Menu Zamknij

Akademia kultury – podsumowanie działań

Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach od czerwca do października 2021 roku realizował projekt ,,Akademia kultury”. Miał on na celu podniesienie kompetencji kulturowych uczestników zadania poprzez edukację i animację kulturalną. Skierowany był zarówno do dzieci, młodzieży i dorosłych.

,,Akademia kultury” to cztery bloki tematyczne z pogranicza muzyki, literatury, filmu i plastyki. Każdy blok prowadzili wykwalifikowani edukatorzy.

,,Alchemia słowa” pozwoliła pobyć z książką i słowem pisanym, wykorzystując dorobek literacki jednego z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy science- fiction, nie tylko w Polsce ale i na świecie, Stanisława Lema. Poruszano temat świadomego czytelnictwa, wartości słowa, emocji, przekazu. Zajęcia wzbogacono zajęciami z emisji głosu i czytania performatywnego. Efektem spotkań jest film gdzie uczestnicy czytają wybrany fragment ,,O maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła” z Bajki robotów Stanisława Lema.

Z kulturą w tle” omawiano temat postrzegania i rozumienia kultury poprzez film. Zwrócono uwagę na nowe technologie : kamera sportowa, laptop, telefon komórkowy , które mogą posłużyć do nakręcenia krótkometrażowego filmu. Końcowym produktem spotkań jest nakręcony krótki film ,,Spóźnienie”.

,,Antropologia dźwięku” to blok muzyczny na którym poznano wybrane gatunki muzyki: blues, hip- hop, rock. Na przykładzie bluesa pokazano muzykę, która jest inspirowana realnym życiem i jego problemami. W przypadku rocka zwrócono uwagę na role gitary w muzyce rozrywkowej. Muzykę miejską omówiono na przykładzie hip- hopu. Wykorzystując zdobytą wiedzę przygotowano aranżację utworu ,,Wehikuł czasu” Zespołu Dżem w trzech omawianych kierunkach muzycznych.

,,Mural” to zajęcia plastyczne na których poznano malarstwo wielkopowierzchniowe. Na podstawie murali wykonanych przez artystę Tomasza Sętowskiego, a które można zobaczyć w Częstochowie, zwrócono uwagę na istotne elementy tego malarstwa. Pokazano, że to gdzie powstaje dzieło, kto je maluje i czym się inspiruje ma niebagatelny wpływ na jego postrzeganie. Pracą kończącą zajęcia plastyczne jest mural, który wykonali uczestnicy na jednej ze ścian budynku w MGOPK w Koziegłowach.

Uczestnicy projektu ,,Akademia kultury” podnieśli swoje kompetencje kulturowe oraz nabyli nowe doświadczenia. Mając w przyszłości kontakt z omawianymi dziedzinami kultury, staną się świadomymi jej odbiorcami.

Pełen materiał dokumentujący realizację zadania łącznie z produktami finalnymi jest dostępny na stronie MGOPK w Koziegłowach www.dkkozieglowy.pl w zakładce ,,Akademia kultury”. Serdecznie zapraszamy.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury .

Skip to content