Menu Zamknij

II Festiwal Miłośników Koni i Muzyki ,,Z Kopyta”

W trakcie pierwszego weekendu 3-4 września w Gniazdowie odbył się II Festiwal Miłośników Koni i Muzyki ,,Z Kopyta”. Przez dwa dni imprezę odwiedziło kilka tysięcy ludzi. Podczas Festiwalu wystąpili tacy artyści jak: Urszula, Gang Marcela, Tomasz Szwed, Mariusza Kalaga, Ochotnicza Grupa Rockowa, Zespól Niespokojnych Nóg, Małgosia Gorajewska.

W niedziele na zakończenie Festiwalu miał wystąpić słynny rockowy zespół IRA, niestety natura była nieubłagana ale o tym co się wydarzyło opowiemy w dalszej części felietonu.

Wokół samego festiwalu toczyło się wiele imprez towarzyszących. W sobotę jedną z nich był bieg uliczny, w którym mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani. Dzieci i młodzież do 16 roku życia rywalizowały na tartanowej nawierzchni stadionu w Gniazdowie. Starsi mieli możliwość sprawdzenia swych możliwości w biegach ulicznych na 10 km, 5 km oraz w nordic walking na dystansie 5 km. W kategorii open mężczyzn na 10 km triumfował Paweł Kosek z Tychów przed reprezentującym Myszków Piotrem Magierą oraz Grzegorzem Pituchem (KS Wysoka). Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Tamara Koczur (Myszków), która była generalnie 11. Drugie miejsce wywalczyła Agnieszka Jeż (Lelów) a trzecie Agnieszka Janocha (Żarki Letnisko).

Uczestnicy wszystkich biegów otrzymali pamiątkowe medale z logo festiwalu a najlepsi dodatkowo – złote, srebrne i brązowe medale, dyplomy i nagrody (na dystansie 10 km), które osobiście wręczał burmistrz Jacek Ślęczka. Paweł Kosek i Tamara Koczur pojadą dodatkowo na zaproszenie Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego na pięciodniową wycieczkę do Strasburga.

Popołudniowy blok imprez rozpoczęła parada konnicy w historycznych strojach. Parada, którą mogliśmy oglądać nawiązywała do rocznicy 1050 – lecia Chrztu Polski oraz do 333 rocznicy wiktorii Wiedeńskiej. Widzowie mogli zobaczyć stroje nawiązujące do danej epoki (przekrój epok przez X, XIII, XIV, XVII, XX i XXI wiek). Rekonstruktorzy przygotowali programy artystyczne, które kolejno prezentowali.

Przed publicznością wystąpili: Drużyna Drogosława z Koziegłów, Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej, Drużyna Milites Christi ze Starej Huty, husaria Chorągwi Sandomierskiej i ułani z Poręby. Byli także przedstawiciele policji konnej z komendy w Częstochowie oraz panie uprawiające jeździectwo turystyczne.

Osobno odbyła się parada pojazdów mających wziąć udział w zawodach off road. Wyścig odbywał się równolegle do pokazów historycznych. Zawodnicy mieli do pokonania trudną trasę, która została specjalnie przygotowana na potrzeby festiwalu, ścigali się na motocyklach crossowych, quadach i w samochodach terenowych.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz kulinarny Remigiusza Rączki, który zakończył się degustacja potraw przygotowanych przez znakomitego śląskiego kucharza.

Nasze wspaniałe Panie z kół KGW z terenu Gminy przyrządziły 4.000 tysiące kopytek na różne sposoby, które degustowali przybyli ludzie. W ciągu 40 minut nie było po nich śladu, więc zapewne wszystkim smakowały. A jak przyżądzają potrawy Nasze Panie wiemy bardzo dobrze, ponieważ w niejednej odsłonie kulinarnej poznaliśmy doskonały kunszut, smakowitość i pomysłowość na przyrządzenie.

Po zapadnięciu zmroku rozstrzygnięte zostały na scenie konkursy na strój w stylu country oraz na „Menu Z Kopyta”

Podczas II Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta” odbył się m.in. Konkurs na strój w stylu country oraz konkurs ,,Menu z Kopyta”. Piękne stroje rodem z dzikiego zachodu wprawiły w podziw publiczność. Kowbojskie kapelusze, koszule w karate, skórzane buty i dodatki i inne elementy tworzyły wyjątkową kompozycję. Jury nie miało łatwego wyboru, po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców: Jury w składzie: Alex Jarmuła, Marcin Musiał, Alicja Boncol i Dyrektor MGOPK Renata Garleja. Wśród kobiet najwyżej oceniono strój Bożeny Bąkowskiej z Sosnowca, drugie miejsce zajęła Mirosława Juskowska z Dąbrowy Górniczej a trzecie Brygida Gawlińska z Gniazdowa. Wśród mężczyzn najwyższe noty uzyskał Grzegorz Jachymczyk z Balina, drugie miejsce przyznano Jakubowi Giewoniowi z Myszkowa a trzecie – Władysławowi Osmali z Będzina. W kategorii dziecięcej uhonorowani zostali: Kinga Duda, Oliwia Kulisa, Michalina Solarczyk i Olimpia Maternik. Zespołowo nagrodzono KGW Markowice.

Kopytka przygotowane przez uczestników konkursu rozpływały się w ustach, wybór tych zwycięskich okazał się sporym wyzwaniem, bowiem do konkursu stanęło 14 Kół Gospodyń Wiejskich: KGW Lgota Mokrzesz, KG Koziegłowy, KGW Cynków, KGW Pustkowie Lgockie, KGW Stara Huta, Mysłów, KGW Koziegłowy, KGW Markowice, KGW Gniazdów, KGW Rzeniszów, KGW Wojsławice, KGW Krusin, KGW Winowno, KGW Lgota Górna. I miejsce komisja przyznała KGW Wojsławice, II miejsce otrzymało KGW Stara Huta III miejscu przypadło KGW Markowice. Jury postanowiło wyróżnić: KGW Mysłów oraz KGW Winowno.

Oryginalne statuetki zostały wykonane na tę Festiwal artystę-plastyka Mariusza Chrząstka wręczył zwycięzcom Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka. Jako trofea są niepowtarzalne, wyjątkowe oddające klimat całego przedsięwzięcia

Festiwal nie mógłby by się odbyć bez programu artystycznego przygotowanego przez Miejsko Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach. W sobotę przed publicznością w klimatach country wystąpił Tomasz Szwed i Gang Marcela którzy porwali publiczność swoją muzyką. Wieczorem, wśród błysku reflektorów i świateł scenicznych wystąpiła Gwiazda polskiej muzyki rozrywkowej Urszula. Jej koncert zgromadził tysiące ludzi, którzy bawili się wyśmienicie przy znanych i lubianych przebojach takich jak: ,,Dmuchane latawce, wiatr”, ,,Konik na Biegunach”, ,,Malinowy król”. To wyjątkowe widowisko artystyczno -muzyczne zapewne zostanie na długo widzom w pamięci.

Niedziela w Gniazdowie rozpoczęła się od Mistrzostw Polski Seniorów T.R.E.C. PTTK oraz Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych. Mistrzowski tytuł w T.R.E.C. PTTK wywalczył Marcin Kaszyca, srebrny medal – Grzegorz Grodzicki a brązowy – Anna Szwrethalter. Nagrody wręczał uczestnikom mistrzostw Daniel Olbrychski.

Słynny polski aktor wziął udział w widowisku artystycznym przygotowanym przed husarię sandomierską, która przygotowała inscenizację Odsieczy Wiedeńskiej (1683 r.). Daniel Olbrychski jako narrator wprowadził publiczność w historyczną epokę i opowiadał o dokonaniach Króla Jana III Sobieskiego i jego wojsk. Husarze prezentowali swoje umiejętności bojowe i jeździeckie przed liczną publicznością.

Dla wszystkich fanów muzyki przygotowano atrakcyjne koncerty takich Gwiazd jak Mariusza Kalagi, Marysi Gorajewskiej, Zespołu Niespokojnych Nóg, Ochotniczej Grupy Rockowej. Wymienieni artyści zgromadzili ogromną publiczność.

Wieczorem wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali Koncertu Gwiazdy Rocka – Zespołu IRA, niestety, przed występem zespołu rozpętała się straszliwa burza której skutkiem było zalanie sprzętu audio i instrumentów, związku z tymi przeciwnościami organizator podjął decyzję o zakończeniu imprezy. Bezpieczeństwo ludzi jest zawsze najważniejsze. Zespół IRA wyraził chęć wystąpienia na Festiwalu w 2017.

II Festiwal Miłośników Koni i Muzyki ,,Z Kopyta” zostało bardzo ciepło przyjęta przez publiczność i prasę, pozytywne komentarze choćby na profilach społecznościowych, ogromna liczba zapytań, i wejść na stronę internetową festiwalu napawa optymizmem. To wydarzenie jest bez precedensowe, przyciąga wielu pasjonatów i gości z całej Polski.

Już dziś można śmiało powiedzieć, że już będziemy kontynuować Festiwal Miłośników Koni i Muzyki ,,Z Kopyta” na który serdecznie Państwa zapraszamy w nowej odsłonie, a jakiej to jeszcze nie ujawniamy, aby dostarczyć Państwu niespodziankę i zadowolenie.

Skip to content