Menu Zamknij

,,Zróbmy to razem” w Pracowni Orange

 

1 i 2 sierpnia dzieci uczęszczające na co dzień do Pracowni Orange w Lgocie Mokrzesz razem ze swoimi dziadkami brały udział w warsztatach pod nazwą-„Zróbmy to razem”-regionalne warsztaty plastyczno – komputerowe dla dziadków i wnuczków. Spotkania podzielone były na dwa etapy- najpierw odbywały się zajęcia plastyczne a następnie komputerowe.

Przez dwa dni dzieci pracowały se swoimi dziadkami tworząc niezwykłe przedmioty, które mogły zabrać na pamiątkę do domu. Projekt, w którym uczestniczyli nasi mieszkańcy oraz mieszkańcy 4 innych miejscowości, to rodzinny projekt artystyczny i edukacyjny skierowany do mieszkańców wsi i małych miasteczek subregionu północnego województwa śląskiego. Dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem zajęć był Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie a głównym koordynatorem projektu osobą dzięki, której mogliśmy się dobrze bawić przez dwa dni była pani plastyk Małgorzata Chebel.

W poniedziałek 1 sierpnia odbyły się warsztaty plastyczne ( prowadzone przez panie Edytę Cieślik-Moczek oraz Barbarę Szyc) zatytułowane „Ulica sweterkowa”. W trakcie zajęć uczestnicy tworzyli obrazy fakturowo-reliefowe wykorzystując do tego celu dzianiny, tkaniny, włókna, kolorowe tasiemki. Motywem przewodnim warsztatu był dom. Całość wykonana została w formacie A3 na płycie pilśniowej i oprawiona w ramkę z uchwytem do powieszenia. We wtorek 2 sierpnia odbyły się warsztaty pod nazwą „Koguciarnia”. Motywem przewodnim warsztatu był kogut, uważany w kulturze ludowej za symbol sił witalnych i życia. Wnuczkowie wspólnie z dziadkami wykorzystując listewki i kawałki drewna tworzyli swoje koguty. Ptaki miały uproszczoną formę i geometryczne kształty ,ale barwna akrylowa polichromia, którą zostały pokryte dodała im niesamowitego uroku. Prowadzące zajęcia były pełne podziwu wobec niesamowitego talentu uczestników i kolorystyki oraz wzornictwa jakie zostało przez nich zastosowane. Powstałe koguciki jeśli można je tak nazwać zdobią ogródki na wsi Lgota Mokrzesz. (Babcie żartowały, że szpaki już nie przyjdą na niejedną wiśnię w okolicy).

Po zakończeniu zajęć plastycznych przychodził czas na przerwę i poczęstunek, który zapewnili organizatorzy warsztatów. Słodkie pączusie oraz kawa dla dziadków umilały wspólnie spędzony czas.

Po chwili wytchnienia nadszedł czas na drugi etap spotkań, czyli warsztaty komputerowe. Uczestnicy uczyli się pracy z programem Corel. Oczywiście zajęcia rozpoczęły się od podstaw, od poznania interfejsu, czyli okna w programie z obszarem pracy, paskami stanu, przybornikiem służącym do bezpośredniego kontaktu użytkownik – komputer. Drugiego dnia szkolenia dzieci wspólnie z dziadkami wzorując się na rzeczywistych obrazach tworzyły pierwsze proste prace graficzne oparte na podstawowych figurach geometrycznych. Jako modele do projektowania posłużyły dzieciom koguty powstałe na części plastycznej.

Te niezwykłe warsztaty, których głównym założeniem było zintegrowanie poprzez wspólne działanie różnych grup wiekowych oraz rozwijanie aktywności twórczej seniorów i juniorów w wieku od 6- 12 lat, doskonale odpowiedziały na potrzeby naszego społeczeństwa. Dlatego z tak wielkim entuzjazmem wszyscy uczestnicy przyjęli wiadomość, że przed nimi jeszcze jedno spotkanie w ramach projektu. Kolejne szkolenie odbędzie się już 20 września o godzinie 15.00 oczywiście w budynku Sołeckiego Centrum Kultury w Lgocie Mokrzesz. Nie zdradzamy, co będzie tematem zajęć. Zapewniamy tylko, że będzie to coś niezwykłego.

Więcej zdjęć z warsztatów znaleźć można na stronie:

http://www.rok.czestochowa.pl/gallery.php?GalleryId=346#
Skip to content