Menu Zamknij

Żegnamy Wielkiego Mistrza Tadeusza Puszczewicza

Z żalem pożegnaliśmy Wielkiego Twórcę Pana Tadeusza Puszczewicza, który był Ikoną malarską w Gminie i Mieście Koziegłowy.

Urodził się 12 maja 1932r w Grodźcu koło Będzina. Od najmłodszych lat interesował się wszystkim co piękne. Zachwycała go każda forma artystyczna.

Tradycję i zamiłowanie do sztuki odziedziczył po dziadku ze strony matki – W. Rutkiewiczu, który był doskonałym rysownikiem, pisał prozą, wierszem.

Tadeusz Puszczewicz to przede wszystkim artysta, który dzięki swojej pasji ocalił wiele nie istniejących już zabytków. Przez lata tworzył różne cykle, m.in. jurajskich warowni, kościołów, kapliczek, pejzaży. Malował je z fotograficzną precyzją, odzwierciedlając z najdrobniejszymi detalami każdy szczegół. Nabył tę umiejętność pod okiem profesorów z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jako mieszkaniec Koziegłów w ten sposób udokumentował i ocalił od zapomnienia wiele charakterystycznych dla Gminy miejsc. Wykonywał również polichromię w wielu kościołach i kaplicach.

W swojej Galerii zgromadził ponad 600 barwnych obrazów olejnych i grafik. Możemy w niej podziwiać rekonstrukcję nieistniejącego Zamku w Koziegłowach, zapomniane kapliczki, dworki, stare wiejskie chaty, cerkwie, ruiny zamków czy ikonografię Orła Białego.

Artysta imponował nie tylko talentem, energią, ale i tym, że jest niezwykle skromnym, pogodnym człowiekiem. Z wielką przyjemnością odwiedzał dzieci i młodzież

w szkołach ucząc ich podstaw rysunku i malarstwa.

Tadeusz Puszczewicz był Wielkim Mistrzem, historią naszego regionu, dla którego praca była sensem życia, spełnieniem i ogromną pasją, którą przekazywał młodym ludziom.
W 2020 roku mieliśmy zaszczyt organizować wernisaż wystawy Jego dzieł pod hasłem ,,Cudze chwalicie swego nie znacie”.

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego, który w 2017 roku nakręcili Tobiasz Starczewski i Paweł Starczewski. W ramach wspomnienia i hołdu udostępnili dla nas ten wzniosły film. Za co bardzo dziękujemy i przekazujemy dalej jako przesłanie dla młodszych pokoleń, by uczyć wartości, które są dla ludzi bezcenne i unikatowe:

Jesteśmy głęboko poruszeni odejściem Pana Tadeusza. Fizycznie nie jest już z nami, jednakże duchowo pozostawił przesłanie dziedzictwa kulturowego, które będziemy mieli w głębokiej pamięci. Jesteśmy dumni, że mamy w posiadaniu grafiki autorstwa Pana Tadeusza, które na zawsze można oglądać w holu MGOPK.

Ponadto dniu 21.04.2023 r o godzinie 17:00 w Pałacu Biskupów w Koziegłowach odbędzie się wystawa prac Pana Tadeusza Puszczewicza. Wierzymy, że jego duchowa aura będzie nam towarzyszyła w tym wyjątkowym dniu. A w jego dziełach dostrzeżemy cząstkę jego serca pozostawioną dla nas na zawsze. Serdecznie zapraszamy.

Skip to content