Menu Zamknij

Akademia kultury

To działania edukacyjne: Antropologia dźwięku, Z kulturą w tle, Alchemia słowa i Mural, które są realizowane przez Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach w ramach Programu Edukacja kulturalna. Zadanie to uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Cykl spotkań tematycznych ma na celu poszerzenie wiedzy z zakresu literatury, muzyki, filmu i malarstwa na wybranych przykładach.

Antropologia dźwięku

wprowadziła miłośników muzyki w świat bluesa, hip- hopu i rocka. Przeprowadziła uczestników zajęć przez poszczególne gatunki od genezy, kluczowych momentów rozwoju po rolę jaką odgrywają w świecie muzyki, ilustrując licznymi przykładami. Efektem zajęć będzie aranżacja utworu ,,Wehikuł czasu” zespołu Dżem.

Z kulturą w tle

pokazało wpływ filmu na kulturę, odbiorcę, wartości artystyczne i przesłanie jakie może ze sobą nieść. Omawiano również współczesne technologie filmowe, szczególnie te łatwo dostępne jak np. smartfony. Rezultatem spotkań jest zapis filmowy pt.,, Spóźnienie”. Ukazuje różne formy zachowań od gniewu, znudzenia, zaskoczenia. Emocje te często towarzyszą młodym ludziom ale nie zawsze potrafią nad nimi zapanować, co często jest przyczyną konfliktów.

Alchemia słowa

wprowadziła odbiorcę w świat książek i słowa pisanego. Jest to niezmiernie ważne we współczesnym świecie, gdzie kontakt z literaturą nie jest priorytetem wielu ludzi, a przecież właśnie książka, słowo pisane poszerza nasze horyzonty, wzbogaca wiedzę, słownictwo. Na zajęciach wykorzystano fragmenty opowiadania ,,O maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła” przynależących do Bajki robotów Stanisława Lema. Końcowy efekt czytania performatywnego fragmentu bajki będzie nagrany.

Mural

spotkania pokazały, że mural to dzieło artystyczne, często futurystyczne ale mające głębokie przesłanie. To malarstwo przestrzenne, które pobudza ciekawość i wyobraźnię. Jego walory przestrzenne, artystyczne uczestnicy zajęć poznali podczas wyjazdu edukacyjnego do Częstochowy, gdzie na budynkach można zobaczyć dzieła Tomasza Sętowskiego. Produktem zajęć jest mural wykonany na ścianie budynku domu kultury.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.dkkozieglowy.pl, gdzie w zakładce Akademia kultury można zapoznać się z obszernym materiałem fotograficzno- filmowym z realizacji zadania.

Skip to content