Menu Zamknij

Wyjazd KGW ,,Mysłowianki” na Cmentarz Powązkowski

Koło Gospodyń Wiejskich ,,Mysłowianki” z Mysłowa wraz z Panią Dyrektor MGOPK Renatą Garleją odwiedziły, zapisany w historii, zabytkowy Cmentarz Powązkowski w Warszawie, aby poznać dziedzictwo tego miejsca.

Jest to jeden z najpiękniejszych i szczególnie cennych miejsc tego typu w Europie. Wśród pochowanych tam osób znajduje się wiele znanych i zasłużonych: żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej, zamordowani w obozach koncentracyjnych, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, politycy, sportowcy, duchowni.

Powązki to mauzoleum dwustuletniej historii Warszawy, został założony w 1790 roku i od tego czasu pochowano na nim około miliona osób. Początkowo cmentarz zajmował powierzchnię ponad dwóch hektarów, obecnie są to 43 hektary.

1 listopada to dzień, w którym Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych.

W Święto Zmarłych Polacy przychodzą na groby swoich bliskich, a cmentarze rozświetlają tysiące zapalonych zniczy. Ogień jest symbolem pamięci tych, których już z nami nie ma, wdzięczności i modlitwy.

W tym pełnym zadumy czasie odwiedzimy groby naszych bliskich i znajomych.

Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to szczególny dzień z refleksją przejścia na drugą stronę życia wiecznego. Zapalimy symboliczny znicz, złożymy kwiaty i pomodlimy się za Wieczny Odpoczynek wszystkich tych, których fizycznie już z nami nie ma, ale na zawsze będą mieszkać w naszych sercach.

Skip to content