Menu Zamknij
Mysłów

Koło Gospodyń Wiejskich –  Mysłów ,,Mysłowianki”

Koło Gospodyń Wiejskich w Mysłowie powstało w 1958 roku.

Aktywnie uczestniczy w pracach społecznych i kulturalnych na rzecz promocji swojej miejscowości i całej gminy, ściśle współpracuje z OSP w Mysłowie.

Ufundowało tablicę ku czci pomordowanych w Mysłowie w 1939 roku. W 1997 roku zorganizowało razem  z OSP zbiórkę darów dla powodzian.

Swoimi przyśpiewkami uświetniają wszystkie jubileusze, uroczystości lokalne oraz kościelne. Organizują wycieczki krajoznawcze i do muzeów. W 1998 roku KGW utworzyło Zespół Obrzędowy,, Mysłowianki”.

Swój repertuar opiera na autentycznych zwyczajach i obrzędach występujących w ich miejscowości. ,,Darcie pierza”, „Chrzciny” czy ,,Oczepiny” wielokrotnie były nagradzane na różnych przeglądach i festiwalach.  Aktywność i zaangażowanie dla środowiska zostało nagrodzone.

W dowód uznania członkinie KGW: Maria Dyrka, Marianna Królewska, Danuta Polak, Maria Moszczyńska i Dorota Pasek zostały odznaczone brązowymi odznakami strażackimi. Przewodniczącą Koła jest pani  Dorota Pasek. KGW „Mysłowianki” na Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od kuchni”

„Kulturalny przystanek u Mysłowianek”

W ubiegłym tygodniu KGW Mysłowianki zakończyło realizację zadania pn. „Kulturalny przystanek
u Mysłowianek” współfinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach otwartego konkursu ofert „Kultywowanie Tradycji Lokalnych”.
W ramach projektu odbyły się 4 spotkania w siedzibie Kola, w remizie OSP Mysłów, na których gospodynie przedstawiły nowe pomysły z ciekawymi smakami według tradycyjnych receptur, bazujące na zdrowych lokalnych produktach. Warsztaty prowadzone były przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Przygotowane zostało również stoisko wystawiennicze z produktami i rękodziełem, które prezentowane było podczas spotkań oraz na Festiwalu „Polska od Kuchni”. KGW Mysłowianki znalazło się w gronie 27 kół Z woj. Śląskiego, które w Warszawie, reprezentowało Gminę i woj. Śląskie.

Pierwsze spotkanie odbyło się w niedzielę 10 września, podczas którego przygotowane zostało również stoisko plenerowe na którym Mysłowianki zaprezentowały swój dorobek kulinarny i rękodzielniczy. Drugie spotkanie odbyło się 15.09.2023 w OSP w Mysłowie. Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej SPSK w Mysłowie, krok po kroku poznali jak powstają specjały Mysłowskiego Koła. Podczas trzeciego spotkaniu pod koniec września, skupiono się również na konkretnych przepisach i recepturach Gospodyń. Na ostatnim spotkaniu na początku października, członkowie Koła przygotowali również prezentację swoich produktów oraz zakupionego wyposażenia w ramach projektu: szafy chłodniczej, 6 kompletów zestawów plenerowych (ławki i stoły) oraz namiot plenerowy.

Realizowane zadanie pozwoliło na integrację mieszkańców miejscowości, gminy i województwa śląskiego, rozwijania pasji kulinarnych oraz poznawania tożsamości i tradycji wiejskiej, poprzez kulinaria i rękodzieło.

Projekt „Tradycja i nowoczesność w kuchni Mysłowianek”

FIO Śląskie Lokalnie w Mysłowie Koło Gospodyń Wiejskich Mysłowianki zakończyło realizację projektu „Tradycja i nowoczesność w kuchni Mysłowianek”, to projekt dzięki któremu zakupiono niezbędny sprzęt do przygotowywania potraw i organizowania warsztatów kulinarnych: robot planetarny, czajnik elektryczny, kuchenka przenośna turystyczna, duży termos do transportu żywności, grill gazowy, mikser i warnik. Projekt sfinansowany  jest  ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030″ Koło pozyskało  dotację 5 tys. zł w ramach Konkursu „FIO Śląskie Lokalnie 2021-2023”, prowadzonego przez Klaster Innowacji Społecznych z Gliwic oraz New Europe Foundation z Zawiercia Celem głównym projektu było wzmocnienie potencjału KGW poprzez stworzenie warunków do rozwijania aktywności kulturowej i kształtowania postaw w życiu społecznym dla  członków KGW Mysłowianki i społeczności lokalnej Zakupiony sprzęt pozwoli na integrację społeczności lokalnej, rozwijania pasji kulinarnych oraz poznawania tożsamości lokalnej, tradycji wiejskiej, poprzez kulinaria. Nowy sprzęt zaprezentowany i sprawdzony został podczas spotkań w czerwcu z mieszkańcami, na których można było spróbować m.in. kiełbaski czy kaszanki z grilla oraz innych wyśmienitych potraw.

KGW Mysłowianki w konkursie ,,Polska od Kuchni”

01.10.2022r – 02. 10.2022r

Nasze wspaniałe KGW z Mysłowa zostało zaproszone na Finał Festiwalu ,, Polska od Kuchni” w kategoriach : Konkurs Artystyczny i Miss Wdzięku reprezentując województwo śląskie. Do finału przystąpiło 140 Kół Gospodyń Wiejskich z całej Polski.

Dużą popularnością cieszyło się również stoisko kulinarne naszych Pań, oblegane przez mazowiecką publiczność.

Jak godnie zaprezentowali się nasi mieszkańcy przedstawiamy poniżej:

W cyklu ,,śladami miejsc niezwykłych” nasi artyści zwiedzili Sejm i Senat RP, Cmentarz Powązkowski, Stare Miasto w Warszawie.

Gratulujemy uczestnictwa w Finale i doceniamy zaangażowanie na rzecz działalności w krzewieniu kultury lokalnej.

KGW „Mysłowianki” na Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od kuchni”

Kultura ludowa i tradycja w nowoczesnym stroju Mysłowianki

KGW Mysłowianki to zgrana grupa wyjątkowych osób, która w swojej działalności umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością. Szydełkują, świetnie gotują, a także integrują swoją lokalną społeczność, realizując wiele ciekawych inicjatyw.

W okresie od 30.05.2022 do 31.07.2022, Mysłowianki  realizują projekt pn. „Kultura ludowa i tradycja w nowoczesnym stroju Mysłowianki” ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 w ramach konkursu “Śląskie NOWEFIO 2021-2023”.

W ramach projektu zostało zakupionych 29 spódnic delikatną haftowaną aplikacją, dla dorosłych członkiń, a 6 krótkich spódnic dla najmłodszych, w ramach środków własnych. Sesja zdjęciowa w nowych strojach odbędzie się w piątek 29 lipca w siedzibie KGW w Mysłowie.

W okresie od 30.05.2022 do 31.07.2022, Mysłowianki zrealizowały projekt pn. „Kultura ludowa i tradycja w nowoczesnym stroju Mysłowianki” ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 w ramach konkursu “Śląskie NOWEFIO 2021-2023”.

W ramach projektu zostało zakupionych 29 spódnic delikatną haftowaną aplikacją, dla dorosłych członkiń, a 6 krótkich spódnic dla najmłodszych, w ramach środków własnych.

Sesja zdjęciowa w nowych strojach odbyła się w piątek 29 lipca w siedzibie KGW w Mysłowie.

Dodaj komentarz

Skip to content