019r. miłośnicy słowiańskich tradycji przybyli na Kompleks Sportowy ,,Orlik” w Koziegłowach by świętować Słowiańską Noc Zakochanych.

To przepiękne święto nawiązuje do tradycji Nocy Świętojańskiej i obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku. Uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką, palinocką, Noc Kupały, kupalnocka. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.

Sobótki rozpoczęły się od uroczystego powitania Królowej i Króla, którzy jak na prawdziwych Słowian przystało ubrani byli w strój nawiązujący do tradycyjnego stroju Słowian. W te rolę wcielili się Julia Kazimierska i Paweł Żak.

Na scenie zgromadzona publiczność mogła podziwiać występy Zespołu Śpiewaczy ,,Lgoczanki” z Lgoty Górnej oraz Kapelę ŚODR z Częstochowy.

W te słowiańskie, ludowe nuty wprowadziła uczestników gwiazda wieczoru –

Zespół Estradowy „Słowianki”. Podczas koncertu „Słowiańska krew” wokalistki swoimi żywiołowymi, folkowymi utworami wprost porywały publiczność do zabawy.

W trakcie „Słowiańskiej Nocy Zakochanych” rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wianek, które uczestnicy przygotowali w domowym zaciszu. Jak nakazywała tradycja wyplatano je z kwiatów polnych i ziół. Wśród „magicznych roślin” znajdowały się m.in.: bylica, piołun, dziurawiec, nazwany z tego powodu często świętojańskim zielem, mięta, ruta, biedrzeniec, czarny bez, gałązki i liście leszczyny.

Wianki do konkursu ,,Wianek Świętojański” zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Świetlice oraz osoby indywidualne. W sumie zgłoszonych zostało 19 wianków.

Jury w składzie: Elżbieta Miszczyńska – przewodnicząca, Ewelina Ignaczak-Stolarska

i Małgorzata Chebel przyznało – w kategorii KGW – pierwsze miejsce KGW z Mysłowa, drugie miejsce zdobyło KGW Gniazdów, trzecie KGW z Cynkowa. Wyróżniono też prace KGW z Markowic i KGW z Lgoty Górnej.

W kategorii Świetlice pierwsze miejsce otrzymała Świetlica ,,Ferajna” z Wojsławic, drugie miejsce Świetlica „Zielony domek” z Cynkowa, miejsce trzecie „Przebojowa Ekipa” – Świetlica z Mzyk. Przyznano również wyróżnienie dla Pracowni Orange z Lgoty Mokrzesz oraz Świetlicom „Pod Aniołem” z Pińczyc, „Pomysłolandii” z Gniazdowa, „Promyk”

z Rzeniszowa i „Tęczowa Gromada” z Lgoty Górnej.

W kategorii osoby indywidualne wyróżniony został wianek przygotowany przez Panią Katarzynę Nowak.

W kolejnym sobótkowym konkursie na “Strój Słowaiński zaprezentowały się Panie

z Zespołu “Złoty Kłos” ze Starej Huty oraz Pani Grażyna Krupa z KGW z Gniazdowa.

Panie zachwyciły swoją interpretacją ubioru słowiańskiego i równie urokliwą prezentacją.

Oprócz świętojańskich zmagań uczestnicy Sobótek mieli też okazję spróbować rarytasów przygotowanych na konkurs w ramach II Sąsiedzkiego Festiwalu Ciast na najsmaczniejsze „Domowe Ciasto”. To już kolejna odsłona tego Festiwalu, który realizowany jest w wielu sołectwach naszej gminy. Jury spośród 11 wypieków wzięło pod uwagę przede wszystkim dobór produktów z których zostało wykonane, walory smakowe oraz oryginalność

i estetykę wyróżniło smakołyk KGW z Markowic, które otrzymało I miejsce, II miejsce otrzymał wypiek KGW z Wojsławic, III miejsce – KGW z Pustkowia Lgockiego. Przyznano również wyróżnienia dla KGW Z Cynkowa i KGW ze Starej Huty. Po konkursie nadszedł czas na ogólną degustację. Każdy, kto był w tym dniu na Świętojańskiej Nocy Zakochanych mógł spróbować domowych wypieków. Ciasta były wyborne, wprost rozpływały się w ustach. Podziwu nad dekoracją słodkości i smakiem nie było końca.

W tym dniu został rozegrany również mecz pomiędzy Stowarzyszeniem Emerytów

i Rencistów w Koziegłowach, Kołem Emerytów i Rencistów z Żarek, Kołem Emerytów

i Rencistów z Poraja, Uniwersytetem Trzeciego Wieku z Myszkowa oraz Koziegłowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Burmistrzem GiM Koziegłowy Jacek Ślęczka, Sekretarz GiM Koziegłowy Krzysztof Bąk, Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renata Garleja oraz Prezes Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów w Koziegłowach Anna Witos złożyli serdeczne podziękowania uczestnikom zawodów i wręczyli pamiątkowe Statuetki.

W czasie trwania tej szczególnej nocy, na publiczność czekały również liczne atrakcje m.in. Słodki pokaz kulinarny „Słodkie marzenia do spełnienia” przygotowany przez

Koło Gospodyń z Gniazdowa, rejsy na zalewie Łodzią Szkoleniowo-Ratowniczą udostępnioną przez strażaków z OSP w Starej Hucie oraz warsztaty sobótkowe – mydełka pachnące ziołami przygotowane przez „Zielarnię na Jurze” oraz bransoletki z rzemyka wykonywane przy pomocy Animatorek ze Świetlic z MGOPK.

W obchodach świętojańskich bardzo ważną rolę spełniały ogniska. Nie mogło więc zabraknąć na naszym Święcie oczyszczającego ognia i wianków puszczanych na wodę wraz z osobistymi pragnieniami.

Zespołem Śpiewaczy ,,Złoty Kłos” ze Starej Huty oraz grupa dziecięco-młodzieżowa

z Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” przygotowali przepiękne widowisko muzyczne Słowiańskiej Nocy Zakochanych. To przedstawienie ognia, śpiewu i tańca wywarło ogromne wrażenie na publiczności, po nim nastąpił czas na puszczanie kolorowych wianków na wodę. Popłynął również Wianek Gminny uwity z kwiatów i ziół ziemi koziegłowskiej. Popłynął niosąc ze sobą przesłanie spokoju, dostatku, zdrowia dla wszystkich naszych mieszkańców. Podświetlone świeczkami wianki na wodzie robiły niesamowite wrażenie w mroku. Zaczęła panować wyjątkowa atmosfera radości

i przyjaźni.

Zbliżająca się północ oznaczała czas na poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci.

Jak wieś niesie zakwita przez jedną magiczną chwilę, a znalezienie go ma przynieść śmiałkowi nieskończone szczęście, pieniądze, a nawet miłość. Jak co roku chętnych do poszukiwania kwiatu paproci nie zabrakło. Dzieci i młodzież szukali osikowego kwiatu paproci. Nagrodą dla zwycięzcy był ogromny kosz słodyczy ufundowany przez Burmistrza GiM Koziegłów Pana Jacka Ślęczkę. W tym roku kosz słodyczy został wręczony jak się okazało bardzo sprytnym, najmłodszym dzieciom spośród biorących w zabawie.

Na zakończenie Słowiańskiej Nocy Zakochanych przyszedł czas na zabawę taneczną            

z Zespołem „Bayer Band”. Niesamowity klimat tej jednej Nocy utrzymywał się przez cały wieczór do późnych godzin nocnych i spontanicznie skłaniał do wspólnej zabawy.

Cieszy nas prawdziwy duch słowiańskich tradycji tak piękny i prawdziwy kontynuowany przez naszą artystyczną społeczność z Gminy i Miasta Koziegłowy.

Do zobaczenia za rok.

 

Skip to content