Menu Zamknij

„Folkowisko”

27.07.2019

W tym roku Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach realizował duży projekt pn. ,,Folkowisko”. Zadanie to było dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,EtnoPolska2019″. Miało ono na celu popularyzację żywych i zanikających zjawisk kultury ludowej. W ramach jego realizacji przeprowadzono warsztaty tematyczny, wyjazdy do muzeów. Skierowane one były do mieszkańców Gminy. Zwieńczeniem była impreza plenerowa pod tym samym tytułem.

,,Folkowisko” to niepowtarzalne spotkanie miłośników tradycji i dziedzictwa kulturowego . Przebiegało na wielu płaszczyznach, a oferta dla odbiorców była naprawdę bogata. W programie znalazły się Targi Sztuki Ludowej. Można było nacieszyć wzrok pięknymi koronkowymi serwetami, przytulankami, wyrobami z drewna, biżuterią. Miłośnicy malarstwa podziwiali obrazy tematyczne czy ikony. Targi Zdrowej Żywności zachęcały do kupna serów, jurajskich miodów, ciast czy chleba z domowego wypieku. Dla dzieci przygotowano specjalny blok Retrozabawy, miał na celu pokazanie dzieciom jak kiedyś można było się bawić. Jak bawili się ich dziadkowie i rodzice. Mogli więc uczestniczyć w zapomnianych już nieco zabawach hula hop, klasy, guma, bierki, statki na wodzie. Retrozabawy przygotowali i poprowadzili instruktorzy pracujący w MGOPK. Dodatkową atrakcją były przeprowadzane wśród uczestników zabawy konkursy z nagrodami, które ufundowała Placówka Szkoleniowa p. Andrzeja Nowińskiego z Rzeniszowa oraz Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Koziegłowach

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się i wzbudzał wiele emocji wśród publiczności ,,Festiwal pierogów”. W konkursie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Koziegłowy, Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, osoby prywatne jak i zaproszeni goście. Był to konkurs dwuetapowy.

Pierwsza część konkursu to ,,Najsmaczniejsze pierogi”. W tej grupie rywalizowało 12 osób.

Jury w składzie: Iwona Chmurzewska – Główny Specjalista d/s Przedsiębiorczości i Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki ODR w Myszkowie – przewodnicząca, Jarosław Jaskólski – kierownik KRUS w Myszkowie, Urszula Koral – z-ca kierownika KRUS w Myszkowie, Daniel Wróbel – inspektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie , miało naprawdę ogromny dylemat bo to były małe kulinarne dzieła sztuki. Konkursowe pierogi prezentowały się wyśmienicie, wymyślne dekoracje przyciągały wzrok. Po burzliwych obradach jury postanowiło nagrodzić najsmaczniejsze:

Grand Prix otrzymały pierogi malinowe z musem malinowym i bitą śmietaną, przygotowane przez KGW z Mysłowa. Nagrodę Bilet do Brukseli ufundowała pani Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego.

I miejsce otrzymały pierogi z KGW z Wojsławic za pierogi z mięsem z kaczki i czerwoną kapustą. Nagrodę ufundowała pani Zofia Jakubczyk Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie

II miejsce przypadło Koziegłowskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku za pierogi z kaszą gryczaną. Nagrodę ufundował Starosta Powiatu Myszkowskiego p. Piotr Kołodziejczyk.

III miejsce otrzymały pierogi z kapustą i kurkami na leśnym runie przygotowane przez KGW ,,Ziemianki” z Koziegłów. Nagrodę ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy p. Jacek Ślęczka

W tej kategorii jury przyznało również wyróżnienie otrzymała je p. Bożena Cesarz za pierogi z gęsiną i żurawiną. Nagrodę ufundowała p. Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy p. Joanna Kołodziejczyk wraz z członkami Rady.

Druga część konkursu to ,,Lepimy pierogi na czas”. W szranki stanęło 11 zespołów trzyosobowych. Ich zadaniem było ulepić w ciągu 30 minut jak najwięcej pierogów. Drużyny spisały się na medal, łącznie ulepiono 2700 pierogów a po ugotowaniu ich każdy z uczestników imprezy został zaproszony do degustacji.

W konkursie ,,Lepimy pierogi na czas” jury nagrodziło:

Grand Prix otrzymały panie z KGW z Mysłowa. Ich zespół w ciągu 30 minut ulepił 313 szt. pierogów. Nagrodę Bilet do Brukseli ufundowała p. Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Warto tu nadmienić, że Panie z KGW z Mysłowa były bezkonkurencyjne. W obu konkursach daleko zostawiły za sobą konkurencję.

I miejsce zajęło KGW ,,Malwy” z Gniazdowa, ulepiły 292 szt. pierogów. Nagrodę ufundowała p. Zofia Jakubczyk Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie.

II miejsce przypadło KGW z Wojsławic, w konkursowym czasie ulepiły 280 szt. pierogów . Nagrodę ufundował Starosta Powiatu Myszkowskiego p. Piotr Kołodziejczyk

III miejsce otrzymało KGW z Lgoty Mokrzesz za ulepienie 271 konkursowych pierogów . Nagrodę ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy p. Jacek Ślęczka

wyróżnienie otrzymało KGW z Lgoty Górnej , spod ich ręki wyszło 263 szt. pierogów. Nagrodę ufundowała p. Joanna Kołodziejczyk Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy wraz z Radnymi.

Odbyły się jeszcze dwa konkursy skierowane do wystawców. Konkursy ,,Stoisko miłe dla oczu” i ,,Żyj zdrowo” miały na celu wyróżnienie i uhonorowanie stoisk wystawienniczych rękodzielniczych i zdrowej żywności. Liczył się tutaj pomysł na ekspozycję produktów.

W kategorii ,,Stoisko miłe dla oczu” jury przyznało następujące nagrody

I miejsce zajęło stoisko p. Elżbiety Janus. Nagrodę ufundował Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego p. Marek Dziubek

II miejsce zajęło stoisko p. Joanny Spyra- Kwiecień. Nagrodę ufundował p. Tomasz Matyszczak dyrektor Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa , wręczyła ją p. Marzena Sitek

III miejsce otrzymało stoisko p. Wojciecha Rakowskiego. Nagrodę ufundował Radny do Powiatu Myszkowskiego z Koziegłów p. Mateusz Kolasa.

wyróżnienie powędrowało do p. Anny Milka, nagrodę ufundowała Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie p. Małgorzata Majer, wręczył ją p. Adam Kołodzian

W kategorii ,,Żyj zdrowo” nagrodzono:

I miejsce Pasieką Jurajska p. Pawła Ściślickiego, nagrodę wręczyła w imieniu dyrektora ARiMR p. Tomasz Matyszczak pani Marzena Sitek

II miejsce stoisko z serami p. Adama Będkowskiego, nagrodę wręczył p. Marek Dziubek Dyrektor ŚODR w Częstochowie

III miejsce otrzymało stoisko Słodkie Wypieki przygotowane przez KGW ,,Malwy” w Gniazdowie, nagrodę wręczył Radny do Powiatu Myszkowskiego z Koziegłów p. Mateusz Kolasa

W tej kategorii jury przyznało jeszcze wyróżnienie dla stoiska KGW z Przybynowa, nagrodę wręczył w imieniu Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie p. Małgorzaty Majer pan Adam Kołodzian.

Serdecznie dziękujemy Kapitule Honorowej w składzie :

Pani Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego

Pan Piotr Kołodziejczyk – Starosta Powiatu Myszkowskiego

Pan Jacek Ślęczka – Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy

Rada Gminy i Miasta Koziegłowy na czele z Przewodniczącą Gminy i Miasta Koziegłowy p. Joanną Kołodziejczyk oraz Radny do Powiatu Myszkowskiego p. Mateusz Kolasa

Pani Zofia Jakubczyk – Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie

Pani Małgorzata Majer – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie

Pan Marek Dziubek – Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Pan Tomasz Matyszczak – Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

za ufundowanie nagród w konkursach.

Podczas imprezy nie mogło zabraknąć występów zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowali się : Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”, Zespół Folklorystyczny ,,Kamienica”, Zespół Pieśni i Tańca ,,Morawica”, Zespół Folklorystyczny ,,Janowianie”, Zespół Folklorystyczny ,,Jurajskie Igraszki”, Zespół Folklorystyczny ,,Wrzosowianie”, Zespół Pieśni i Tańca ,,Zawiercie”. Miłośnicy mocnego uderzenia mieli okazję wysłuchać Orkiestry Dętej z Pajęczna, której towarzyszyły mażoretki Baila, Orkiestry Dętej OSP z Kruszyna, Orkiestry Dętej z Koziegłów i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pińczyc. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe statuetki.

Miłośnicy rękodzieła mogli uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach. Były one skierowane dla wszystkich mieszkańców Gminy.

Warsztaty ,,Drewniane zabawki” poprowadziła Pracownia Plastyczna ,,Manufaktura” z Podzamcza Doroty Supkowskiej. Pod jej okiem i przy nie wielkim wsparciu powstawały aniołki, kotki, ptaszki. Warsztaty ,,Tradycja Ziemi Koziegłowskiej” nawiązywały do naszego dziedzictwa kulturowego związanego z wytwarzaniem ozdób z wiór osikowych. Warsztaty przygotował p. Roman Noszczyk właściciel firmy ,,Osikowa Dolina” z Koziegłów. Chętnych do pracy z kolorowymi wiórami nie zabrakło.

Na zakończenie miłośników folklory czekała prawdziwa uczta. Na scenie wystąpiła Kapela ,,Tęgie Chłopy”. Kontynuuje ona tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuar i instrumentarium nawiązuje do tradycyjnych kapel grających na weselach i wiejskich zabawach. Tęgie Chłopy grają tak jak sami o sobie mówią ,,sufit się podnosi”.

W imprezie uczestniczyło wielu zaproszonych gości: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej p. Mariusz Trepka, Przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego p. Wojciech Picheta, Wice- Przewodnicząca Rady Powiatu Myszkowskiego p. Zdzisława Polak, Radny do Powiatu Myszkowskiego Gminy Koziegłowy p. Mateusz Kolasa, Radna do Powiatu Myszkowskiego Gminy Żarki p. Jolanta Koral, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy p. Jacek Ślęczka, Burmistrz Gminy Morawica p. Marian Buras, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie p. Zofia Jakubczyk, Dyrektor ŚODR p. Marek Dziubek, p. Marzena Sitek Kierownik Powiatowego Oddziału ARiMR w Myszkowie, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie p. Małgorzatę Majer reprezentował p. Adam Kołodzian, Panią Jadwigę Wiśniewską Posła do Parlamentu Europejskiego reprezentowała p. Agnieszka Szafert z Biura Poselskiego w Częstochowie.

Wszyscy oni skierowali wiele ciepłych słów do uczestników i organizatorów za zaangażowanie dla dobra ochrony dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwa które odziedziczyliśmy po przodkach i naszym moralnym obowiązkiem jest jego ochrona i przekazywanie kolejnym pokoleniom.

Skip to content