Menu Zamknij

Gościniec Jurajski – relacja

Jurajski Festiwal Kultury Ludowej

Gościniec Jurajski

20.08.2022r.

Wielkim świętem folkloru, folkloru północnych terenów Jury Krakowsko- Częstochowskiej był Festiwal Kultury Ludowej, który odbył się w ramach jarmarku ludowego ,,Gościniec Jurajski” 20 sierpnia 2022r.

Organizatorem tak dużego przedsięwzięcia był Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach. Tego dnia do Koziegłów zjechały 44 podmioty: zespoły śpiewacze, zespoły obrzędowe i taneczne, kapele ludowe, instrumentaliści i śpiewacy ludowi, finaliści powiatowych przeglądów konkursowych z powiatów: będzińskiego, częstochowskiego, myszkowskiego i zawierciańskiego aby tutaj w konkursie regionalnym powalczyć o palmę pierwszeństwa.

Zanim jednak przystąpiono do przesłuchań uroczyście podsumowano przeglądy powiatowe i ogłoszono wyniki konkursów. Laureaci w poszczególnych powiatach otrzymali pamiątkowe statuetki z rąk swoich Starostów. Statuetki dla powiatu będzińskiego ufundował Starosta Sebastian Szaleniec, dla powiatu częstochowskiego Starosta Krzysztof Smela, dla powiatu myszkowskiego Starosta Piotr Kołodziejczyk, dla powiatu zawierciańskiego Starosta Gabriel Dors.

Uhonorowane podmioty przystąpiły następnie do rywalizacji w konkursie regionalnym. Tutaj pod czujnym okiem jurorów p. Renaty Rak- folklorysty,
p. Igi Baranowskiej – Jagiełło- muzykologa i p. Małgorzaty Klych – etnografa prezentowały się zgodnie ze swoimi kategoriami.

Zespoły w konkursie regionalnym w Koziegłowach prezentowały wysoki poziom artystyczny, dbałość o szczegóły i wierność tradycji lokalnej. Jury postanowiło przyznać nagrody pieniężne
i wyróżnienia:

W kategorii zespoły śpiewacze:

I miejsce

– Zespół Śpiewaczy ,,Jura”

II miejsce

– Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy ,,Klepisko”

– Zespół Śpiewaczy ,„OD Do”

– Zespół Śpiewaczy KGW ,,Leśniaki”

III miejsce

– Zespół Śpiewaczy ,,Korona Żarnowca”

– Zespół Śpiewaczy ,,Wrzos”

Wyróżnienia:

– Zespół Śpiewaczy „Janowianie”

– Zespół Śpiewaczy „Konopiska”

– Zespół Śpiewaczy „Lipowianki”

– Zespół Śpiewaczy „Podwarpianki”

– Zespół Śpiewaczy „Toporowianki”

– Męski Zespół Śpiewaczy „Żelisławice”

– Zespół Śpiewaczy KGW „Żelisławice”

– Zespół Śpiewaczy KGW „Brudzowice”

– Zespół Śpiewaczy KGW „Gołuchowice”

– Zespół Śpiewaczy „Bzowianie”

– Zespół Śpiewaczy „Niwczanki”

– Zespół Śpiewaczy „Nowowsianki”

– Zespół Śpiewaczy „Ryczowianki”

– Zespół Śpiewaczy „Cynkowianki”

W kategorii zespoły śpiewacze grupa dziecięco- młodzieżowa:

III miejsce

– Zespół Folklorystyczny „Kamienica”

W kategorii zespoły obrzędowe:

I miejsce

– Zespół Obrzędowy „Karlinianki”

II miejsce

– Zespół Obrzędowy „Ziemianki”

III miejsce

– Zespół Folklorystyczny „Złoty Kłos”

W kategorii kapele ludowe:

II miejsce

– Kapela Ludowa „Rybnianie”

– Kapela Ludowa „Jura”

III miejsce

– Kapela Ludowa „Sami swoi”

W kategorii Instrumentaliści:

I miejsce

– Roman Kryst

II miejsce

– Dariusz Adamczyk

III miejsce

– Kamil Zieliński

– Zdzisław Zasuń

Wyróżnienia:

– Anna Kciuk

– Edward Skrzypczyk

W kategorii śpiewacy ludowi – soliści:

I miejsce

– Tola Kołton

II miejsce

– Stanisława Myrta

III miejsce

– Czesław Gajos

Wyróżnienie:

– Andrzej Łapaj

– Wiesława Rusek

– Stanisława Psonka

– Mariola Kwoka

– Bogusława Kustra

W kategorii soliści dziecięco- młodzieżowi:

II miejsce

– Karolina Garleja

III miejsce

– Zuzanna Pisarska

W kategorii zespoły taneczne:

III miejsce

– Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy”

Ogromną niespodzianką dla najlepszych zespołów, solistów, instrumentalistów i kapel ludowych było wręczenie specjalnych nagród Grand Prix, biletów do Brukseli ufundowane przez p. Jadwigę Wiśniewską Posła do Parlamentu Europejskiego, która również Jurajski Festiwal Kultury Ludowej objęła wraz z p. Jackiem Ślęczką, Burmistrzem Gminy i Miasta Koziegłowy Honorowym Patronatem. Bilety do Brukseli powędrowały do wykonawców najlepszych w swojej kategorii tj: Zespołu Śpiewaczego „Jura”, Zespołu Obrzędowego ,,Karlinianki”, Kapeli Ludowej „Rybnianie” i „Jura” Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „Koziegłowy”, Instrumentalisty Romana Krysta, solistek Toli Kołton i Karoliny Garleji.

Jurajski Festiwal Kultury Ludowej odbył się w ramach jarmarku ludowego „Gościniec Jurajski” na który zjechali rękodzielnicy i wytwórcy zdrowej żywności. Na stoiskach zagościły szydełkowe serwety, ręcznie robione szale, mydełka, ceramika. Dla smakoszy były sery rzemieślnicze, miody, ciasta, domowy chleb, smalec i pieczonki. Wytwórcy, którzy zjechali na jarmark uczestniczyli w konkursie na ,,Najciekawsze stoisko Gościńca Jurajskiego”, nagrody ufundowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Częstochowy. Jury w składzie : Daniel Wróbel, Aleksandra Podgórska, Ewelina Ignaszak- Stolarska i Stefania Wróbel przyznała nagrody rzeczowe w kategorii „Zdrowa żywność” stoisku z miodami p. Pawła Ściślickego, Stoisku KGW z Przyrowa za własnoręcznie przygotowane ciasta, pieczonki i stoisku KGW z Golców za przepyszny swojski chleb. W kategorii „Rękodzieło artystyczne” nagrody otrzymały stoiska p. Izabeli Górskiej za ozdoby wykonywane ręcznie , p. Mariana Pikuły za tradycyjne rzeźby z drewna lipowego i Bernardyny Nowińskiej prezentujące arcydzieła z koronki. „Gościniec Jurajski” to także otwarte warsztaty garncarskie, tutaj każdy mógł pod okiem twórcy ludowego usiąść za kołem garncarskim i własnoręcznie wykonać talerzyk, miseczkę czy kubek. Firma „Osikowa Dolina” z Koziegłów przygotowała dla chętnych warsztaty układania kwiatów z wiór osikowych.

Podczas jarmarku odbyły się również pokazy i degustacje potraw nagrodzonych podczas „Bitwy Regionów”, która odbyła się w Koziegłowach. Koło Gospodyń Wiejskich z Mysłowa przygotowało ,,Golonkę mysłowskiego chłopa”, Koło Gospodyń Wiejskich z Rzeniszowa „Zalewajkę” a Koło Gospodyń Wiejskich z Gniazdowa ,,Kluski kijem bite podawane z kiszona kapustą”. W czasie imprezy Burmistrz GiM Koziegłowy podziękował kołom z Gminy Koziegłowy za udział w ,,Bitwie Regionów”. Koło Gospodyń Wiejskich z Gniazdowa, Koziegłów, Lgoty Górnej, Lgoty Mokrzesz, Markowic, Mysłowa, Wojsławic i Rzeniszowa otrzymały z rąk burmistrza specjalne podziękowania i bony pieniężne.

W Galerii Promo Arte można było podziwiać ,,Wystawę Instrumentów Zabytkowych” Grażyny i Romana Kryst. Małżeństwo z wielką pasją dzieliło się swoją wiedzą i miłością do instrumentów muzycznych z osobami odwiedzającymi wystawę. Miłośnicy historii mogli zobaczyć dawne życie mieszkańców Gminy Koziegłowy uchwycone w kadrze na wystawie fotograficznej „Historie ze starej fotografii”.

Gwiazdą wieczoru był Capitan Folk. Występu nie tylko wysłuchała publiczność ale śmiało można rzec, że przetańczyła i wspólnie śpiewała znane przeboje z artystą.

,,Gościniec Jurajski” wraz z ,,Jurajskim Festiwalem Kultury Ludowej” zgromadził miłośników tradycji i dziedzictwa regionalnego. Wśród zaproszonych gości byli p. Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, p. Mariusz Trepka – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Vice- Przewodnicząca Rady Powiaty p. Zdzisława Polak, p. Jolanta Koral – Członek Zarządu Powiatu Myszkowskiego, p. Mateusz Kolasa Radny Powiatu w Myszkowie, Burmistrz GiM Koziegłowy p. Jacek Ślęczka oraz Radni GiM Koziegłowy, Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Myszkowie p. Urszula Koral, p. Aleksandra Podgórska – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie, p. Jacek Gruszczyński – Dyrektor Miejsko- Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Myszkowie, p. Daniel Wróbel- Kierownik Powiatowego Biura ARMiR w Myszkowie, p. Iwona Kuźniak Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu zawierciańskiego, p. Ewelina Ignaszak-Stolarska w imieniu Dyrektor ROK z Częstochowy i p. Stefania Wróbel w imieniu Dyrektor z MOK w Łazach.

Burmistrz GiM Koziegłowy p. Jacek Ślęczka oraz Dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach p. Renata Garleja składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom za pomoc i współorganizację ,,Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej” .

Serdeczne dziękujemy

– p. Jadwidze Wiśniewskiej – Posłowi do Parlamentu Europejskiego

– p. Sebastianowi Szaleniec -Staroście powiatu będzińskiemu

– p. Krzysztofowi Smela- Staroście powiatu częstochowskiemu

– p. Piotrowi Kołodziejczykowi -Staroście powiatu myszkowskiego

– p. Gabrielowi Dors – Staroście powiatu zawierciańskiego

– p. Jackowi Ślęczce – Burmistrzowi GiM Koziegłowy

– p – Tomaszowi Matyszczakowi -Dyrektorowi ARiMR w Częstochowie

– p. Dyr. Małgorzacie Majer i Pracownikom Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie

– p. Dyr. Aleksandrze Podgórskiej i Pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Myszkowie

– p. Dyr. Ewie Molenda i Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie

– p. Dyr. Grzegorzowi Piłka i Pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach

– p. Dyr. Jackowi Gruszczyńskiemu i Pracownikom Miejsko- Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu

,,Jurajski Festiwal Kultury Ludowej” otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Promocji Kultury.

Skip to content