Menu Zamknij

„W drodze do Wolnej Polski” projekt dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

www.niepodlegla.gov.pl

Tak świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości

 

To były wyjątkowe dni dla wszystkich Polaków, a w Koziegłowach świętowanie miało  szczególny wymiar. Dzięki działaniom realizowanego projektu  „W drodze do Wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, od kilku miesięcy Dom Kultury w Koziegłowach, aktywnie włączał wszystkie pokolenia mieszkańców w przygotowania do tego wielkiego wydarzenia.

Finałem projektu „W drodze do Wolnej Polski” był 3 dniowy cykl wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

W dniu 09 listopada godz. 18.00  odbył się na Uroczysty koncert pt. „Bo To Polska Właśnie”. Podczas koncertu wystąpili  artyści Polskiej Opery Kameralnej : Małgorzata Kulińska, Ewa Szpakowska, Małgorzata Kustosik oraz  Kazimierz Kowalski, polski śpiewak operowy (bas), związany z Teatrem Wielkim w Łodzi jako solista i wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny – śpiew i prowadzenie. Wysłuchaliśmy najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki „Przybyli ułani pod okienko” „Wojenko, wojenko”, „My Pierwsza Brygada”, arie z dzieł muzyki poważnej „Straszny dwór”, „Halka” i inne utwory związane z historią Polski. Występ spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności, która nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

W sobotę, Seniorzy z Koziegłowskiego UTW i grupa dzieci,  uczestnicy warsztatów teatralnych, zaprosili na przygotowaną przez nich, pod okiem reżyserki i aktorki Agnieszki Raj-Kubat, emocjonalną podróż do wolności.

„Bajkowy pociąg do wolności” to spektakl pełen autentycznych ludzkich historii, które trafiają do każdego, bez względu na wiek. Przedstawienie to jest kroniką codzienności, wspomnień i marzeń kobiet biorących udział w spektaklu. Odwołują się do swoich zdarzeń z dzieciństwa i młodości. Każda z nich za czymś lub kimś, tęskni. Wspólnie podróżują, spotykają się w jednym miejscu i w tym samym czasie. Podróżują z walizkami jako symbolem swoich wewnętrznych tęsknot, często skrywanych rodzinnych tajemnic. Dla każdej z nich „ Bajkowy pociąg do wolności” kojarzy się z czymś innym. Bawiące się beztrosko, na scenie, szczęśliwe dzieci, są ich  odzwierciedleniem, a sam tytuł spektaklu został potraktowany tutaj metaforycznie.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości zakończono w Miejsko – Gminnym Ośrodku Promocji Kultury niezwykłym Koncertem Pieśni i Piosenek Niepodległościowych i Patriotycznych ” Niepodległa Pieśnią malowana”. Przygotowany został on z myślą o wspieraniu wychowania patriotycznego młodego i starszego pokolenia przez formy aktywności artystycznej czyli muzykę i śpiew.  Widownia zapełniła się do ostatniego miejsca. Organizatorzy zadbali, aby każdy mógł włączyć się we wspólne śpiewanie dzięki projekcji multimedialnej tekstów.

Koncert „Niepodległa Pieśnią Malowana” zgromadził na scenie ponad 120 wykonawców, którymi byli laureaci Festiwalu pieśni i piosenek niepodległościowych. Wystąpili soliści, zespoły wokalne i Chór Zespołu Szkół w Koziegłowach, od przedszkolaka do seniora. Koncert był okazją do zaprezentowania szerokiego repertuaru od pieśni legionowych po współczesne utwory patriotyczne. Koncertowi towarzyszył film obrazujący historię 100 lat niepodległej Polski. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki.

Podczas wszystkich uroczystości nie zabrakło chwil wzruszeń i nie jedna łezka zakręciła się w oku. Wspólne świętowanie 100- lecia odzyskania niepodległości Polski umożliwiło również przekazanie i pogłębianie wiedzy historycznej, skłaniając nas do refleksji nad cennym darem jakim jest niepodległość

Wydarzeniom towarzyszyła  wystawa fotograficzna poświęcona historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół ” oraz malarska, przygotowane  w MGOPK Koziegłowy.

Dla gości wyłożona została księga pamiątkowa z prośbą  o wpis z życzeniami dla nas Polaków i naszego Kraju,  na następne sto lat !

Wykład „Konspiracja niepodległościowa”

W dniu 14.11.2018 godz. 11.00, zapraszamy na wykład z Panem Sebastianem Liwochem na temat osoby pułkownika Franciszka Niepokólczyckiego oraz podziemia niepodległościowego w Polsce w latach 1939–1956.

Pan Sebastian, pochodzi z Koziegłów,  jest absolwentem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). Pracę magisterską pt. „Początki zbrojnego ruchu oporu w Polsce (wrzesień 1939–czerwiec 1940 r.)” obronił 28 czerwca 2011 r.

Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską pod kierunkiem naukowym prof. zw. dr hab. Tadeusza Dubickiego dotyczącą osoby pułkownika Franciszka Niepokólczyckiego. Jest autorem artykułów, recenzji oraz komunikatów naukowych w większości dotyczących podziemia niepodległościowego w Polsce w latach 1939–1956. A także uczestnikiem konferencji naukowych. Wygłasza również wykłady okolicznościowe. Ostatnio w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Kielcach podczas pełnienia służby przygotowawczej w Wojsku Polskim.

Nasz prelegent ogólnie zajmuję się konspiracją niepodległościową. Jednak ze względu na fakt, że nasza niepodległość po 11 listopada 1918 r. była jeszcze wielokrotnie zagrożona zasadnym jest mówienie i pisanie o niej również w nawiązaniu do osób i wydarzeń z czasów późniejszych.
Serdecznie zapraszamy !

Świętuj z nami 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

„W drodze do Wolnej Polski”

     Od 23 maja 2018r. do 20 listopada 2018r. Miejsko – Gminny Ośrodek Promocji Kultury  jest realizatorem projektu  pt. „W drodze do Wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

      W drodze do Wolnej Polski, to cykl działań edukacyjnych i integracyjnych angażujących społeczność,
od najmłodszego do najstarszego mieszkańca, Gminy i Miasta Koziegłowy we wspólne świętowanie, mających na celu upowszechnienie i kultywowanie wiedzy historycznej dotyczącej stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Najmłodszych i seniorów zaprosimy do „Bajkowego pociągu do wolności”
na zajęcia łączące elementy spektaklu lalkowego i interaktywnych warsztatów teatralnych w Bibliotece Publicznej w Koziegłowach, a podczas warsztatów rękodzieła wykonają z filcu zakładki i okładki do książek ozdobione symbolami narodowymi. W plenerze odbędzie się parada historyczna z udziałem grup rekonstrukcji historycznych przedstawiających polskie formacje zbrojne na przestrzeni XX wieku oraz utworzony obóz wojskowy, edukacyjny z umundurowaniem i ciężkim sprzętem. Finałem projektu będzie Festiwal pieśni patriotycznych i uroczysty koncert, który odbędzie się 11 listopada 2018r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach.

 

Działania projektowe potrwają do 20 listopada 2018r.

W ramach projektu jesienią odbędzie się również Festiwal pieśni i piosenek niepodległościowych „Niepodległa pieśnią malowana”. Festiwal adresowany jest do wszystkich mieszkańców
Gminy i Miasta Koziegłowy. Przesłuchania konkursowe zaplanowane są na   24 .10.2018  w  MGOPK Koziegłowy i odbędą się w kilku kategoriach: szkoły podstawowe  ( klasy młodsze i starsze) oraz gimnazjalne, szkoły średnie, rodziny i dorośli, seniorzy i zespoły.

Finałem projektu będzie 3 dniowy cykl wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę .

W dniu 09 listopada godz. 18.00  zapraszamy na Uroczysty koncert pt. „Bo To Polska Właśnie” . Podczas koncertu wystąpią  artyści Polskiej Opery Kameralnej : Małgorzata Kulińska , Ewa Szpakowska , Andrzej Niemierowicz , Kazimierz Kowalski –śpiew i prowadzenie. Repertuar koncertu to m.in. polskie pieśni i piosenki „Przybyli ułani pod okienko” „Wojenko, wojenko”, „My Pierwsza Brygada”, arie z dzieł muzyki poważnej „Straszny dwór”, „Halka” i inne utwory związane z historią Polski.

10 listopada odbędą się wykłady (prelekcje)historyczne, którym towarzyszyć będą wystawy fotograficzne i malarskie  przygotowane w MGOPK Koziegłowy oraz premiera przedstawienia „Bajkowy pociąg do wolności” w wykonaniu uczestników projektu.

11 listopada zapraszamy na  koncert laureatów Festiwalu pieśni i piosenek niepodległościowych

Zapraszamy !

REGULAMIN  Festiwalu pieśni i piosenek niepodległościowych regulamin festiwalu

KARTA zgłoszenia  karta zgłoszenia

 

„Bajkowy pociąg do wolności” już ruszył !
Warsztaty z Agnieszką Raj-Kubat to początek wspaniałej przygody teatralnej dla naszych uczestników projektu „W drodze do Wolnej Polski”dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Pani Agnieszka Raj-Kubat (aktorka, reżyser, scenarzysta) jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, studiów podyplomowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych oraz dyplomowanym aktorem dramatyczny przy Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie. Swój talent aktorski, reżyserski oraz nauczycielski z powodzeniem realizuje podczas zajęć teatralnych z dziećmi oraz dorosłymi, co potwierdzają uczestnicy naszych zajęć. W działaniach wspiera nas animatorka pani Joanna Kozieł, która na co dzień pracuje z dziećmi w Centrum Helen Doron  w Myszkowie.  Pora wakacyjna nie przeszkadza naszym uczestnikom. Relaks i dobra zabawa, a do tego fachowa wiedza.

 Bieżące informacje o projekcie i terminy kolejnych zajęć podajemy na Facebooku Biblioteki Publicznej w Koziegłowach. Zapraszamy !

Warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze- filcowe zakładki i okładki do książek z elementami symboli narodowych dla dzieci i seniorów

Z filcu można wykonać wiele wspaniałych ozdób, wystarczy trochę inwencji twórczej i dobry instruktor. Przekonali się już o tym uczestnicy projektu „W drodze do Wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Z warsztatami edukacyjnymi rękodzieła z filcu, biblioteka odwiedziła Sołeckie Centrum Kultury, działające przy MGOPK,  gdzie dzieci i seniorzy wykonywali filcowe zakładki  z elementami symboli narodowych. Zajęcia, które pozwalają na zdobycie nie tylko umiejętności manualnych, ale również wiedzy historycznej, prowadzi instruktorka, polonistka, pani Ania Bańdo, która od lat tworzy piękną galanterię  z filcu.

Warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze- filcowe zakładki i okładki do książek z elementami symboli narodowych dla dzieci i seniorów , mają pokazać dlaczego poznawanie historii i symboli narodowych jest dla nas Polaków tak ważne. A głośnie czytanie dowcipnych opowiadań  Zofii Staneckiej „Nasza paczka i niepodległość”, nie tylko bawią, ale też ułatwiają uczestnikom zrozumienie, jakie wartości związane są związane ze świętami, które obchodzimy 11 listopada, 1,2 i 3 maja, 4 czerwca i 15 sierpnia.

Zakończyliśmy warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze w ramach projektu „W drodze do Wolnej Polski” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Bardzo dziękujemy instruktorce za wspaniałe zajęcia i uczestnikom za aktywny udział i zaangażowanie.

W plenerze, 18 sierpnia,  odbyła się parada historyczna z udziałem grup rekonstrukcji historycznych przedstawiających polskie formacje zbrojne na przestrzeni XX wieku oraz utworzony obóz wojskowy, edukacyjny.

Paradę którą  mogliśmy  podziwiać  w Gniazdowie,  prowadził Marszałek Józef Piłsudski, w którego postać wcielił się  Pan Marcin  pasjonat koni. Za nim podążały  Grupy Rekonstrukcji Historycznej odtwarzające formacje historyczne z epoki XX i XIII wieku., które miały wkład w odzyskanie niepodległości Polski : Legiony Polskie, 5 Dywizję Syberyjską, (GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich)  Żołnierzy Wojska Polskiego -wrzesień 1939 r. (SRH wrzesień 1939r), Ułanów (Szwadron Kawalerii Króla im. Jana III Sobieskiego) , Żołnierze Wyklęci (GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich), Powstańcy Śląscy, Policjanci z woj. Śląskie z okresu lat 30 XX wieku, Policja Państwowa, (Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu). Grupy rycerskie nawiązujące Postaci historycznych ziemi Koziegłowskiej- Drogosława Herbu Zerwikaptur z Koziegłów oraz Krystyna Herbu Lis z Koziegłów.  W paradzie wziął udział również Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich oraz SRH Policji Województwa Śląskiego 1922-1939 – zabytkowe rowery Zabrze.

Grupy utworzyły obóz historyczny ,,Niepodległa”, w którym przy pomocy artefaktów z przeszłości i przedstawiły  umundurowanie, stroje, insygnia, przedmioty, pamiątki, dioramy, wystawy. Był tam również szpital polowy, wystawa zabytkowych rowerów, obóz rycerski z wyposażeniem.   Obóz odwiedziło mnóstwo osób, który niczym wehikuł czasu przeniósł ich do przeszłości.

Skip to content