28 lutego 2015 r w Dąbrowie Zielonej odbyły się Konfrontacje Teatralne w ramach Jubileuszu 20- lecia Zespołu ,,Dąbrowianie” z Dąbrowy Zielonej.
Udział w nich wziął również nasz Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”, który zaprezentował zgromadzonej publiczności widowisko obrzędowe ,,Wokół osikowego łyka”.
Jest ono znamienne dla naszej gminy. Pokazuje w sposób barwny, z dozą humoru, jak to drzewiej wyrabiano wióry osikowe. Widz obserwując występ nie tylko poznawał historię, sposób pozyskiwania łyka, wyplatanie sztuczek na kapelusze czy wytwarzanie kwiatów ale podziwia również gotowe, barwne kompozycje kwiatowe, pęki kolorowych wiór i sterty kapeluszy. Ten koloryt oraz pełne humoru dialogi publiczność nagrodziła gromkimi brawami. To dowód, że zespół po raz kolejny pokazał wysoki poziom artystyczny.
Warto przy okazji wspomnieć, że prezentowane widowisko spełnia bardzo ważną rolę edukacyjną. Gmina Koziegłowy przez wiele lat słynęła z wytwarzania przepięknych ozdób z łyka osikowego. Rękodzieło to od kilku lat zanika, młodzi ludzie nie znają lub nie chcą poznać tego unikalnego rękodzieła. Obecnie kilka rodzin się nim para. Stąd pomysł na widowisko, które nie tylko przypomina ale i promuje piękno naszej lokalnej tradycji.
W konfrontacjach zaprezentowały się również : Zespół Obrzędowy ,,Grusza” z Rzerzęczyc z widowiskiem ,,Tajemnice Różańcowe”, Zespół Teatralny ,,Dąbrowianie” z Dąbrowy Zielonej” pokazał ,,Żniwa” , Zespół Obrzędowy ,,Cyganeczki” z Sygontki przedstawił widowisko ,,Imieniny u Andrzeja”.
Wystąpiły również Zespoły Śpiewacze z Cielętnik i Dąbrowy Zielonej.
Jury w składzie Adam Hutyra, aktor Teatru Częstochowskiego, Lidia Kamińska- Koj etnograf z ROK w Częstochowie i Barbara Majda, nauczyciel z ZS w Dąbrowie Zielonej miało trudny orzech do zgryzienia. Po burzliwej naradzie postanowiło nagrodzić wszystkie prezentujące się zespoły.
Poziom przeglądu był wysoki, widowiska zaprezentowane przypomniały odchodzące w
mrok historii, a tak istotne kiedyś i ważne dla wiejskiej społeczności, obrzędy i zwyczaje.