To już XII edycja Przeglądu, który odbył się w Miejsko- Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach.
W dniach od 17-18 października na deskach tutejszej sceny zaprezentowało się
12 teatrów wiejskich, grup obrzędowych i zespołów folklorystycznych z terenu województwa śląskiego, które zaprezentowały obrzędy związane z dorocznymi świętami, codziennymi zwyczajami towarzyszącymi pracy czy porami roku. I tak zgromadzona publiczność mogła zapoznać się z wykopkami, darciem pierza, wić wianek dożynkowy, uczestniczyć w Babskim Combrze, Andrzejkach czy w Poprawinach.
Tematyka była różnorodna a Zespoły je prezentujące wykazały się ogromnym kunsztem, kreatywnością i wiernością tradycji.
Jest to bardzo ważne. Wiele zwyczajów, obrzędów, kiedyś funkcjonujących w tradycji chłopskiej, będących nierozerwalnie związanych ze wsią zanika. Młode pokolenie często wręcz nic nie wie o zwyczajach swoich przodków.
Przegląd spełnia również ogromną role edukacyjną zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników, którzy mogą kultywować te piękne tradycje a w przyszłości przekazać kolejnym pokoleniom.
Tegoroczna edycja pokazała, że Zespoły przygotowały prawdziwą ucztę dla widza i jurorzy przy ocenie nie mieli łatwego zadania.
Jury: Alicja Zielińska- folklorysta, wykładowca i choreograf, Barbara Drozd- etnomuzykolog i Elżbieta Miszczyńska- etnograf, przyznało:
Grand Prix Zespołowi ,,Dąbrowianie” z Dąbrowy Zielonej za widowisko ,,Gromniczna”
Pierwsze miejsce zdobył Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy ,,Borowianki” z Borowna za przedstawienie ,,Wicie wieńca dożynkowego”
Dwie równorzędne drugie nagrody przyznano Zespołowi Obrzędowemu ,,Grusza” z Rzerzęczyc za przedstawienie ,,Darcie pierza” i Zespołowi Pieśni i Tańca ,,Wolanie” z Woli za ,,Poprawiny”. Trzecie miejsce powędrowało do Grupy Teatralnej ,,Drabina” z Częstochowy za ,,Babski Comber”.
Jury postanowiło przyznać również wyróżnienia. I tak wyróżnienia otrzymały: Zespół ,,Ryczowianki” z Ryczowa, Zespół Folklorystyczny ,,Karlinianki” z Karlina, Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” z Koziegłów, Zespół Folklorystyczny ,,Kołacz” z Janowa, Zespół ,,Cyganeczki” z Sygontki oraz Zespół Śpiewaczy ,,Mierzęcanki” z Mierzęcic.
Podsumowując Przegląd Jury pogratulowało wysokiego poziomu przygotowanych widowisk, wytrwałości w poszukiwaniu zapomnianych już zwyczajów, obrzędów, bo dzięki tym Zespołom i skupionych wokół nich ludzi, ludzi pełnych pasji, oddania, to co polskie, nasze, rodzinne przetrwa. Nie zginie wraz z odejściem kolejnego pokolenia. Będzie trwało i świadczyło o potędze polskiej wsi. Wsi kiedyś tak pięknej, gdzie każda czynność, każde spotkanie, gest nabierało wręcz magicznego charakteru.
Organizatorami tegorocznego Przeglądu był Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie , Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Patronat objął Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy pan Jacek Ślęczka.
Zadanie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.
Szczególne podziękowania kieruję do Pani Izabeli Churas za przygotowanie tego przedsięwzięcia– mówi Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renata Garleja