Stworzona do realizacji pasji, zainteresowań. Tutaj przekuwamy marzenia w rzeczywistość.
Cechuje nas profesjonalność, otwartość, pomysłowość i przychylność.
Doceniamy piękno, które nas otacza.
Mottem naszej działalności są słowa Oskara Wilde ,,Artysta jest twórcą piękna”. W każdym z nas drzemie artysta, głęboko ukryty. Pozwólmy mu dojść do głosu, pokażmy tą dobrą stronę naszej natury.
Pasja, dążenie do samorealizacji, spełnianie marzeń jest naszą silą napędową.
Określa nasz styl bycia, kształtuje, niejednokrotnie pozwala wypełnić pustkę. Czasy, gdzie życie samo narzucało nam normy, kształtowało nasz styl bycia dawno minęły.
Pragniemy otaczać się pięknymi rzeczami, szukamy wyznaczników, które by nas wyróżniały wśród tłumu. Bycie osobą ponadprzeciętną nie wymaga wielu nakładów.
Bo to ,,Co nam w duszy gra” jest bezcenne. Wystarczą tylko chęci i pomysł, czasami odrobina pomocy z zewnątrz aby każdy z nas stał się artystą i tworzył piękne, niepowtarzalne, autorskie rzeczy.
Pracownia artystyczna ,,Pod Koziołkami” powołana została, aby pomóc realizować Wasze zainteresowania. Inspiracją były cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty rękodzielnicze ,,Artyzm i rękodzieło” na których miłośnicy koziegłowskiego rękodzieła wykonywali wiele ozdób i kompozycji z wiór osikowych.
Sami Państwo ukierunkowaliście nas i podsunęliście pomysły.
I tak pracownia zaczyna działać realizując cykle warsztatów:
Garncarstwo, wikliniarstwo, rękodzieło wiórowe, haft wstążeczkowy, biżuteria z filcu, rzeźba koronkarstwo itp. to propozycje na spędzenie wolnego czasu.
Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa na naszych warsztatach. Czekamy również na opinie i propozycje od Państwa. Prosimy dzielić się z nami swoimi pasjami, my pomożemy je realizować.
Kontakt dkkozieglowy@wp.pl
Od nowego sezonu 2015/2016 Pracownia rozszerza działalność o warsztaty i spotkania tematyczne dla dzieci i młodzieży.
Zachęcamy do udziału naszych milusińskich.
Tematyka spotkań będzie różnorodna, będzie to czas zabawy i nauki.
Harmonogram spotkań:
„Piernikowe cudeńka”
12.12.2019
To już kolejne warsztaty zorganizowane w Domu Kultury, których tematem były świąteczne pierniki. Przez kolejne lata wypiekaliśmy piernikowe zwierzątka, dzwoneczki, mikołajki, domki, choinki. W tym roku były to formy przestrzenne: bałwanek, sanki mikołaja, renifer i choinka, jednym słowem piernikowe cudeńka.
Piernik w polskiej kuchni ma już wielowiekową tradycję. Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam właśnie z zapachem pierników, śmiechem i buziami dzieciaków wymalowanymi lukrem oraz kolorową pachnącą choinką.
Jest to właśnie zapach naszych, polskich świąt. Dopełnieniem jest uroczysta kolacja wigilijna i wspólne śpiewanie kolęd.
Warsztaty były skierowane dla rodzin. I jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nasze pociechy razem z rodzicami, babciami tworzyły ,,małe dzieła sztuki”. I to cieszy bo w ten sposób uczymy młodych ludzi poszanowania tradycji i na pewno w przyszłości jako dorośli ludzie będą ją przekazywać swoim dzieciom.
„Ogród tworzy się przez całe życie”
04.04.2019
4 kwietnia po raz kolejny zorganizowaliśmy spotkanie z cyklu ,,Ogród tworzy się przez całe życie”. W programie spotkania była pielęgnacja roślin po zimie, a więc cięcie, nawożenie, czyszczenie. Zaprezentowano rośliny, które warto sadzić aby nasz kawałek zielonego miejsca rozbrzmiewał barwą kolorów. Omówiono trendy i nowości w ogrodzie, a wszystko to uzupełnione prezentacją multimedialną.
Dziękujemy Pani Dominice Puszczewicz, właścicielce Szkółki drzew i krzewów ,,Natura& człowiek z Koziegłów, która po raz piaty wspaniale przygotowała dla nas program edukacyjny związany z architektura terenów zielonych. Wiedza i sposób prowadzenia warsztatów przez Panią Dominikę zachwyca i prowokuje do upiększenia naszych ogrodów.
Zapewne wszyscy uczestnicy z nową energią przystąpią do prac wiosennych z pełną świadomością jak należy przeprowadzić prace ogrodnicze. Piękne otoczenie jest wyrazem naszej estetyki i upodobań.
„Wiosenne Filcowanie”
15.03.2019
Wiosenne Filcowanie. Pod takim tytułem 15 marca w Pracowni ,,Pod Koziołkami” w MGOPK odbyły się warsztaty świąteczne. W piątkowy wieczór miłośnicy ozdób z filcu mogli własnoręcznie wykonać wiosenne dekoracje nawiązujące do tematyki Świąt Wielkanocnych. Było to pierwsze spotkanie w ramach cyklu Na ,,5″ z Kultura” jaki będzie realizowany przez dom kultury.
Elementami nierozerwalnie związanymi z Świętami Wielkanocnymi są palmy, zajączki, kurki, kolorowe pisanki. I właśnie kurki, zajączki czy pisanki wykonane z filcu były przedmiotem pracy uczestniczek warsztatów. Przez te kilka godzin pod czujnym okiem instruktora pani Anny Bańdo powstały małe filcowe cuda ozdobione piórami, wstążeczkami, kwiatkami. Kurki dumnie prezentowały swoje kolorowe pióra a zajączki kicały pośród filcowych pisanek.
Całe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, nie brakowało wymiany pomysłów, żartów a młodzi uczestnicy warsztatów mieli okazję aby wspólnie z najbliższymi przygotować własnoręcznie zrobione ozdoby na nadchodzące Święta Wielkiej Nocy.
„Stroiki bożonarodzeniowe”
14.12.2018
Wigilia i Boże Narodzenie dla nas Polaków to okres niezwykle ważny. Wigilia, Pasterka, radość z narodzin Jezuska , wspólne śpiewanie kolęd to chyba najpiękniejszy czas w naszym życiu. To czas odnowy duchowej, znajdujemy w sobie pokłady miłości i dobroci, pragniemy aby świat wokół nas był również piękny i szczęśliwy. To wewnętrzne piękno i radość chcemy uzewnętrznić , pokazać poprzez świątecznie ustrojony dom. Kolorową choinkę, ciepłe światło świec czy świątecznie ustrojony stół. Tą atmosferę nadchodzących Świąt można było poczuć podczas warsztatów świątecznych zorganizowanych w Pracowni pod ,,Koziołkami ” w MGOPK w Koziegłowach. Tematem spotkania były aranżacje stołu, wystrój okna czy dekoracje zewnętrzne tarasu lub ogrodu. Był to również czas na wykonanie stroików bożonarodzeniowych a wszystko to pod czujnym okiem instruktora Pani Izabeli Pentak z Kwiaciarni Bella Rosa z Częstochowy. Pani Iza już po raz kolejny prowadzi u nas warsztaty i za każdym razem zaskakuje uczestniczki nowym świątecznymi pomysłami.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, zachęceni kreatywnością i pomysłowością instruktora stworzyliśmy przepiękne stroiki, które będą ozdobą Świąt i wspomnieniem wspólnie spędzonych chwil.
Piernikowa Choinka
13.12.2018
Zwyczaje wigilijne i bożonarodzeniowe w Polsce są bardzo ważne. Pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie są swoistą historią naszego narodu i stanowią o naszej tożsamości. Jednak zanim usiądziemy przy świątecznych stołach otoczeni rodziną i tą magią bożonarodzeniową, tą radością i ciepłem staramy się aby w naszym domu nie zabrakło świątecznych potraw, opłatka, bożonarodzeniowych ciast czy choinki. Wszystko to bowiem ma zapewnić domownikom szczęście i dostatek w przyszłym roku.
Takim nieodłącznym elementem świątecznej atmosfery jest piernik. Jest on jednym z najstarszych ciast obecnym w polskiej tradycji od wieków. Śmiało można powiedzieć, że to smak polskiej tradycji. Wypiekany piernik przybiera różne formy, mamy więc i piernikowe chatki, mikołajki, dzwoneczki a, że Święta to też kolorowa choinka więc nie może jej zabraknąć również z piernika.
Piernikowe choinki tzw. 3D były tematem warsztatów rodzinnych zorganizowanych w Pracowni pod ,,Koziołkami” w MGOPK w Koziegłowach. Rodzice, dziadkowie wraz ze swoimi pociechami przez kilka chwil mogli poczuć magię świąt, zapach piernika, cynamonu, smak słodkiego lukru.
Miło było patrzeć na nasze pociechy jak wspólnie z najbliższymi dekorowały lukrem i zdobiły błyszczącymi koralikami. Ich uśmiechnięte buzie wymalowane lukrem potwierdzają starą prawdę, nasze dzieci chętnie chcą uczestniczyć w pracach wspólnie z dorosłymi, pozwólmy im na to, jest to dla nich bezcenne. W ten sposób tworzymy tradycję tu i teraz ale i tradycję przyszłych pokoleń, bo kiedyś nasze dzieci staną się dorosłe i one będą stanowić o naszych polskich tradycjach.
Jesienne Rodzinne Warsztaty
16.11.2018
Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Pracownia pod Koziołkami zaprosiła 16 listopada wszystkich chętnych na warsztaty rodzinne. Tematem spotkania były jesienne lampiony oraz szyszkowe cudaki. Jednym słowem podczas pracy milusińscy wraz z opiekunami mogli do powstania swoich małych dzieł wykorzystać dary natury. Kolorowe, jesienne liście posłużyły nam do ozdoby jesiennych lampionów. Szyszki, które same w sobie są piękne stanowiły bazę do zrobienia szyszkowych cudaków. Dzieciaki wraz z mamami, babciami wyczarowały szyszkowe jeże, liski. Pojawiły się również leśne krasnale czy szyszkowe choinki. Własnoręcznie wykonane lampiony czy szyszkowe cudaki na pewno będą ozdobą ich dziecięcych pokoi.
Takie rodzinne, warsztatowe spotkania, gdzie wspólnie można spędzić czas z dzieckiem są bardzo ważne. Czasy w których żyjemy zmuszają nas do ciągłego tempa życia. Potrafimy robić wiele rzeczy na raz i w tej plątaninie dnia codziennego niejednokrotnie brakuje nam czasu aby z dzieckiem po prostu pobyć. Te kilka chwil jakie poświęcimy na zabawę z nim dają małemu człowiekowi poczucie ważności, bezpieczeństwa, wpływają na rozwój i kształt dorosłego człowieka.
,,Jak to drzewiej bywało”
19.05.2018
W sobotę 19 maja ,,Pracownia pod Koziołkami” zorganizowała warsztaty wyjazdowe dla dzieci i młodzieży do Żarek. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach cyklu ,,Szlakami dziedzictwa kulturowego”. W programie była Manufaktura Słodyczy ,,Hokus Pokus” oraz zwiedzanie Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie, które należy do Szlaku Zabytków Techniki.
Manufaktura Słodyczy ,,Hokus Pokus” to magiczne miejsce, pełne słodkości. Lizaki, cukierki o różnej barwie, kształtach przyciągają wzrok. Zachęcają do spróbowania. Jednak największą atrakcją jest udział w procesie wytwarzania lizaków i cukierków. Dzieciaki z zaciekawieniem obserwowały cukier w formie płynnej do którego dodawano barwniki i aromaty. Dowiedziały jak należy łączyć ze sobą kolorową masę tak aby słodki przysmak mienił się odcieniami a na koniec chyba najbardziej wyczekiwany moment. Ze słodkiej, plastycznej i jeszcze ciepłej masy każde dziecko formowało swojego, własnego lizaka, lizaka o smaku jagodowym.
Kolejnym punktem naszego wyjazdowego spotkania było Muzeum Dawnych Rzemiosł w ,,Starym Młynie” w Żarkach. Mieści się ono w stuletnim młynie elektrycznym i jest formą muzeum interaktywnego, gdzie uczestnicy wyruszają w pasjonującą podróż w czasie. W trakcie zwiedzania poznajemy historię pięciu rzemiosł, które od wieków były związane z Żarkami. Młynarstwo, bednarstwo, piekarnictwo, kołodziejstwo czy szewstwo to zapomniane zawody. Dzięki takiemu miejscu młodzi ludzie mają okazję je poznać. W historie rzemiosła wplecione są losy miasteczka i ludzi tam żyjących.
,,Stary Młyn” to muzeum gdzie łączy się tradycję z nowoczesnością a naukę z zabawą. Wchodząc czuło się ducha przeszłości, czasów które odeszły bezpowrotnie. W takim klimacie uczestnicy warsztatów zapoznali się z urządzeniami jakie kiedyś były w młynie, mieli również możliwość na starych żarnach mielić zboże, czy rozdrabniać je na rozsypanym kamieniu. Zobaczyli stary piec do wypieku chleba, warsztat szewski, wysłuchali opowieści bednarza, posłuchali gwaru dobiegającego z wyszynku. W części wystawienniczej mogli poznać losy mieszkańców Żarek.
Grupa biorąca udział w warsztatach wyjazdowych do Żarek była pod ogromnym wrażeniem i Manufaktury Słodyczy ,,Hokus Pokus” i Muzeum Dawnych Rzemiosł w ,,Starym Młynie”.
Już w drodze powrotnej wymieniano uwagi i dzielono się nowym doświadczeniem zajadając słodkie cukierki.
Trudno temu zaprzeczyć, należy tutaj podkreślić ogromną rolę ludzi, młodych, pełnych pasji, umiejących nawiązywać kontakt z małym człowiekiem i przeprowadzić ich przez labirynt historii w sposób dla nich zrozumiały.
Puentując ,,daleko szukacie a blisko macie” warto poznawać swoje okolice i można czerpać bogactwo i wiedzę ze swojego regionu.
Rabaty, gazony, donice czyli kwiaty w ogrodzie
20.04.2018
20 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie miłośników własnych, przydomowych ogrodów. Odbyło się w ramach cyklu warsztatów pn ,,Ogród tworzy się przez całe życie”. Tematem tegorocznego spotkania były kwiaty i krzewy kwitnące.
Warsztaty prowadziła Pani Dominika Puszczewicz, właścicielka Szkółki drzew i krzewów ,,Natura& człowiek z Koziegłów.
Na piątkowym spotkaniu omówiono zagospodarowanie rabat kwiatowych, sposoby nasadzeń roślin w gazonach i donicach a wszystko to uzupełnione prezentacją multimedialną.
Wiedza , którą uczestniczki spotkania wyniosły pozwoli w ciekawy acz niebanalny sposób zaaranżować swój mały, zielony kąt tak aby stał się miejscem odpoczynku i rekreacji.
Artyzm i rękodzieło – Palmy wielkanocne
16.03.2018
Pracownia pod Koziołkami już po raz kolejny, 16 marca zorganizowała warsztaty pn. ,,Artyzm i rękodzieło – Palma wielkanocna”.
W piątkowy wieczór miłośniczki ozdób z wiór osikowych spotkały się aby nie tylko zgłębić tajniki naszego rękodzieła ale i własnoręcznie wykonać palmy wielkanocne.
Tradycja wytwarzania palm z wiór osikowych jest u nas stosunkowo młoda. W Niedzielę Palmową raczej nosimy do kościoła palmy typu śląskiego, jednak z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszymi rodzimymi, zrobionymi z wiór osikowych. Nasze palmy potocznie zwane koziegłowskimi epatują barwami, oryginalnym wykonaniem. Są nasze i niepowtarzalne. Śmiało mogą konkurować z kurpiowskimi, góralskimi czy wileńskimi.
I takie powstawały podczas warsztatów. Z przygotowanych własnoręcznie kwiatów, liści wykonano małe arcydzieła okraszone fantazją twórcy.
Spotkanie było udane, wszystkie uczestniczki warsztatów podziwiały swoje dzieła i zgodnie stwierdziły, że te własnoręcznie wykonane palmy nie tylko dumnie trzymane będą w kościele podczas Niedzieli Palmowej ale będą również wspaniałą, unikatową ozdobą stołu świątecznego.
,,Boże Narodzenie to piękne Święta”
14.12.2017 r.
Boże Narodzenie to piękne Święta. Święta przepełnione miłością i radością. Oczekujemy bowiem na przyjście małego Jezuska. To czas dla Nas wszystkich wyjątkowy. W tradycji polskiej siadamy do kolacji wigilijnej, łamiemy się opłatkiem, śpiewamy kolędy a wszystko to przy blasku choinki, kolorowych stroików i zapachu pierniczków. Zapach Świąt dosłownie rozchodzi się po domu otacza, niczym magiczna mgiełka. Wszystko to ma symbolizować radość, bo te zimowe Święta właśnie takie są.
Tą radość z nadchodzących Świąt, pachnących igliwiem i rozświetlonych ciepłym światłem świec można było już poczuć podczas warsztatów zorganizowanych w MGOPK.
,,Pracownia pod Koziołkami” przygotowała warsztaty świąteczne gdzie uczestnicy mogli nie tylko zrobić własnoręcznie bożonarodzeniowe stroiki ale również posłuchać jak w prosty acz nie banalny sposób przystroić świąteczny stół czy zaaranżować dekorację w ogrodzie.
Warsztaty prowadziły instruktorki z Kwiaciarni ,,Bella Rosa” z Częstochowy przy ulicy Palmowej 6.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, każdy z uczestników pod czujnym okiem instruktorek stworzył niepowtarzalny, swój własny stroik, który będzie dumnie prezentował się na świątecznym stole i przypominał o miłych chwilach spędzonych u Nas.
,,Anioły są wśród Nas”
Aniołowie, ulotne istoty, niebiańskie duchy. Ich wizerunki z łagodnym uśmiechem, spotykamy w naszych domach. Spoglądają na domowników i dyskretnie otaczają opieką.
Aniołowie są częstym motywem w ikonografii. Malowane są na papierze, płótnie, desce. Rzeźbione w drewnie, formowane z gipsu.
Ten wdzięczny temat był inspiracją cyklu warsztatów zorganizowanych w ,,Pracowni pod Koziołkami”.
Pod czujnym okiem plastyka, pani Małgorzaty Chebel z Regionalnego Ośrodka Kultury
w Częstochowie uczestniczki spotkania miały możliwość własnoręcznie namalować Anioła.
Przy pracy zastosowano technikę malowania farbami olejnymi na desce. Okazało się, że wiele uczestniczek po raz pierwszy pracowało taką techniką.
Jednak cierpliwość, pomoc instruktora, własna kreatywność pozwoliła na powstanie ciekawych, pełnych ciepła prac.
Namalowane podczas warsztatów Anioły będą ozdobą domu, będą otaczać dyskretną opieką
i wspierać domowników w ich codziennym życiu, a ich wartość sentymentalna jest nie do przecenienia.
Warsztaty Piernikowa Chatka
6.12.2017 r., 13.12.2017 r.
W bajce była zła czarownica, Jaś i Małgosia i domek z piernika na kurzej łapce. W tradycji polskiej piernikowe wypieki są ozdobą stołów bożonarodzeniowych i elementem zdobniczym świątecznych choinek. Kiedyś bardzo popularne, wieszane były obok orzechów, jabłuszek, cukierków aby zapewnić sobie szczęście i dostatek w nadchodzącym roku. Ten polski zwyczaj w wielu domach jest podtrzymywany. Może już rzadziej spotyka się piernikowe gwiazdki, mikołaje, dzwoneczki wiszące na choince jednak ich magia pozostaje. Coraz częściej na świątecznych bożonarodzeniowych kiermaszach można kupić piernikowe chatki.
Ten zwyczaj warto kontynuować i pokazywać młodemu pokoleniu piękno tej tradycji. Drugą jakże ważną stroną jest czas wspólnie spędzony z Rodziną. Ta magia wypieku piernikowych domków, zapach cynamonu, słodki lukier pozwala oderwać się od codzienności i przenieś w czas dzieciństwa, żartów i wesołej zabawy. Rodzice, dziadkowie razem ze swoimi pociechami mają okazję po prostu pobyć ze sobą.
W takiej miłej atmosferze ,,Pracownia pod Koziołkami” zorganizowała cykl rodzinnych warsztatów na których można było nie tylko własnoręcznie przyozdobić piernikową chatkę ale zainteresowani poznali również przepis na pyszne piernikowe ciasto, technikę składania chatki i wyrobu lukru.
Był to czas dzieci, rodziców, dziadków. Zabawa była przednia a piernikowe chatki zachwycały kolorem, wzornictwem i tą świąteczną, bożonarodzeniową magią. Powstały małe piernikowe cuda, dzieła sztuki zachwycające precyzją, przyciągające wzrok błyszczącymi ozdobami . Ta magia piernika bogato zdobionego, towarzyszącemu kolacji wigilijnej i Świętom jest również symbolem dostatku i obfitości w nadchodzącym Nowym Roku.
Malowanie na jedwabiu
Jedwab to delikatny, przyjemny w dotyku materiał. Kiedyś bardzo luksusowy. W obecnych czasach nadal jest pożądanym materiałem, każda elegantka pragnie mieć w swojej szafie choćby chusteczkę.
Jedwabne chusteczki a do tego ręcznie malowane stanowią elegancki dodatek. Można je kupić ale prawdziwą ozdobą i dumą naszej garderoby będą te własnoręcznie malowane.
Malowanie na jedwabiu wymaga cierpliwości, ale później efekty nas zaskakują.
Chcąc przybliżyć tę dziedzinę Pracownia ,,Pod Koziołkami” w MGOPK zorganizowała warsztaty na których uczestniczki spotkania nie tylko zapoznały się z materiałem ale również poznały techniki nakładania farb i konserwacji gotowych chust.
Zajęcia prowadziła instruktorka Pani Małgorzata Boruch-Łukiewicz właścicielka Pracowni Jedwabiu Insilk z Warszawy.
Obserwując pracę można było zauważyć, że zajęcia sprawiają radość, dominującymi wzorami były kwiaty i motyle. Motyw ten na przekór pogodzie za oknem miał przywołać chyba spóźnioną wiosnę.
Efekt pracy zaskoczył same uczestniczki. Powstały małe dzieła sztuki, będą na pewno dumą właścicielek i przyciągną wzrok nie jednej zazdrosnej sąsiadki.
Projektowanie małych i dużych ogrodów
Pod takim tytułem odbyło się 7 kwietnia kolejne spotkanie miłośników własnych, przydomowych ogrodów. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu ,,Ogród tworzy się przez całe życie”.
Warsztaty poprowadziła p. Dominika Puszczewicz z firmy Natura& Człowiek Szkółka Drzew
i Krzewów z Koziegłów. Pani Dominika już kolejny raz podpowiada jak stworzyć ogród marzeń, na co trzeba zwrócić uwagę, aby stworzone miejsce było oazą spokoju, cieszyło oko i służyło przez długie lata.
Omawiano najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów, jakie trzeba spełnić podstawowe założenia aby sprostały naszym oczekiwaniom. Jak wykorzystać ukształtowanie terenu podczas projektowania. Na co zwrócić uwagę przygotowując stanowiska nasadzeń.
Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się również na co trzeba zwrócić uwagę kupując rośliny. Poruszono również ważne kwestie dotyczące pielęgnacji roślin, nawożenia, cięć.
Uczestnicy spotkania nie tylko z uwagą wysłuchali wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną ale mieli również wiele pytań dotyczących już istniejących u nich ogrodów.
Wiedza wyniesiona ze spotkania pozwoli w bardziej efektywny sposób zagospodarować własny kawałek przestrzeni, miejsca do odpoczynku i zabawy. Po prostu miejsca gdzie chce się być.
Tradycje Ziemi Koziegłowskiej – palmy wielkanocne
kolejna odsłona
To cykl spotkań, które organizuje przed Świętami Wielkanocnym Pracownia ,,Pod Koziołkami” działająca przy MGOPK. Chcemy w ten sposób pokazać tradycje rękodzielnicze naszej ziemi. Wykonując kolorowe kwiaty i palmy wielkanocne przybliżamy odbiorcy to co stanowi piękno tej ziemi.
Pierwsze spotkania już za nami. Gościliśmy w Zespole Szkół im Agaty- Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej , gdzie uczniowie klasy czwartej własnoręcznie wykonywali palmy z kwiatów osikowych.
3 kwietnia na zaproszenie Pracowni Orange w Lgocie Mokrzesz przeprowadziliśmy warsztaty dla mieszkańców. Wspólnie spędzony czas był okazją do opowieści o symbolice śląskiej palmy wielkanocnej, zdobieniu jajek – kraszanek a na zakończenie spotkania każda z uczestniczek wykonała sobie wielkanocną palmę z wiór osikowych.
5 kwietnia Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zorganizował w MGOPK spotkane na które zaprosił przedstawicieli Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego z Rejonów: Pszczyny, Żywca, Tarnowskich Gór, Mikołowa, Częstochowy, Myszkowa i Janowa. W spotkaniu brał udział
burmistrz GiM Koziegłowy p. Jacek Ślęczka, dyrektor ŚODR w Częstochowie p. Marek Dziubek,
vice- dyrektor SODR w Częstochowie p. Tomasz Wiekiera, dyrektor MGOPK w Koziegłowach
p. Renata Garleja, oraz organizatorki spotkania p. Beata Fąfera- kierownik działu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Częstochowie i p. Iwona Chmurzewska – główny specjalista ds. Przedsiębiorczości i WGDiA z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać walory przyrodniczo- gospodarcze oraz tradycje rękodzielnicze naszej Gminy. Gmina Koziegłowy słynie z wyrobów z wiór osikowych. Kolorowe kwiaty, koguty, koty, papużki są wizytówką i znakiem rozpoznawczym.
Podczas spotkania był więc czas na poznanie tego dość unikalnego rękodzieła oraz wykonanie wielkanocnej palmy z wiór osikowych, znalazł się również czas na wymianę doświadczeń i pomysłów.
Uczestniczkami były Panie z różnych miejscowości województwa śląskiego i jak przyznały zgodnie, wykonane palmy zaprezentują z dumą w swoich parafiach.
Tradycje Ziemi Koziegłowskiej – palmy wielkanocne
Wiosna to piękna pora roku. Do życia budzi się przyroda, świat robi się bardziej kolorowy, pachnący.
To czas topienia marzanny i zabaw na świeżym powietrzu. To również czas przygotowania do Świąt Wielkanocnych i poprzedzającej je Niedzieli Palmowej zwanej często Kwietną. Symbolem tej Niedzieli są palmy, jakie święcimy w kościele na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy.
W Polsce tradycja wykonywania palm jest głęboko zakorzeniona. Mamy palmy kurpiowskie, palmy góralskie, wileńskie a nasza Gmina piękne palmy z wiór osikowych.
Tradycja wykonywania palm z wiór osikowych jest stosunkowo młoda, jednak z roku na rok obserwujemy coraz większe nimi zainteresowanie. Młodzi ludzie coraz chętniej uczestniczą w warsztatach na których poznają nasze rodzime rękodzieło, zafascynowani ich pięknem uczą się trudnej sztuki układania kwiatów, a stąd tylko krok do robienia wielkanocnych palm.
W pierwszy dzień wiosny w Zespole Szkół im Agaty Mróz- Olszewskiej w Lgocie Górnej na zaproszenie wychowawcy p. Katarzyny Bednarczyk i uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej, Pracownia ,,Pod Koziołkami” zorganizowała warsztaty rękodzielnicze na których młodzi ludzie nie tylko zapoznali się z historią rękodzieła wiórowego ale samodzielnie wykonali palmy z łyka osiowego.
Dwugodzinne spotkanie pokazało, że młodzi ludzie cenią sobie tradycję, ważny dla nich jest przekaz pokoleniowy i historia regionu, a wykonane palmy udowodniły jak utalentowaną plastycznie mamy młodzież.
Warsztaty pisanki, kraszanki, palmy wielkanocne
Pod takim tytułem 3 marca w Pracowni Pod Koziołkami w MGOPK w Koziegłowach odbyły się warsztaty świąteczne na których uczestnicy spotkania mieli okazję poznać śląskie tradycje świąteczne w tym historię kraszanek, pisanek, symbolikę palmy wielkanocnej.
Kolejnym punktem było własnoręczne wykonanie palmy wielkanocnej oraz kraszanki- drapanki.
Koziegłowy słyną z wyrobów z wiór osikowych w tym palm robionych z kwiatów osikowych. Na tych warsztatach chcieliśmy pokazać palmy wykonywane z bibuły, tak odmienne od naszych, a rozpowszechnione w innych regionach kraju.
Warsztaty poprowadziła pani Daniela Mońka z Zajączek koło Krzepic. Uczestniczki pod okiem instruktorki uczyły się robić bibułkowe kwiaty a następnie upinały wielkanocną palmę.
Kolejnym krokiem było robienie kraszanek- drapanek. Powstały cuda- cudeńka. Zapewne Cepelia nawiązałaby z naszymi uczestniczkami współpracę.
Spotkanie trwające trzy godziny upłynęło w miłej , rodzinnej atmosferze. Był to czas rozmowy i wymiany doświadczeń, a najmłodsi uczestnicy spotkania mieli okazję aby wspólnie z najbliższymi przygotować się już na nadchodzące Święta Wielkiej Nocy.
Warsztaty tworzenie Witraży
Witraż, to kawałek kolorowego szkła wtopiony w ołowiane ramki będące konturem rysunku. Techniki witrażu znane były już w starożytności. Do Polski trafiły dopiero w XIV wieku.
Na przestrzeni wieków technika tworzenia witraży ewoluowała. Obecnie bardzo popularne jest wytwarzanie tzw. metodą Tiffany, czyli połączenie szkła przy pomocy foli miedzianej i lutowanie cyną.
Współcześnie zachwycają i są pożądanym elementem dekoracji wnętrz.
10 lutego br. MGOPK i Pracownia Pod Koziołkami zorganizowała warsztaty tworzenia witraży, na które zaproszono Ryszarda Łobodę , właściciela Pracowni Witraży i Szkła z Krakowa.
Uczestniczki pod kierunkiem instruktora zgłębiały wiedzę z historii witrażu, poznawały materiał i proces wytwarzania.
Efektem pracy były tzw. małe formy witrażowe. Powstały kolorowe motyle, anioły. Piękne delikatne formy zachwycały.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, podziwiamy nasze uczestniczki i chylimy czoła przed ich plastycznymi zdolnościami, okazuje się, że żadne wyzwanie nie stanowi dla nich problemu.
,,Świąteczne Stroiki”
Boże Narodzenie to piękne święta, przepełnione radością z narodzin Dzieciątka, pełne ciepła,
miłości. Jest to czas gdy każda gospodyni pragnie aby ten uroczysty a zarazem magiczny czas niczym mgiełka otaczał całą rodzinę. Stąd uroczysta kolacja wigilijna, łamanie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd i rodzinne wyjście na Pasterkę. To zapach pieczonych pierników, pasztetów,
makowców i pięknie przystrojony dom, gdzie na honorowym miejscu stoi choinka a na wigilijnym stole w migotliwym blasku świec prezentują się stroiki.
16 grudnia w Pracowni ,, Pod Koziołkami ” zorganizowano warsztaty tematyczne ,, Robimy świąteczne stroiki”. Warsztaty prowadziły instruktorki z kwiaciarni Bella Rosa w Częstochowie przy ulicy Palmowej 6, zanim jednak uczestniczki warsztatów własnoręcznie mogły wykonać świąteczny stroik, miały okazję posłuchać jak w prosty acz nie banalny sposób przystroić stół, zapoznać się z obowiązującymi w tym roku trendami w dekoracji, zobaczyć pokaz pakowania prezentów. Po tym wszystkim nadszedł czas na robienie stroików, a dokładnie wieńców bożonarodzeniowych, które powstawały pod czujnym okiem instruktorek.
Wspólnie spędzony czas szybko minął, a miłe chwile spędzone u Nas będzie przypominał własnoręcznie wykonany stroik.
W krainie Świątecznego Piernika
Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych Świąt. To ciepłe światło świec, zapach świerkowej choinki i pieczonych pierników. To rodzinne spotkania i gwar.
Piękną polską tradycją j, kultywowaną w wielu rodzinach, jest wypiekanie małych pierników, które później razem z orzechami, cukierkami dumnie wiszą na choince. Są wdzięcznym upominkiem, radością dla oczu.
Samo wypiekanie i zdobienie słodkim lukrem stwarza wiele okazji do zabawy ale jest też czasem, który rodzina na chwilę przysiądzie, porozmawia, po prostu pobędzie ze sobą. Jest to bezcenny dar
w czasach gdzie każdy się spieszy, coś załatwia, żyje w biegu.
,,W krainie Świątecznego Piernika” to warsztaty skierowane dla całej rodziny. I takie były.
Miło nam było gościć dzieci i rodziców. Podczas warsztatów każdy mógł przygotować ciasto, wykroić pierniczki, upiec i dekorować. Ogromnym powodzeniem cieszyły się piernikowe formy choinek, piernikowe postacie, gwiazdeczki.
Kolorowy lukier, słodkie kuleczki rozbudzały zmysł dekoracyjny. Patrząc na gotowe wypieki śmiało można powiedzieć, że powstawały małe dzieła sztuki. Kusiły zapachem i wyglądem a roześmiane buzie dzieci mówiły wszystko.
Gotowe pierniczki każdy z uczestników zabierał ze sobą do domu, zawisną na choince lub będą własnoręcznie wykonanym świątecznym upominkiem.
Warsztaty z zimnej porcelany
Pracownia ,,Pod Koziołkami” działająca w MGOPK po wakacyjnej przerwie rozpoczęła swoją działalność warsztatami z zimnej porcelany.
Zimna porcelana to nowy materiał z którego można robić przepiękne ozdoby. Wbrew nazwie jest materiałem plastycznym, pozwalającym na tworzenie różnych form ozdobnych. Jest alternatywą do masy solnej, nie wymaga jednak wielogodzinnego suszenia.
18 listopada uczestniczki warsztatów miały możliwość osobiście zapoznać się z tym materiałem, zgłębiły tajniki jego wytwarzania a później pod okiem instruktorki Liny Shvets tworzyły drobne formy, które następnie mogły wykorzystać w dekoracjach.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a efekty pracy można podziwiać na zdjęciach. Podziwiamy nasze uczestniczki, bowiem żadne wyzwanie plastyczne nie stanowi dla nich bariery.
Broszki z foamiranu – Dzika Róża
Foamiran to niezwykły materiał, to delikatna pianka z której robi się biżuterię i kompozycje kwiatowe.
W Polsce jest mało znanym rękodziełem. Potentatem w tworzeniu tych cudeniek jest Ukraina.
Urzeczeni pięknem wzorów, kolorystyką zorganizowaliśmy warsztaty na których można było zrobić sobie broszkę w kształcie kwiatu dzikiej róży.
Uczestniczki z ogromnej ilości zaproponowanych kolorów mogły sobie wybrać odpowiedni dla siebie materiał a następnie pod okiem instruktorki Liny Shvets cierpliwie wycinały, profilowały, cieniowały płatki róży z których następnie upinały gotowy kwiat.
Patrząc na efekt końcowy nie można było się oprzeć wrażeniu, że kwiat został dopiero zerwany i cieszy oko, przywołując na myśl ciepłe, pachnące wiosenne dni.
Wiosennie, kolorowo- czyli nasze kwiaty w podróży.
Na zaproszenie Pracowni Orange w Polance Wielkiej 29 kwietnia nasza Pracownia razem
z Pracownią Orange w Lgocie Mokrzesz przeprowadziła warsztaty wyjazdowe.
Były one zorganizowane w ramach akcji ,,Współpracownie”, ogłoszonej przez Fundację Orange,
a tematem spotkania było nasze rodzime rękodzieło czyli wyroby z wiór osikowych.
Podczas spotkania uczestnikom przybliżyliśmy historię, wzornictwo i materiał z którego robimy te nasze osikowe cuda. Po krótkim pokazie instruktażowym przystąpiliśmy do pracy. Uczestnicy spotkania byli zachwyceni materiałem jakim jest łyko osikowe, jego plastycznością, kolorem. Powstawały więc kolorowe bukiety, wiosenne gałązki, powoje i storczyki. Podczas pracy nie brakowało śmiechu i wzajemnego dopingu. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze a wykonane kwiaty będą miłą pamiątką i ozdobią nie jedno wnętrze.
Zwykłe, niezwykłe- spokojnie to tylko pończochy
W odpowiedzi na akcję Fundacji Orange wspólnie z Pracownią Orange w Lgocie Mokrzesz zorganizowaliśmy warsztaty robienia kwiatów z pończoch i krepiny. Warsztaty były przeprowadzone w ramach działania ,,Współpracownie”.
Instruktor pani Anna Gałgan z Polanki Wielkiej uczyła jak można z prostych, kolorowych pończoch wyczarować małe cuda. W przeciągu kilku godzin powstawały storczyki, stokrotki.
Ich piękno zachwyciło wszystkich.
Odmiennym materiałem okazała się krepina, z którą doskonale poradziły sobie uczestniczki warsztatów. I tak powstały kolorowe piwonie, róże, hiacynty.
Patrząc na uczestniczki warsztatów śmiało można powiedzieć, że nie tylko nauczyły się czegoś nowego ale doskonale się przy tym bawiły.
Warsztaty – Malowania na szkle użytkowym
10 marca 2016 roku Pracownia ,,Pod Koziołkami” przygotowała w ramach ,,Wiosny Kobiet” – organizowanej przez MGOPK w Koziegłowach, ciekawe warsztaty, których tematyką było malowanie na szkle użytkowy.
Zajęcia poprowadził instruktor Pan Bartosz Gawlik, który najpierw omówił techniki i sposoby malowania na szkle po czym zaprosił wszystkich do spróbowania swoich sił w tym rzemiośle.
Każdy z uczestników miał do dyspozycji specjalne farby i szklane naczynie, które własnoręcznie przyozdabiał, tworząc tym samy niepowtarzalne dzieło. Panie znów wykazały się artystycznym zmysłem, dzięki czemu powstały piękne, kolorowe kompozycje.
Malowidła, które widniały na szklanych miseczkach były przeróżne. Dominowały motywy wiosenne i kwiaty. Niektórzy korzystali z gotowych szablonów, które nanosili na szkło i pieczołowicie malowali. Inni wybrali dowolną formę, puszczając wodzę fantazji i sami tworzyli wyjątkowe wzory.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony Pań. Z pewnością piękne miseczki o kwiecistych wzorach przystroją nie jeden wiosenny stół.
Warsztaty – ,,Magia świątecznego stołu”
Święta Bożego Narodzenia to radość z przyjścia Dzieciątka Jezus, to czas Wigilii, świątecznych spotkań, wspólnego śpiewania kolęd. Jest to okres gdzie oprócz duchowego przygotowania chcemy otoczyć się zewnętrznymi, wizualnymi symbolami świąt. Stąd na poczesnym miejscu stoi pięknie przystrojona choinka, na białym obrusie rozstawiamy świerkowe stroiki a w oknach rozbłyskają kolorowe światełka. Wszystko to ma symbolizować radość, bo te zimowe święta, pełne oczekiwania, takie są.
11 grudnia 2015 r. MGOPK w Pracowni ,,Pod Koziołkami” zorganizował warsztaty tematyczne ,,Magia świątecznego stołu”.
Warsztaty prowadziły panie Justyna Dąbrowska i Marta Pietryga ze Studia Kwiatowego ,,Dzikie wino” z Zawiercia.
Uczestniczki spotkania pod okiem instruktorek zrobiły stroiki świąteczne, z dużym zainteresowaniem śledziły instruktażowy pokaz wykonywania oryginalnej choinki, w skupieniu słuchały rad jak można szybko i niebanalnie przystroić świąteczny stół.
Spotkanie upłynęło w miłej i już świątecznej atmosferze a przepiękne stroiki, wykonane na zajęciach będą ozdobą świątecznego stołu.
,,Święty Andrzej Ci ukaże co Ci los przyniesie w darze”
Tradycje Andrzejkowe mają bardzo długą historię i kojarzone są z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Przykładano dużą wagę do snów i przepowiedni.
Niegdyś były przeznaczone tylko dla dziewcząt i niezamężnych panien. Młodzi mężczyźni mieli swoje święto ,,Katarzynki”- w wigilię Katarzyny 25 listopada.
Współcześnie już nie spotykamy Katarzynek za to młodzi mężczyźni chętnie biorą udział w Spotkaniach Andrzejkowych.
Dawne tradycje andrzejkowe znane są do dziś, jednak mają już charakter wesołej zabawy, a wróżby są okazją do śmiechu i radości niezależnie od wieku i płci.
I na takim wesołym spotkaniu zgromadziły się 27 listopada w MGOPK, dzieci i młodzież z naszej Gminy.
Program obejmował wypiekanie świątecznych ciasteczek. Ciasteczek, które nie były wcale takie zwyczajne. Magia wieczoru musiała zadziałać, ciasteczka bowiem zawierały wróżby andrzejkowe. Dużo emocji i śmiechu wywołało poszukiwanie ukrytych słodyczy. Latarka była obowiązkowa, gdyż smakołyki w przemyślny sposób zostały ukryte na terenie Centrum Rekreacji za Domem Kultury. Sprytu naszym dzieciom nie brakuje, każdy z uczestników wracał z kieszeniami wypełnionymi słodyczami.
Kiedy opadły emocje i powrócono do Domu Kultury na dzieci czekała Wróżka, wszak to wieczór Andrzejkowy. Wróżby, wróżby, każdy mógł dowiedzieć się co go czeka w przyszłości, jaki będzie miał zawód, dokąd będzie podróżował, kogo spotka na swojej drodze. Wśród wróżb nie zabrakło tradycyjnego lania wosku.
Wieczór zakończył się poczęstunkiem w blasku świec.
Spotkanie Andrzejkowe było udane, świadczą o tym uśmiechy naszych milusińskich, kolorowe stroje w których przybyli i puste talerze po ciasteczkach pełnych niespodzianek, niepowtarzalnych bowiem wykonanych własnoręcznie przez dzieci.
,,Warsztaty Tworzenia Biżuterii Techniką Alu Deco”
Kolczyki, bransoletki, pierścionki to nieodłączny element damskiej garderoby. Wykonana ze złota, srebra, skóry czy ozdobnych kamieni stanowi miły akcent, jest dopełnieniem wizerunku kobiety. I właśnie biżuterii a dokładnie jej tworzeniu były poświęcone warsztaty tworzenia biżuterii Techniką Alu Deco. które odbyły się 13 listopada w MGOPK w naszej Pracowni Pod Koziołkami.
Osoby, które uczestniczyły w spotkaniu miały możliwość pod okiem państwa Oli i Jerzego Burek, instruktorów z wieloletnim stażem, zapoznać się z materiałem i techniką pracy. Instruktorzy przywieźli również na zajęcia wiele ciekawych form biżuterii, które mogły stanowić inspirację do pracy.
Trzygodzinne spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, każda uczestniczka wykonała własnoręcznie wisiorek, bransoletkę i kolczyki.
Na zakończenie zgodnie stwierdziły, że wykonana przez nie biżuteria ma nie tylko wartość sentymentalna ale również stanowi oryginalną, niepowtarzalną ozdobę ich stroju.
Jesteśmy pod wrażeniem jakie posiadają Panie umiejętności artystyczne, ponieważ każda z nich wykonała niepowtarzalny zestaw biżuterii, który zapewne zdziwi nie jedną osobę.
Nas zafascynowała praca i wynik końcowy osiągnięty przez uczestniczki.
,,Ogród tworzy się przez całe życie”
Już po raz drugi w MGPOK w Koziegłowach odbyły się warsztaty ogrodnicze „Ogród tworzy się przez całe życie”, zorganizowane 17 kwietnia przez Pracownię Artystyczną „Pod Koziołkami”. Swoją wiedzą i praktyką w pielęgnowaniu roślin podzieliła się z uczestnikami Pani Dominika Puszczewicz ze Szkółki drzew i krzewów „Natura & Człowiek”. Osoby, które wzięły udział w tym wspaniałym działaniu dowiedziały się jak założyć ogród i jak dbać o kwiaty i krzewy aby cieszyły nas przez długie lata.
Zgłębiły swoją wiedzę na temat nasadzania kwiatów, doboru roślin do stanowiska, czy prawidłowego przycinania krzewów.
Mamy nadzieję, że warsztaty rozbudziły ciekawość i spełniły oczekiwania zgromadzonych osób.
Liczba pytań padających na sali świadczy o dużym zainteresowaniu tematem ogrodnictwa, szczególnie w czasie zbliżającej się wiosny.
Wielkanocna Palma- Warsztaty „Artyzm i rękodzieło”
Pracownia pod Koziołkami 20 marca, już po raz kolejny zorganizowała warsztaty pn. ,,Artyzm i rękodzieło”. Jest to cykl spotkań na których miłośnicy koziegłowskiego rękodzieła wykonują przepiękne ozdoby z wiór osikowych. Tematem tegorocznego spotkania była palma wielkanocna- symbol nadchodzących świąt.
Spotkanie odbyło się w Sołeckim Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz. W warsztatach uczestniczyły dwie grupy. Pierwsza to młodzi ludzie ze Świetlicy w Lgocie Górnej i dzieci uczęszczające na zajęcia pozalekcyjne do Sołeckiego Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz. Młodzi ludzie byli zafascynowani tematem jak i materiałem, z którego mieli własnoręcznie zrobić palmę wielkanocną. Z niedowierzaniem dotykali wióry i dziwili się, że drewno może być tak plastyczne. Z zainteresowaniem obserwowali sposób wytwarzania kwiatów i liści aby później już samodzielnie przystąpić do pracy. Pomysłów na wielkanocną palmę było tyle ilu uczestników spotkania. W rezultacie powstały niepowtarzalne, okraszone dziecięcą fantazją małe arcydzieła.
Drugą cześć warsztatów zdominowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lgoty Mokrzesz. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z wiórem osikowym, poradziły sobie jednak wspaniale. Plonem kilkugodzinnych warsztatów były przepiękne, kolorowe palmy wielkanocne. Mało tego panie przybyły na spotkanie w pewien sposób przygotowane. Przyniosły ze sobą zielone gałązki bukszpanu, które później umiejętnie wplatały w kwiaty. Połączenie zielonych, żywych gałązek bukszpanu i kolorowych osikowych kwiatów pozwoliło na stworzenie oryginalnych palm.
Spotkanie było udane, wszyscy uczestnicy warsztatów zgodnie stwierdzili, że te własnoręcznie wykonane palmy będą wspaniałą ozdobą świątecznego stołu.
„MAMO, TATO POBAW SIĘ ZE MNĄ”
28 listopada odbyły się pod takim tytułem MGOPK w Koziegłowach warsztaty skierowane dla całej rodziny.
Dzieci wraz z rodzicami mogły własnoręcznie wykonać ulubione postacie z bajek, anioły, renifery czy świąteczne choinki.
Pod czujnym okiem instruktora, pani Anny Bańdo, zanim przystąpiły do pracy zapoznały się z materiałem na którym będą pracować.
Warto wspomnieć, że pani Ania specjalizuje się w materiałach ekologicznych typu len, bawełna, filc i to z nich wykonuje przedmioty użytkowe jak i ozdoby.
Werwy i zapału naszym milusińskim nie brakowało.
Bardzo szybko wybrały kolorowe materiały, pilnie słuchały wszystkich uwag instruktora i zabrały się do pracy.
A pomysły rodziły się w każdej godzinie spotkania.
Kreatywności naszym dzieciom nie brakuje. Miło było patrzeć jak w skupieniu, udzielając sobie wzajemnie rad, zszywały anioły, renifery, tworzyły postacie z bajek.
Ich zapał i chęci do stworzenia coś własnego udzieliły się rodzicom, którzy nie tylko kibicowali swoim pociechom, ale również chwycili za igłę, kolorowe gałganki i przenieśli się w świat swojego dzieciństwa.
Radość z własnoręcznie wykonanych ozdób, ta radość widoczna w oczach dziecka tylko utwierdziła nas w przekonaniu o słuszności takich spotkań.
Warto przytoczyć słowa jednej z mam biorącej udział a warsztatach ,, wystarczy dziecku podsunąć pomysł, otworzyć furtkę do innego, kolorowego świata, usiąść z nim na chwilę i pozwolić aby zatraciły się w tym co robią a nie będziemy narzekać, że cały dzień spędziły przy komputerze i jeszcze jedno, odkryjemy w naszym dziecku pokłady cierpliwości, kreatywności i wrażliwości na piękno.”
I cóż więcej dodać.
To nasze spotkanie było bardzo udane, dzieci i rodzice zadowoleni, wracali do domów z własnoręcznie wykonanymi ozdobami, które niejednokrotnie ocieplą gwiazdkowe prezenty.
Filc w nowoczesnym wymiarze
Filc to wyrób włókienniczy, otrzymywany przez spilśnienie. Surowcem z którego wytwarza się filc może być wełna, sierść oraz niektóre włókna sztuczne.
Jest to bardzo plastyczny materiał z którego można robić piękne, oryginalne przedmioty o charakterze użytkowym i zdobniczym.
10 października w MGOPK odbyły się warsztaty na których uczestniczki mogły zapoznać się z materiałem i własnoręcznie wykonać torebki.
Warsztaty ,,Filc w nowoczesnym wymiarze” prowadziła pani Anna Bańdo, instruktor z wieloletnim doświadczeniem.
W ciekawy sposób opowiedziała o materiale, przedstawiła historię i tajniki pracy z filcem. Po tym wstępie uczestniczki warsztatów przystąpiły do wykonywania własnoręcznie zaprojektowanych torebek.
Plonem kilkugodzinnych warsztatów były przepięknie wykonane torebki.
Każda z uczestniczek warsztatów podkreślała, że te kilka godzin warto było poświęcić pracy i realizacji swych pasji. Bo wykonana własnoręcznie torebka ma nie tylko wartość sentymentalną ale również zadaje szyku wśród elegantek.
Warsztaty wikliniarskie „Piękno zaklęte w wiklinie”
,,Piękno zaklęte w wiklinie”
Tak nazywały się warsztaty wikliniarskie, które odbyły się 30 maja w Domu Kultury.
Były one kolejne, z cyklu warsztatów, jakie przygotowuje Pracownia pod Koziołkami, działająca w MGOPK w Koziegłowach.
Wiklina to naprawdę wdzięczny materiał do pracy.
Wikliniarstwo to jedna z najstarszych dziedzin wytwórczości ludowej, kiedyś cieszące się dużym zainteresowaniem. Obecnie już nieliczni tym się zajmują.
Centrum wikliniarstwa i prężnymi ośrodkami jest Rudnik nad Sanem i Nowy Tomyśl.
Wyroby z wikliny zachwycają nas delikatnością, prostotą formy, kształtem.
O tym, że praca z wikliną wcale nie jest trudna, przekonały się osoby biorące udział
w warsztatach, a to za przyczyną wspaniałego instruktora pani Dobrawy Skoniecznej- Gawlik z Muzeum z Będzina, która bardzo profesjonalnie i praktycznie odkryła tajniki dobrodziejstwa wikliny.
Na początek wykonano proste wianuszki, aby zapoznać się z materiałem i sposobem wyplatania.
Kolejnym punktem pracy były koszyczki. W końcowym efekcie powstały duże lub małe z uchem lub bez.
Podczas wyplatania uczestniczki dowiedziały się również wiele ciekawych rzeczy na temat wikliny, jej odmian i sposobów obróbki.
Na zakończenie warsztatów, każda z uczestniczek otrzymała pamiątkowy dyplom, a wymiernym efektem spotkania były wykonane własnoręcznie koszyczki, wianuszki i rybki.
Warsztaty „Ogród tworzy się przez całe życie”
Wiosna już za progiem, coraz cieplejsze dni sprawiają, że chętnie przebywamy na świeżym powietrzu wśród zieleni i kwitnących kwiatów.
Cieszy nas piękno przyrody budzącej się do życia i wśród tego My z naszym własnym kawałkiem raju.
23 kwietnia Pracownia Artystyczna ,,Pod Koziołkami” działająca w Domu Kultury w Koziegłowach wyszła naprzeciw zapotrzebowaniu i zorganizowała warsztaty ogrodnicze.
Osoby, które przybyły na spotkanie zgłębiły wiedzę dotyczącą zakładania ogrodu, nasadzania kwiatów i krzewów. Dowiedziały się jak pielęgnować rośliny aby cieszyły Nas przez długie lata.
Wykład i profesjonalna prezentacja multimedialna przygotowana przez Panią Dominikę Puszczewicz ze Szkółki drzew i krzewów ,,Natura & Człowiek”
z Koziegłów rozbudziła zainteresowanie i sprawiła ożywioną dyskusję wśród uczestników. Mamy nadzieję, że wyszła naprzeciw oczekiwaniom wszystkich zgromadzonych.
Zgodnie z zgłoszonymi potrzebami uczestników w przyszłości odbędą się warsztaty tematyczne dotyczące wyspecjalizowanych działów np. pielęgnacja iglaków, pielęgnacja kwiatów kwitnących, roślin kwaśnolubnych itp.
Cieszy nas fakt, że mieszkańcy naszej gminy są zainteresowani i pragną zdobywać wiedzę z zakresu ogrodnictwa.
Pracownia Artystyczna ,,Pod Koziołkami” na pewno zorganizuje nowy cykl spotkań dla wszystkich pasjonatów architektury ogrodów.
Warsztaty „Artyzm i rękodzieło”
11 kwietnia odbyły się warsztaty rękodzielnicze z wiór osikowych. Uczestniczyło w nich 18 osób. Miłośnicy tego typu spotkań przybyli do nas z Myszkowa, Konopisk, Koziegłów i Oławy. Tematem spotkania była palma wielkanocna. To co powstawało na warsztatach trudno ubrać w słowa. Palmy były kolorowe o ciekawych kompozycjach i wzornictwie. Zapraszamy do galerii, ona najlepiej pokaże co się na nich działo.