Menu Zamknij

„Wakacyjna Akademia Rozmaitości”

W pierwszej połowie lipca w MGOPK w Koziegłowach odbyła się „Wakacyjna Akademia Rozmaitości”, która skierowana była do dzieci z Gminy i Miasta Koziegłowy.

Zajęcia rozpoczęliśmy akcją „Bezpieczne Wakacje, którą poprowadziła Pani Iwona Chmurzewska. Uczestniczyły w niej Instytucje: Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Myszkowie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Myszkowie, Powiatowa Komenda Policji w Myszkowie. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka. Po krótkich wykładach edukacyjnych odbył się konkurs plastyczny i dzięki hojności wyżej wymienionych Instytucji każde dziecko zostało nagrodzone.

Z uwagi na słoneczną wakacyjną pogodę, staraliśmy się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Niezapomnianą wyprawą była wycieczka do Złotego Potoku podczas której nasi najmłodsi rozwiązywali oraz szukali odpowiedzi na zagadki questu, poznając Jurę Krakowsko – Częstochowską. Sporo frajdy dostarczył dzieciom aktywny wypoczynek i zabawa w Parku Linowym w Olsztynie. Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń był piknik plenerowy.

Dzieci kochają zabawy ruchowe, dlatego w Centrum Rekreacji przy MGOPK wprowadziliśmy do naszych aktywności ciekawe i rozwijające bańki mydlane, które same mogły puszczać.

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy wycieczki do Parku Wodnego „ La Playa” w Częstochowie, który był kolejną wyjazdową propozycją. Aquapark został przyjęty przez najmłodszych z dużym entuzjazmem.

Kolejną propozycją były warsztaty kulinarne. Pod okiem Pani Iwony Chmurzewskiej mogliśmy nauczyć się jak przyrządzić zdrowe pasty kanapkowe, wykorzystując dary lata. Użyliśmy do naszych pożywnych wyrobów kolorowych warzyw, wzbogacając je o moc witamin.

Następną propozycją edukacyjną to warsztaty plastyczne „ Mozaika z Natury”. Chcieliśmy pokazać najmłodszym jak łatwo jest dostrzec piękno otaczającej nas przyrody. Powstały wyjątkowe ilustracje z wykorzystaniem m. in. patyczków, kamyków, mchu etc.

Wspaniałą integracją był także ,,Kolorowy świat asfaltu”, na którym młodzi artyści bawili się wspólnie tworząc wielobarwne kredowe rysunki.

Artystyczny wymiar wypełniły także zajęcia plastyczne, a główną rolę odegrała modelina. Takie zajęcia wspaniale rozwijają manualne zdolności i kreatywność. Wyobraźnia również jest potrzebna w japońskiej sztuce „origami”, które było tematem następnych zajęć. Kolorowe papiery w interpretacji dzieci zamieniły się w serduszka, żabki, pieski, kotki, kwiatuszki etc.

Sztuka tworzenia z papieru to nie tylko wyżej wymieniona technika. Uczestnicy wykonali niezwykle kreatywne zakładki do książek jako zapowiedź kolejnych zajęć w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Koziegłowy. Ich tematem przewodnim były dzikie zwierzęta, które zostały opisane w wielu książkach o tej niezwykle interesującym dzieci zagadnieniu. W oparciu o książki „ Neta mała podróżniczka” mogliśmy poznać zwyczaje zwierząt, miejsca ich zamieszkania, sposoby porozumiewania się. Dowiedzieliśmy się też co lubią jeść jak spędzają czas na wolności. Podsumowaniem były krótkie filmiki zrealizowane w oparciu o książki.

Dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom, które przyczyniły się do tego wyjątkowego wydarzenia. Do zobaczenia za rok!

Skip to content