W sobotnie popołudnie 13 sierpnia w Centrum Rekreacji przy MGOPK w Koziegłowach odbyła się impreza plenerowa ,,Nasze Koziegłowy i okolice” oraz II Festiwal Pierogów.
Gmina Koziegłowy ma wielu przyjaciół dlatego do tegorocznej edycji zaprosiliśmy Gminę Janów. Ideą tego wydarzenie jest zaprezentowanie dorobku kulturowego społeczności, pokazanie w jakich aspektach jesteśmy podobni, gdzie się różnimy, co nas łączy. To wydarzenie jest też świetną okazja do promocji Gmin.
W imprezie wzięli udział lokalni artyści: Gminna Orkiestra Dęta z Koziegłów, Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Folklorystyczny ,,Janowianie” z Janowa, Kabaret Lipnika, Urszula Ostrowska z Janowa, Chór im. Zygmunta Krasińskiego ze Złotego Potoku, Zespół Folklorystyczny ,,Kołacz” im. St. Czesnego z Janowa.
W czasie trwania imprezy odbył się II Festiwal Pierogów, podczas którego miały miejsce trzy konkursy.
W konkursie na ,,Najsmaczniejsze pierogi” jury oceniało 22 rodzaje pierogów. Grand Prix przyznano Joannie Rajs z Janowa oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z Wojsławic. Wręczono również nagrody honorowe ufundowane przez członków Komitetu Honorowego. Nagrody otrzymali: 1. KGW Markowice, 2. Sołectwo Złoty Potok 1, 3. KGW Lgota Mokrzesz, 4. KGW Winowno, 5. KGW Gniazdów, 6. KGW Krusin, 7. Sołectwo Złoty Potok 2 – Barbara Pala, KGW Rzeniszów.
W lepieniu pierogów na czas zwyciężyło KGW Wojsławice. Panie z tego koła zrobiły aż 260 pierogów. Minimalnie gorsze, z wynikiem 258 pierogów, okazało się KGW Markowice, a trzecie miejsce zajęło KGW Gniazdów (252 pierogi). Na kolejnych miejscach plasowali się Aneta Korpyś z Sołectwa Złoty Potok (245 sztuk) oraz Ponik (210).
W konkursie na nalewki regionalne rywalizowało 15 trunków. Najwyżej oceniono nalewkę ze Złotego Potoka (40 pkt.), drugie miejsce przyznano nalewce przygotowanej przez KGW Mysłów (39,5 pkt.) a trzecie z KGW Wojsławice (35). Na kolejnych miejscach uplasowali się Aneta Korpyś – Złoty Potok (31 pkt.) i KGW/Zespół „Złoty Kłos” Stara Huta (28,5 pkt.).
Konkursy prowadził słynny Śląski kucharz Remigiusz Rączka, który dla publiczności przeprowadził pokaz kulinarny. Każdy kto po pokazie kulinarnym i konkursie lepienie pierogów poczuł głód, mógł skosztować pierogów, które po ulepieniu były gotowane i wydawane do konsumpcji.
Św. Jacek z pierogami jest mocno z nimi związany, dlatego podczas imprezy MGOPK w Koziegłowach zorganizował I zlot Jacków. Dla każdego Jacka został przygotowany drobny upominek i przeprowadzono konkurs kulinarny z udziałem Panów.
Odbył się również quiz na wesoło dla włodarzy Gminy Koziegłowy i Janów, w którym mogli popisać się wiedzą na temat swoich rodzimych gmin.
Gwiazdą wieczoru był zespół folklorystyczny Dorna Dorului z partnerskiego miasta Vatra Dornei z Rumunii. Zespół przygotował na swój występ specjalny, nowy układ choreograficzny, który po raz pierwszy, publicznie był przedstawiony na imprezie ,,Nasze Koziegłowy i Okolice”. Artyści dali przed licznie zgromadzoną publicznością niezapomniany występ. Barwne, egzotyczne stroje, piękny układy taneczne, skoczna kapela sprawiły, że występ naszych przyjaciół na długo zapadnie nam w pamięci.
Wieczorem zespół ,,Rytm” zaserwował muzykę disco i zabawę taneczną dla zgromadzonych gości.
– Idę tego działania jest pogłębianie relacji z naszymi przyjaciółmi z sąsiednich gmin, pokazanie bogatego i dorobku kulturowego, aktywizowanie społeczności lokalnych między innymi przez konkursy, jest to wydarzenie nieszablonowe i wyjątkowe – powiedziała Pani Dyrektor MGOPK w Koziegłowach.
Dziękujemy Burmistrzowi Gminy i Miasta Koziegłowy Jackowi Ślęczce, Pani Wójt Gminy Janów Joannie Ścigaj, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie Annie Tarczyńskiej, sponsorom za wsparcie przy organizacji imprezy ,,Nasze Koziegłowy i okolice”.