Tropiem Kolberga- Etnograficzne Badania Terenowe Zagłębia Dąbrowskiego
„Tropem Kolberga –etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego” to projekt zrealizowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach we współpracy z Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Był dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ,,Kolberg 2014- Promesa”.
Obszar badań obejmował: Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą oraz powiaty: będziński, myszkowski, olkuski i zawierciański. Podczas badań wykonano dokumentację fotograficzną zabytkowego budownictwa, obrzędowości dorocznej i rodzinnej oraz przygotowano materiał filmowy.
Wystawa „Tropem Kolberga”, jest pokłosiem badań terenowych, jakie miały miejsce na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Merytorycznie projekt koordynowała Dobrawa Skoniczna-Gawlik – etnograf. Zdjęcia do wystawy to efekt pracy fotografów –
Roberta Garstki i Bartosza Gawlika. Zbiór fotografii prezentuje tradycyjne budownictwo oraz obrzędowość doroczną i rodzinną Zagłębia Dąbrowskiego.
Wystawa była wzbogacona prezentacją multimedialną i wykładem Roberta Garstki, na którym przybliżył założenia projektu oraz opowiedział o zwyczajach, obrzędach i budownictwie na naszym terenie.
Chcemy tutaj podkreślić, że w czerwcu 2014r. MGOPK w Koziegłowach przystąpił do projektu ,,Tropem Kolberga – Etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego” z grupą młodzieży. Prowadziła ona mini badania etnograficzne w wybranych miejscowościach.
Prace grup były wspomagane przez koordynatorów z zaproszonych podmiotów z wspomnianego terenu, a następnie poddane komisji konkursowej.
Grupa badawcza w składzie: Oliwia Szmal, Karolina Pakuła, Anna Mordalska, Adrianna Gocyła, Oliwia Szmal i Natalia Dziuk, koordynowana przez Izabelę Churas zdobyła jedną z pierwszych nagród.
Nagrodą w ramach konkursu była wycieczka do Muzeum Zagłębia w Będzinie i lekcja muzealna.
.